Monika Pawłowska poinformowała, że otrzymała od marszałka Sejmu Szymona Hołowni pismo dotyczące objęcia mandatu poselskiego po Mariuszu Kamińskim. "Do piątku odpowiem" - napisała w sobotę w mediach społecznościowych.
Pawłowska przekazała, że w piątek otrzymała pismo od marszałka Sejmu. "Dziękując za wszystkie przesłane pytania i wykonane telefony, odpowiadając na wysokie zainteresowanie, informuję, że wczoraj otrzymałam od Marszałka Szymona Hołowni pismo dotyczące objęcia mandatu poselskiego. Do piątku odpowiem na pismo Pana Marszałka" - napisała w sobotę na platformie X i zamieściła skan dokumentu.
Czytamy w nim, że "wygasł mandat posła Mariusza Kamińskiego wybranego z listy kandydatów na posłów nr 4 Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w okręgu wyborczym nr 7 z siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej w Chełmie".
"W związku z powyższym uprzejmie informuję o przysługującym Pani pierwszeństwie do mandatu jako kandydatce z tej samej listy, która w wyborach otrzymała kolejno największą liczbę głosów" - przekazał marszałek w piśmie.
Dodał, że "oświadczenie o przyjęciu mandatu powinno być złożone na moje ręce w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego zawiadomienia". "Niezłożenie oświadczenia w tym terminie oznacza zrzeczenie się pierwszeństwa do obsadzenia mandatu - czytamy.
Reakcja Hołowni po oświadczeniu PKW
8 lutego Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oświadczenie, w którym wskazała trzy kolejne osoby do objęcia mandatu po byłym pośle Mariuszu Kamińskim. To Monika Pawłowska, która zdobyła 10 789 głosów, później Beata Strzałka - z 8844 głosami poparcia i Ryszard Madziar - 8817 który otrzymał głosów.
PKW w piśmie zaznaczyła, że "powyższe stanowi jedynie informację na temat kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów" i "nie jest to stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w sporze politycznym i prawnym dotyczącym wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia".
Tego samego dnia Szymon Hołownia zapowiedział, że wystąpi z pismem do Moniki Pawłowskiej z pytaniem, czy korzysta ze swojego prawa do pierwszeństwa w objęciu mandatu.
Monika Pawłowska może objąć mandat po Mariuszu Kamińskim
Monika Pawłowska uzyskała w 2019 roku mandat posła Sejmu IX kadencji, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z ramienia partii Wiosna. Następnie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego Lewicy. W marcu 2021 opuściła klub i partię Wiosna, przechodząc do Porozumienia Jarosława Gowina i zostając posłanką niezrzeszoną. We wrześniu 2021 opuściła Porozumienie i kolejnego dnia poinformowała o przystąpieniu do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, zostając następnie członkinią tej partii. W wyborach parlamentarnych w 2023 r. kandydowała z list PiS.
Źródło: tvn24.pl