Po fioletowej nitce do kłębka. Zagadka śmierci Iwony coraz bliżej rozwiązania

Układ milczenia
Układ milczenia
tvn24
Mieszkańcy Szczucina do dzisiaj niechętnie mówią o sprawie zabójstwa Iwony Cygantvn24

Śledczy z krakowskiego Archiwum X są coraz bliżej rozwikłania zagadki zbrodni sprzed 19 lat. Przez lata w sprawie brutalnego zabójstwa Iwony Cygan milczeli niemal wszyscy. Teraz na jaw wychodzą kolejne fakty, a w Wiedniu na ekstradycję czeka już główny podejrzany. Prokuratura zapowiada: będą kolejne zatrzymania. Materiał "Czarno na białym".

Iwona Cygan zginęła 13 sierpnia 1998 roku. Przez ostatnich 19 lat jej rodzina miała świadomość, że dziewczyna bardzo długo była torturowana. Bito ją kilka godzin, z uszu zerwano kolczyki. Jednak jest coś, o czym bliscy 17-latki dowiedzieli się dopiero kilka miesięcy temu.

- Została zamordowana w miejscu publicznym. Dzisiaj są relacje świadków, kilkunastu, którzy dokładnie opisują fakt zadawania jej bólu, cierpień i doprowadzenia do śmierci - mówi Ireneusz Wilk, pełnomocnik rodziny Iwony Cygan od 2009 roku.

Zatrzymany główny podejrzany

Prawdopodobnie Iwona była bita i torturowana w miejscowym barze, później sprawcy wywieźli ją w miejsce niedaleko Wisły. Nieudolnie starano się upozorować gwałt. Na miejscu zabezpieczono między innymi stalowy drut, którym uduszono Iwonę, sznurek, którym miała związane ręce, plastikowy kanister i nitkę w nietypowym kolorze - biskupim. W tym kolorze marynarkę miał jeden z mieszkańców Szczucina.

Jak twierdzi Piotr Krupiński z Prokuratury Krajowej w Krakowie, najważniejszym obecnie podejrzanym jest 46-letni Paweł K. Dopiero teraz - po niemal 20 latach - nowa, zajmująca się sprawą, prokuratura wystąpiła o jego aresztowanie. Został już zatrzymany w Wiedniu, czeka na ekstradycję do Polski.

Tragicznego wakacyjnego wieczoru 17-letnia Iwona umówiła się ze swoja przyjaciółką Renatą. Renata miała namawiać Iwonę do wyjazdu za granicę, między innymi z Pawłem K. Chodziło o dorobienie sobie w okresie wakacji. Mimo sprzeciwu rodziców, ostatecznie Iwona wyrobiła sobie nawet paszport.

O ludziach, którzy wtedy ze Szczucina wyjeżdżali do pracy w Austrii, mówiło się, że zajmują się tam nie tylko pracą na budowach. - Mordercy parali się pewnym procederem. Być może było to związane z wywozem dziewczyn za granicę. Być może było to związane z pewnymi usługami. Być może handlem nawet. I to wszystko mogło doprowadzić do śmierci Iwony - sugeruje niezależna senator Lidia Staroń, która od 2016 roku pomaga rodzinie Iwony Cygan.

Jeden z motywów przyjętych w tym śledztwie to właśnie ten, ze Iwona w ostatniej chwili mogła zorientować się, po co ma jechać do Wiednia, i wyjazdu odmówiła.

Zmowa milczenia

Ludzie w Szczucinie o zabójstwie Iwony Cygan wciąż rozmawiają bardzo niechętnie. Kilka miesięcy po zbrodni, kiedy sprawców szukano między innymi za pośrednictwem telewizji i wyznaczono nagrodę za pomoc w ich schwytaniu, jeden z mieszkańców stwierdził, że to on zgarnie pieniądze. - Powiedział, że on zna tych sprawców i że on ich wskaże i w tym celu wówczas wyszedł z tego pomieszczenia i poszedł w kierunku posterunku policji. Już nigdy tam nie dotarł. Natomiast po kilku miesiącach znaleziono go nieżywego - mówi Lidia Staroń.

Miejscowe organy ścigania uznały to za samobójstwo. Mimo że Józef D. miał wkrótce wziąć ślub, mimo tego, że głośno i często mówił o swojej przyszłości. Wyłowiony z Wisły, stał się symbolem tego, że o sprawie mówić nie można. Tymczasem śledztwo wielokrotnie umarzano, a rodzina prowadziła je na własną rękę. W nieoficjalnych rozmowach funkcjonariusze mieli sugerować także, żeby zostawić sprawę śmierci Iwony i jej ewentualnych morderców.

Nie było tajemnicą, że za zabójstwem może stać właśnie Paweł K. pseudonim "Klapa" i jego ojciec Józef K., który również dopiero niedawno został aresztowany. Policjanci jednak mieli mówić, że się ich boją. - Ja mu powiedziałem: To po co żeś pan szedł do policji, jak żeś się pan Klapy bał? On mi odpowiedział, że on się go nie boi, że go pobije, tylko że ma pracę, dzieci - wspomina ojciec Iwony Cygan.

Jak wyjaśnia reporter "Czarno na białym", być może policjanci starali się zamieść sprawę pod dywan, bo wcześniej uczestniczyli w libacjach, na których mieli bawić się najważniejsi ludzie w mieście. To one mogły być źródłem haków na funkcjonariuszy. - Funkcjonował niewątpliwie układ polegający na wzajemnych zależnościach - powiązaniach towarzyskich, biznesowych - który stwarzał, że obieg informacji w tej sprawie był zgoła odmienny, niż wymagają tego przepisy prawa - twierdzi Ireneusz Wilk.

Sprawa bliska rozwiązania?

Już wiele lat temu, kiedy po raz pierwszy sprawą zajęli się policjanci z Archiwum X z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, sprawa była bliska rozwiązania. Jednak nieoczekiwanie zmieniono wtedy wydział, który miał dalej prowadzić to śledztwo.

Być może jednak na ławie oskarżonych już wkrótce zasiądzie tłum osób, które w jakikolwiek sposób uczestniczyły w ostatniej drodze dziewczyny ze Szczucina. Prokuratura już zatrzymała i tymczasowo aresztowała także koleżankę Iwony - Renatę, tę, z którą pojechała na spotkanie tragicznego wieczoru. Już zapowiedziano także kolejne zatrzymania w związku z zagadką, która miała się nigdy nie wyjaśnić.

Autor: mm/ja/jb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl