Zapowiadany na dziś warszawski protest przeciw ACTA nie pobił rekordów popularności. Było mroźno, a spośród 6 tys. osób, które deklarowały w sieci obecność, na Krakowskim Przedmieściu pojawiło się kilkaset. Pojawił się też Janusz Palikot, ale został wygwizdany przez demonstrantów.
PIĄTEK
21:20 Protestujący zebrani przed Pałacem Prezydenckim rozeszli się. Niewielka grupa przeszła jeszcze pod budynek Sejmu. CZYTAJ TEŻ NA KONTAKT 24
20:30 Użytkownicy Twittera skupiają się dziś głównie na sobotniej akcji na tym portalu: 28 stycznia to dzień bez twittowania (twittless) - w ramach protestu wobec ograniczania wolności wypowiedzi w sieci
19:50 Jak podała PAP, w czasie manifestacji zbierano podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie ACTA. Odczytano także list skierowany do uczestników protestu przez przedstawicieli organizacji pozarządowych walczących z ACTA, w którym apelowali o powstrzymanie się od działań bezprawnych. Zdecydowanie potępili ataki i próby włamań na serwery rządowe.
19:48 protestujących przed pałacem może być do tysiąca - szacuje reporter tvnwarszawa.pl. Przy protestujących - kordon policji.
18:51 Zdecydowana większość z nas źle ocenia fakt, że polski rząd podpisał porozumienie ACTA - wynika z sondażu zrealizowanego przez SMG/KRC dla TVN24 i Faktów TVN. Powód? Aż 60 proc. badanych nie wierzy, że umowa ta umożliwi skuteczną walkę z tzw. piractwem w Internecie. Jednocześnie ponad połowa respondentów obawia się, że ACTA ograniczy prawa i swobody obywatelskie.
18:32 pikieta się podzieliła - część ludzi spod Pałacu Prezydenckiego przemieszcza się pod Kancelarię Premiera, część została na Krakowskim Przedmieściu
18:15 Odcinek Krakowskiego Przedmieścia w okolicach Pałacu Prezydenckiego jest zablokowany. ZTM informuje w związku z tym o objazdach autobusów - szczegóły znajdziesz tu.
18:12 Flagi, transparenty, maski. Zgromadzeni skandują m.in.: "Precz z cenzurą", "Tu jest Polska nie Bruksela, tu się ACTA nie popiera". Na transparentach widać napisy: "Stop ACTA", "Co ja paczę? Podpisali!", "Tusk gdzie twój mózg??".
18:02 Na Krakowskim Przedmieściu jest kilkaset osób. Pojawił się też poseł Janusz Palikot i posłanka Anna Grodzka. - Palikot został wygwizdany - relacjonuje Lech Marcinczak z tvnwarszawa.pl. Jest policja, ale panuje spokój. Race już zgaszone.
17:37 Demonstrujący pod Pałacem Prezydenckim odpalili race
17:27 - Zostałem pomówiony, przesłuchany w charakterze świadka i wypuszczony - mówi Łukasz S., zatrzymany w związku z podejrzeniem włamania się na stronę premiera w geście sprzeciwu wobec umowy ACTA. Jak informuje wrocławska prokuratura, 22-latek nie usłyszał zarzutów. Zaprzeczył, że kiedykolwiek włamywał się na strony rządowe. Został zwolniony do domu.
17:19 Udział w piątkowej manifestacji zapowiedziało w internecie ponad 6 tys. osób. - Na razie jest około 300. Ciągle napływają kolejne - mówił po 17.00 Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.
17:01 Na Krakowskim Przedmieściu trochę większy tłum; słychać krzyki, przyśpiewki m.in. "Donald, matole, gdzie będziesz oglądał pornole"
16:53 Zapowiadany na dziś warszawski protest przeciw ACTA na razie nie bije rekordów popularności - jak informuje reporter tvnwarszawa.pl pod Pałacem Prezydenckim jest około 80 osób. Przychodzą kolejni ludzie, ale nie mają ze sobą transparentów. W stolicy jest dziś dość mroźno - ok. - 9 st. C.
15:50 Hakerzy z grupy LulzSec wzywają nadal do "walki": Ludzie OBUDŹCIE SIĘ! Wasze rządy cenzurują internet! NIE PATRZCIE! WALCZCIE O WOLNOŚĆ!
15:42 Anonymous wzywa do nie DDoS-owania stron Parlamentu Europejskiego. "PE nie jest (jeszcze) naszym wrogiem" - piszą i namawiają do dialogu.
15:38 - "Anonimowi" mają "plan bitwy przeciw ACTA" - petycja do Parlamentu Europejskiego, który miałby pomóc w zaskarżeniu umowy do Trybunału Sprawiedliwości. W sieci namawiają do podpisywania petycji - do tej pory przyłączyło się do niej ponad 500 tys. osób.
14:30 - 22-latek z woj. opolskiego, zatrzymany - wg informacji TVN24 - ws. zhakowania strony premiera, został przesłuchany w charakterze świadka. Jak twierdzi jego adwokat, mężczyzna nie usłyszał zarzutów i jeszcze w piątek zostanie zwolniony do domu.
12:50 - Jeśli opinia, że ACTA jest zagrożeniem dla wolności będzie uzasadniona, nie wniesiemy o ratyfikację - powiedział w piątek w Sejmie premier Donald Tusk. Ocenił też, że minister Michał Boni zachował się honorowo, oddając się do jego dyspozycji. - Minister Boni jest człowiekiem honorowym i bardzo przeżywa to, co dzieje się w jego dziedzinie. Ale nie podał się do dymisji, tylko powiedział, że jeśli mam do niego pretensje, to jest do mojej dyspozycji - powiedział Tusk. - Proszę traktować jako honorowe traktowanie sprawy - dodał.
11:32 - Zarzut udziału w zbiegowisku Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód przedstawiła 17 osobom zatrzymanym po środowych zamieszkach, którymi zakończyła się manifestacja przeciwko umowie ACTA. Jeden mężczyzna usłyszał zarzut znieważenia policjantów. Zarzuty przedstawiono w sumie 18 mieszkańcom Kielc i okolic, w wieku 17-24 lat. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań; analizowane są nagrania.
W środę po zakończeniu manifestacji przeciwko umowie ACTA w centrum Kielc doszło do chuligańskich wybryków, w efekcie których jeden policjant został ranny. Zniszczono też siedem samochodów.
11:12 - Michał Boni stawia sprawę honorowo - tak premier Donald Tusk odniósł się do deklaracji ministra, który - w związku ze sprawą umowy ACTA - przedstawił szefowi rządu gotowość do dymisji. - Proszę to traktować tylko jako gotowość ministra - zastrzegł szef rządu.
10:20 - Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował, że przedstawił premierowi gotowość do dymisji, jednak "on jej na razie nie przyjął". Protestujący przeciwko ACTA zarzucają rządowi m.in. brak konsultacji. Z tego powodu stanowisko może stracić minister kultury Bogdan Zdrojewski.
09:00 - Protest młodych bierze się z niezrozumienia ACTA. To histeria, którą nie do końca rozumiem - powiedział w RMF FM doradca prezydenta Roman Kuźniar. Jego zdaniem "politycy, którzy poparli protesty przeciw ACTA, nigdy nie uchodzili za czempionów wolności". - Pamiętamy ich rządy. To, co robią dziś, to próba podczepienia się pod oburzenie młodych. W ACTA nie ma nic co zagrażałoby wolności - stwierdził Kuźniar. Jego zdaniem "każda umowa międzynarodowa powstaje w zaciszu gabinetów".
08:12 - Maska Guya Fawkesa, symbol protestów przeciwko ACTA, jest już niemal wszędzie. Nawet w biurowcach.
07:55 - Dziś przeciwnicy ACTA wyjdą na ulice Warszawy. Demonstracja rozpocznie się o godz. 17.00 pod Pałacem Prezydenckim.
07:50 - Normalnie działa strona premiera, Sejmu oraz Ministerstwa Kultury.
07:30 - Ostatnie dni pokazały, że administracja rządowa nie jest przygotowana na ataki hakerów. A Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego już rok temu ostrzegała, że na prawie 100 państwowych witrynach w zabezpieczeniach istnieje prawie 1,3 tys. błędów i prawie pół tysiąca zagrożeń.
05:00 - Anonymous nawołują na Twitterze do podpisu pod petycją ws. ACTA do Parlamentu Europejskiego.
JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
Pierwsze informacje o zablokowaniu strony sejm.gov.pl zaczęły napływać do redakcji Kontaktu 24 w sobotę 21 stycznia, przed godz 19. "Wchodzimy na stronę Sejmu i dostajemy komunikat o przerwaniu połączenia z serwerem. Jest to protest przeciwko podpisaniu ACTA" - poinformował jeden z internautów redakcję Kontaktu 24.
Wkrótce zostaliśmy zasypani podobnymi informacjami. "Strona Sejmu została wysadzona w powietrze", "to reakcja na ACTA!", "bitwa wygrana, ma nadzieję, że wojna również" - pisali internauci. Podobne informacje pojawiły się również w wielu serwisach społecznościowych. Około godz. 22 internauci poinformowali nas, że są również kłopoty z wejściem do serwisu Kancelarii Premiera, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kancelarii Prezydenta (ta ostatnia po kilkudziesięciu minutach przerwy zaczęła działać).
ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE (Polska dokument ma podpisać 26 stycznia). Jego nazwę można przetłumaczyć jako "porozumienie przeciw obrotowi podróbkami", dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie.
Źródło: Kontakt 24, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ Fot. PAP/