MSWiA o przewlekłości postępowań w sprawie cudzoziemców. Rozpatrywanie jednej ze spraw trwało 7 lat, 4 miesiące i 29 dni  

Źródło:
PAP
"Jakiej migracji chcemy", zastanawia się profesor Jan Zielonka, prawnik i politolog
"Jakiej migracji chcemy", zastanawia się profesor Jan Zielonka, prawnik i politolog
TVN24
"Jakiej migracji chcemy", zastanawia się profesor Jan Zielonka, prawnik i politologTVN24

Podejmujemy działania doraźne, zwiększające liczbę pracowników i poziom wynagrodzeń, ale liczba wniosków składanych przez cudzoziemców jest ogromna i rośnie - poinformowali przedstawiciele MSWiA, odnosząc się do raportu Najwyższej Izby Kontroli, która wykazała nieprawidłowości w obsłudze cudzoziemców. Najdłużej rozpatrywana sprawa trwała 7 lat, 4 miesiące i 29 dni.

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych wysłuchała w środę informacji prezesa Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli "Obsługa obywateli polskich i cudzoziemców w jednostkach administracji publicznej".

Przemysław Szewczyk z NIK, który przedstawił informację przekazał, że - jak stwierdzili kontrolerzy - organy administracji publicznej nie zapewniły w pełni prawidłowej, sprawnej i rzetelnej obsługi obywateli polskich i cudzoziemców.

Negatywnie oceniono m.in. procedowanie w urzędach wojewódzkich spraw związanych z obsługą cudzoziemców. Chodzi m.in. o przewlekłość postępowań dotyczących legalizacji pobytu, co spowodowane było m.in. niedostateczną liczbą pracowników.

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek odnosząc się do raportu NIK ocenił, że raport w kwestii obsługi cudzoziemców potwierdził to, co było wiadome już wcześniej. Dodał, że resort ma świadomość problemu, dlatego nowo powołanym wojewodom zlecono opracowanie raportu, opisującego największe problemy i ich źródła. Zaznaczył, że raporty mówią o największych problemach w województwach, poruszają też kwestię zatrudnienia i wynagrodzeń.

MSWiA: radykalne zwiększenie się liczby wniosków składanych przez cudzoziemców

- Wszyscy wojewodowie informują o problemie związanym z terminową obsługą wniosków o pozwolenie na pobyt i pracę - powiedział Mroczek. Zwrócił uwagę, że zaległości w tym zakresie powstawały w latach poprzednich, choć podejmowane były wtedy działania, aby poprawić tę sytuację. W jego ocenie wielkość zadań urzędów wojewódzkich wynikała z "radykalnego zwiększenia się liczby wniosków składanych przez cudzoziemców".

W ocenie Mroczka dotychczasowe działania zwiększające zatrudnienie i poziom wynagrodzeń nie były wystarczające. Wiceszef MSWiA wyraził jednak nadzieję, że na atrakcyjność pracy w urzędach pozytywnie wpłyną podwyżki w sferze budżetowej.

Dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji w MSWiA Agata Furgała zwróciła uwagę na rosnącą liczbę cudzoziemców. Jak poinformowała, w roku 2023 było to 614 tys. wniosków o legalizację pobytu, a rok wcześniej 528 tys. - W ostatnich latach co roku odnotowujemy wzrost o 100 tys., w związku z czym skala spraw z którą mierzą się urzędy wojewódzkie jest ogromna - mówiła.

Urzędy wojewódzkie odnotowują co roku wzrost o 100 tys. liczby składanych wniosków.Shutterstock

Dodała, że na etapie uzgodnień międzyresortowych znajduje się projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, w ramach którego zostanie wdrożone narzędzie do elektronicznego składania wniosków pobytowych. Docelowym rozwiązaniem, które ma usprawnić pracę w urzędach wojewódzkich jest dalsza elektronizacja prowadzenia postepowań, która według wstępnych szacunków ma nastąpić w 2027 r.

Były minister w MSWiA Paweł Szefernaker, który odpowiadał w resorcie m.in. za kwestie związane z wojewodami wskazywał, że problem powinien być rozwiązywany ponad politycznymi podziałami. Dodał, że na zwiększenie zaległości w urzędach wojewódzkich wpłynęła m.in. pandemia, kiedy urzędy były zamknięte.

- To problem, z którym nasz aparat państwowy będzie w najbliższych latach musiał się zmierzyć, ponieważ w interesie wielu przedsiębiorców jest to, żeby pozwolenia na pracę były wydawane sprawnie - mówił.

NIK skontrolował obsługę obywateli przez jednostki administracji publicznej

Kontrola przeprowadzona przez NIK dotyczyła również obsługi obywateli polskich i cudzoziemców przez jednostki administracji publicznej i obejmowała lata 2021-2022 oraz pierwszą połowę 2023 roku.

Została przeprowadzona w 20 jednostkach w całym kraju: pięciu urzędach wojewódzkich, siedmiu starostwach powiatowych i ośmiu miastach na prawach powiatu. Działania kontrolne prowadzono w województwach: łódzkim, kujawsko-pomorskim, śląskim, pomorskim i podkarpackim.

- W trakcie kontroli stwierdziliśmy nieprawidłowości we wszystkich kontrolowanych urzędach wojewódzkich. 60 proc. spraw prowadzonych było z naruszeniem obowiązujących przepisów. Nieprawidłowości dotyczyły głównie bezczynności i niekiedy rażącej przewlekłości postępowań w sprawach dotyczących cudzoziemców - mówił w środę w Sejmie Przemysław Szewczyk z NIK.

Dodał, że średni czas rozstrzygania wniosków pobytowych cudzoziemców w 2021 r. wyniósł przykładowo w łódzkim urzędzie wojewódzkim 384 dni, a rok później 781 dni, natomiast w śląskim urzędzie wojewódzkim w roku 2021 - 381 dni, a w 2022 - 365 dni.

- Najdłuższy ujawniony czas rozpatrywania wniosku pobytowego dotyczącego wydania zezwolenia na pobyt czasowy wyniósł 2700 dni, tj. 7 lat, 4 miesiące i 29 dni - poinformował Szewczyk.

Nieprawidłowości przy składaniu wniosków pobytowych

Kontrolerzy stwierdzili także uniemożliwienie lub ograniczenie cudzoziemcom złożenia kompletnych wniosków pobytowych i naruszenia praw wynikających z przepisów regulujących postępowanie administracyjne.

- Nie pouczano lub nie udokumentowano faktu pouczenia cudzoziemców o ich prawach i obowiązkach oraz o trybie postępowania wbrew wymaganiom określonym w ustawie o cudzoziemcach. Żądano od cudzoziemców dostarczania dokumentów, którymi urząd już dysponował lub ponownego dostarczania dokumentów, których ważność wygasła przed rozstrzygnięciem sprawy albo takich, które nie były niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy, tj. niezgodnie z wieloma przepisami Kpa - mówił Szewczyk.

Dodał, że wielokrotnie wzywano cudzoziemców do stawienia się w urzędzie lub do uzupełnienia dokumentacji. - Jedną z przyczyn występowania stwierdzonych nieprawidłowości było rosnące obciążenie zadaniami w powiązaniu z dużą rotacja kadr i niskim poziomem wynagrodzeń proponowanych nowozatrudnionym pracownikom - powiedział przedstawiciel NIK.

Rotacja pracowników miała wynikać m.in. z niskich pensji, które w kontrolowanych jednostkach utrzymywało się na bardzo poziomie graniczącym z minimalnym wynagrodzeniem - w 2021 r. od 2800 do 3900 zł brutto, a w 2022 r. na poziomie od 3011 do prawie 4590 zł brutto.

Dziesiątki wniosków pokontrolnych

NIK skierowała wnioski pokontrolne m.in. do wojewodów o podjęcie działań zmierzających do terminowej realizacji zadań w zakresie obsługi cudzoziemców przez zapewnienie adekwatnej liczby etatów do obsługi spraw i wdrożenie skutecznych narzędzi nadzoru nad terminowością wykonywanych zadań.

Izba wniosła również o zapewnienie możliwości złożenia przez cudzoziemców kompletnych wniosków z jednoczesnym pobraniem odcisków palców w siedzibie urzędów i rejestrowanie wniosków pobytowych w systemach i rejestrach w dniu złożenia wniosku i wszczynanie w tym samym dniu postepowań administracyjnych.

Łącznie do wszystkich kontrolowanych podmiotów wystosowano 71 wniosków pokontrolnych, z czego 52 zostały już zrealizowane, a 19 jest w trakcie realizacji.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24