"Do dziś myślałem, że jestem generałem RP" - napisał na Twitterze były dowódca sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański, komentując środowy komunikat MON dot. zmian organizacyjno-kadrowych.
W środę na stronie MON pojawił się komunikat opracowany przez oddział prasowy, w którym poinformowano o zmianach organizacyjnych i kadrowych przeprowadzonych w 2016 roku.
MON podało, że wzrosła liczebność armii i liczba oficerów kształcących się na wyższych uczelniach, powstrzymano falę odejść z armii oficerów i szeregowych, załączono też informacje o awansach.
Jak stwierdziło MON, minister obrony Antoni Macierewicz przeprowadził wymianę najwyższych kadr, która np. w Sztabie Generalnym objęła 90 proc. stanowisk, a w Dowództwie Generalnym - 82 proc.
"Równocześnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę kadr na najwyższych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, każdorazowo zastępując oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu bojowym w Iraku i Afganistanie, i przeszkolonych we współpracy z wojskami NATO" - poinformowało MON.
Gen. Różański: do dziś myślałem, że jestem generałem RP
Słowa MON o "oficerach dobranych przez Platformę Obywatelską" nie spodobały się byłemu szefowi Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ), gen. broni Mirosławowi Różańskiemu, który odszedł ze służby na własne życzenie, bo - jak stwierdził - nie mógł przygotować wojska do przyszłych zadań.
W środę zabrał głos na Twitterze. "Jedną gwiazdkę generalską wręczył [mi - red.] prezydent Kwaśniewski, drugą - Kaczyński, trzecią - Komorowski. Do dziś myślałem że jestem generałem RP" - napisał.
@MON_GOV_PL 1 gwiazdkę generalską wręczył Prezydent Kwaśniewski 2 Kaczyński 3 Komorowski do dziś myślałem że jestem generałem RP
— Mirosław Różański (@MirekRozanski) 22 lutego 2017
Generał od konstytucji
55-letni gen. Różański kierował DGRSZ od połowy 2015 r. Jego kadencja miała trwać trzy lata. 12 grudnia 2016 r. poinformował prezydenta, że złożył wypowiedzenie stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej. 31 stycznia prezydent Duda na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza odwołał gen. Różańskiego ze stanowiska.
- Moim kolegom generałom, szczególnie tym ostatnio mianowanym i awansowanym, oprócz instrukcji i regulaminów, rekomenduję lekturę konstytucji i ustaw, aby poznać, czym jest polityczno-strategiczna dyrektywa obronna, czym są plany reagowania obronnego czy program pozamilitarnych przygotowań obronnych - powiedział w czasie ceremonii wręczenia mu aktu odwołania.
Gen. Różański od połowy grudnia był na urlopie. Od tego czasu obowiązki dowódcy generalnego pełnił najpierw gen. broni Leszek Surawski (mianowany 31 stycznia szefem Sztabu Generalnego WP), a potem gen. dyw. pil. Jan Śliwka. 8 lutego akt mianowania na to stanowisko odebrał gen. dyw. Jarosław Mika.
Pełna treść komunikatu MON z 22 lutego 2017 roku:
W związku z dzisiejszym posiedzeniem Sejmowej Komisji Obrony Narodowej informujemy, że w 2016 roku przeprowadzone zostały następujące zmiany organizacyjne i kadrowe: 1. Nastąpił wzrost liczby żołnierzy z 96 000 w roku 2015 do 106 000 w roku 2017. 2. Powstrzymano falę odejść z armii oficerów i szeregowych. Poprzednie kierownictwo MON prowadziło politykę zmniejszania liczebności polskiej armii. O ile w roku 2015 odeszło o 528 więcej żołnierzy niż planowano (planowano 4 000, odeszło 4528), to w roku 2016 odeszło o 656 mniej niż było zaplanowane (zakładano odejście 5500, a odeszło 4844). 3. Wzrosła liczba oficerów kształconych na wyższych uczelniach, 490 w roku 2015 do 906 w roku 2017. 4. Awansowano ponad 27 000 szeregowych, podoficerów i oficerów w tym 25 generałów. Równocześnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę kadr na najwyższych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, każdorazowo zastępując oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu bojowym w Iraku i Afganistanie i przeszkolonych we współpracy z wojskami NATO. W Sztabie Generalnym zmiany objęły 90% stanowisk dowódczych, a w Dowództwie Generalnym 82%. Powołano nowego szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni L. Surawskiego, dowódcę generalnego gen. dyw. J. Mikę, dowódcę operacyjnego gen. dyw. S. Wojciechowskiego oraz dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. W. Kukułę. Ministerstwo Obrony Narodowej
Autor: pk//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: dgrsz.mon.gov.pl; Twitter / Mirosław Różański