Polska

Mundurek nie pójdzie do szkoły

Polska

TVN24W 2007 roku mundurki były obowiązkowe

Nowy rok szkolny i nowe zasady. Dzieci nie będą musiały nosić mundurków, nauczyciele zyskają więcej swobody w wyborze podręczników i programów nauczania. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Od 1 września polskie szkoły będą miały więcej wolności. Nie będzie już obowiązkowych mundurków - o ich losach zdecydują teraz rady rodziców i dyrektorzy. Szkoły, które zrezygnują z jednolitych strojów, będą musiały jednak określić w swoim statucie zasady ubierania się uczniów na swoim terenie.

Mniej lektur, więcej podręczników

Na dzieci rozpoczynające naukę czeka też nowa lista lektur - będzie ich mniej niż w kanonie opracowanym przez poprzedniego ministra edukacji Ryszarda Legutkę. Część pozycji obowiązkowych stanie się lekturami uzupełniającymi.

Nowelizacja ustawy przewiduje także, że nauczyciele będą mogli swobodnie wybierać podręczniki i programy nauczania. Wcześniej szkoły mogły korzystać z trzech podręczników do każdego przedmiotu na danym poziomie kształcenia. Nie mogły też zmieniać książek częściej niż co trzy lata.

Poprzednie przepisy regulujące sprawę podręczników, zostały wprowadzone jeszcze przez Romana Giertycha. Ministerialne nakazy - również te dotyczące obowiązkowych mundurków, miały być jednym ze sposobów na rozwiązanie problemów polskiej szkoły.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości