TVN24 | Polska

Wojskowe śmigłowce w Michałowie

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Lądowanie śmigłowców wojskowych w Michałowie
Lądowanie śmigłowców wojskowych w MichałowieMS/TVN24
wideo 2/28
MS/TVN24Lądowanie śmigłowców wojskowych w Michałowie

Lądowanie śmigłowców z żołnierzami w Michałowie na Podlasiu zarejestrował w sobotę jeden z mieszkańców. W pasie przygranicznym z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy, który 1 października został przedłużony o 60 dni. Według ministra obrony Mariusza Błaszczaka Straż Graniczną w ochronie granicy wspiera ponad 2400 żołnierzy.

W sobotę od jednego z mieszkańców Michałowa w województwie podlaskim TVN24 otrzymała zdjęcia pokazujące lądowanie na boisku śmigłowców wojskowych. Jak przekazał autor nagrania, wylądowały cztery śmigłowce z kilkudziesięcioma żołnierzami.

OGLĄDAJ W TVN24 GO MATERIAŁ O DZIAŁANIACH REŻIMU ALAKSANDRA ŁUKASZENKI W SPRAWIE MIGRANTÓW

Szef MON Mariusz Błaszczak informował w piątek, że Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią wspiera ponad 2,4 tysiąca żołnierzy. "Postawiliśmy ponad 130 km tymczasowego ogrodzenia oraz zapory poziomej. Po obu stronach granicy powstaje siatka chroniąca zwierzęta przed okaleczeniem" - napisał na Twitterze.

Migranci z Michałowa, w tym dzieci, odesłani na granicę

W poniedziałek 27 września przed placówką Straży Granicznej w Michałowie przebywało ponad 20 migrantów, w tym kobiety oraz ośmioro dzieci. Grupa została tego samego dnia przewieziona autokarem w inne miejsce. W środę rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz przekazała, że wobec migrantów "zastosowano procedurę zgodnie z rozporządzeniem". Dodała, że migranci "zostali doprowadzeni do linii granicy i teraz znajdują się na Białorusi".

W wydanym w piątek oświadczeniu Straż Graniczna przekazała, że funkcjonariusze SG "poinformowali cudzoziemców o możliwości złożenia wniosku o pomoc międzynarodową, lecz rodzice dzieci odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce. "Osoby te były zainteresowane wyłącznie złożeniem wniosku o pomoc międzynarodową w Niemczech" - dodano.

Czytaj więcej: Co się stało z dziećmi z Michałowa

Straż Graniczna: w piątek 601 prób nielegalnego przekroczenia granicy

W sobotę Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że 1 października na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 601 prób jej nielegalnego przekroczenia, Funkcjonariusze zatrzymali 29 nielegalnych imigrantów: 23 obywateli Iraku, trzech obywateli Iranu, dwóch obywateli Angoli i obywatel Konga oraz za pomocnictwo pięciu cudzoziemców - dwóch obywateli Ukrainy, dwóch obywateli Syrii i obywatel Mołdawii.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tysiąca osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między naszym krajem a Białorusią - przekazała SG.

O sytuacji migrantów na posiedzeniu rady miejskiej w Michałowie
O sytuacji migrantów na posiedzeniu rady miejskiej w Michałowie TVN24

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach wojeództwa podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W czwartek Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. W piątek prezydent podpisał rozporządzenie, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego tym, że reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi wojnę hybrydową, używając do tego migrantów, oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, których aktywna część trwała w dniach 10 -16 września.

Autor:js/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: MS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości