Wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że "wojna hybrydowa, która jest toczona przeciwko Polsce, jest na najwyższym poziomie zaangażowania naszych przeciwników". Mówiąc o dużym znaczeniu projektu Tarcza Wschód, zwrócił się do przedsiębiorców. - Jestem zainteresowany współpracą z przedsiębiorstwami, jesteśmy gotowi na finansowanie - mówił.
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wystąpił w środę na II Kongresie Infrastruktury Polskiej. - Kwestia związana z bezpieczeństwem państwa polskiego jest numerem jeden naszej aktywności, naszych działań, wszystkiego, co robimy, bo zagrożenia dla Polski są największe od zakończenia drugiej wojny światowej - podkreślił.
Jak mówił minister, "wojna hybrydowa, która jest toczona przeciwko Polsce, jest na najwyższym poziomie zaangażowania naszych adwersarzy ze wschodu, naszych przeciwników, tych, którzy próbują przez akty sabotażu, ataki na granicę polską, dezinformację, różnego rodzaju fake newsy i kłamstwa, niszczyć demokratyczne państwa europejskie".
- Ataki w cyberprzestrzeni, ataki na infrastrukturę krytyczną, akty sabotażu czy ataki na granicy są tego emanacją, są wyrazem najwyższego poziomu działań przeciwko Polsce, która jest bezpieczna i która będzie bezpieczna. Ale musi być większe zaangażowanie nas wszystkich w podnoszenie poziomu bezpieczeństwa - podkreślił.
Kosiniak-Kamysz do przedsiębiorców: jesteśmy gotowi
- Tarcza Wschód to projekt, który przyjęliśmy w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Ministrów. To jest wielka inwestycja o charakterze infrastrukturalnym. Ona opiewa na trzy główne założenia. Utrudnianie mobilności wojskom adwersarza, jeżeli by do konfliktu zbrojnego doszło, ułatwianie mobilności, ochrona i wzmacnianie pozycji wojsk własnych i ochrona ludności. To są te obszary, w których definiujemy nasze działania, głównie o charakterze infrastrukturalnym - mówił.
- To nie tylko budowanie zapory na granicy, która wymaga zmian, uszczelnienia, bo okazała się nieefektywna w wielu wypadkach. Ale to jest ta druga linia, gdzie drogi dojazdowe, różnego rodzaju przeszkody, fortyfikacje o charakterze infrastrukturalnym będą miały ogromne znaczenie - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Zaznaczył, że potrzebne jest "bardzo dużo często prostych prac o charakterze infrastrukturalnym, do których zapraszamy przede wszystkim firmy z regionu". - Otwartość i swego rodzaju protekcjonizm moim zdaniem powinien zafunkcjonować oczywiście w oparciu o wszystkie zasady i przepisy. Jestem zainteresowany współpracą z przedsiębiorstwami, jesteśmy gotowi na finansowanie - dodał.
Szef MON zaznaczył również, że istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa - na przykład transportu wojsk sojuszniczych - są inne inwestycje infrastrukturalne z zakresu transportu na terenie całego kraju. - Wojsko będzie się jeszcze bardziej w tej sprawy angażować, MON będzie się jeszcze bardziej angażować. Liczę na waszą współpracę i gotowość do realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć, nie tylko o charakterze drogowym, ale również kolejowym czy morskim - zwrócił się do przedsiębiorców. Wśród kluczowych programów wymienił rozwój portów w: Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, budowę portu kontenerowego w Świnoujściu, a także rozbudowę przekopu przez Mierzeję Wiślaną.
Źródło: TVN24