MSZ odpowiedziało na decyzję Komisji Europejskiejtvn24
wideo 2/35
Działania KE podjęte przed wejściem w życie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są zdecydowanie przedwczesne - ocenia polskie w MSZ. Oświadczenie resortu spraw zagranicznych to reakcja na decyzję Komisji Europejskiej, która postanowiła wdrożyć kolejny etap procedury ochrony praworządności wobec Polski.
Oświadczenie pojawiło się na stronie internetowej MSZ.
"W związku z dzisiejszą decyzją Komisji Europejskiej informujemy, że działania KE podjęte przed wejściem w życie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są zdecydowanie przedwczesne. Narażają KE na utratę autorytetu, koniecznego do pełnienia opisanych w traktatach funkcji" - czytamy w komunikacie.
MSZ podkreśla, że decyzja KE wzbudza po stronie polskiego rządu "pytania o przestrzeganie przez KE zasady lojalnej współpracy z rządami Państw Członkowskich, o której mowa w art. 4.3 TFUE (Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - red.)".
Ministerstwo zaznacza, że przyjęta przez Sejm ustawa o TK autorstwa PiS ma "wprowadzić w życie liczne rozwiązania ustrojowe, które są całkowicie zgodne z europejskimi standardami funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego, w tym z szeregiem zaleceń Komisji Weneckiej".
Na koniec MSZ podkreśla, że "polskie władze są zdeterminowane, by przywrócić stabilne podstawy funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego".
Kolejny krok wobec Polski. Komisja Europejska daje nam trzy miesiącetvn24
KE daje Polsce trzy miesiące
W środę wiceszef KE Frans Timmermans po posiedzeniu komisji powiedział, że nowa polska ustawa o TK nie rozwiązuje kluczowych problemów, jak spór o zaprzysiężenie sędziów i publikację wyroków Trybunału.
W związku z tym - jak powiedział - Komisja podejmuje następne kroki w ramach procedury ochrony praworządności wobec Polski, wydając dla niej zalecenia.
Timmermans powiedział, że KE zaleca Polsce m.in. wykonanie wyroków TK ws. wyboru sędziów i konstytucyjności tzw. ustawy naprawczej, ogłoszenie i pełne wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. i jego późniejszych wyroków oraz zagwarantowanie automatycznego ogłaszania przyszłych wyroków niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej a także zagwarantowanie zgodności wszelkich nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, w tym z wyrokami z dnia 3 i 9 grudnia 2015 r. i 9 marca 2016 r. oraz pełnego uwzględnienia w tych nowelizacjach opinii Komisji Weneckiej.
Komisja zwraca się również do polskich władz, żeby zapewniły, iż sprawdzą zgodność z konstytucją nowej ustawy o TK przed wejściem jej w życie.
Komisja dała polskim władzom trzy miesiące na wprowadzenie zaleceń.
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższegotvn24