Działania KE podjęte przed wejściem w życie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są zdecydowanie przedwczesne - ocenia polskie w MSZ. Oświadczenie resortu spraw zagranicznych to reakcja na decyzję Komisji Europejskiej, która postanowiła wdrożyć kolejny etap procedury ochrony praworządności wobec Polski.
Oświadczenie pojawiło się na stronie internetowej MSZ.
"W związku z dzisiejszą decyzją Komisji Europejskiej informujemy, że działania KE podjęte przed wejściem w życie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są zdecydowanie przedwczesne. Narażają KE na utratę autorytetu, koniecznego do pełnienia opisanych w traktatach funkcji" - czytamy w komunikacie.
MSZ podkreśla, że decyzja KE wzbudza po stronie polskiego rządu "pytania o przestrzeganie przez KE zasady lojalnej współpracy z rządami Państw Członkowskich, o której mowa w art. 4.3 TFUE (Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - red.)".
Ministerstwo zaznacza, że przyjęta przez Sejm ustawa o TK autorstwa PiS ma "wprowadzić w życie liczne rozwiązania ustrojowe, które są całkowicie zgodne z europejskimi standardami funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego, w tym z szeregiem zaleceń Komisji Weneckiej".
Na koniec MSZ podkreśla, że "polskie władze są zdeterminowane, by przywrócić stabilne podstawy funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego".
KE daje Polsce trzy miesiące
W środę wiceszef KE Frans Timmermans po posiedzeniu komisji powiedział, że nowa polska ustawa o TK nie rozwiązuje kluczowych problemów, jak spór o zaprzysiężenie sędziów i publikację wyroków Trybunału.
W związku z tym - jak powiedział - Komisja podejmuje następne kroki w ramach procedury ochrony praworządności wobec Polski, wydając dla niej zalecenia.
Timmermans powiedział, że KE zaleca Polsce m.in. wykonanie wyroków TK ws. wyboru sędziów i konstytucyjności tzw. ustawy naprawczej, ogłoszenie i pełne wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. i jego późniejszych wyroków oraz zagwarantowanie automatycznego ogłaszania przyszłych wyroków niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej a także zagwarantowanie zgodności wszelkich nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, w tym z wyrokami z dnia 3 i 9 grudnia 2015 r. i 9 marca 2016 r. oraz pełnego uwzględnienia w tych nowelizacjach opinii Komisji Weneckiej.
Komisja zwraca się również do polskich władz, żeby zapewniły, iż sprawdzą zgodność z konstytucją nowej ustawy o TK przed wejściem jej w życie.
Komisja dała polskim władzom trzy miesiące na wprowadzenie zaleceń.