- List brzmiał bardzo groźnie. Jak przyszedłem tutaj, okazało się, że jest normalnie - mówił jeden z mężczyzn, który stawił się przed Powiatową Komisją Lekarską na warszawskich Bielanach. W poniedziałek rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która obejmuje głównie mężczyzn urodzonych w 1997 r.
Około 240 tysięcy osób będzie miało obowiązek stawienia się przed komisjami lekarskimi do 29 kwietnia. Powiatowa Komisja Lekarska nr 1 na Bielanach jest jedną z pięciu komisji w Warszawie, która rozpoczęła przeprowadzanie w poniedziałek kwalifikacji wojskowej. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Justyna Kosela, stawiło się tam 13 osób.
- Lekarka mnie zważyła, zmierzyła. Spodziewałem się zdecydowanie więcej. Myślałem, że to będzie trochę niekomfortowe badanie - mówił jedn z mężczyzn, który stawił się dzisiaj na badania.
- Cały proces trwał maksymalnie pół godziny. Miałem obawy, jak dostałem list. Brzmiał bardzo groźnie. Jak przyszedłem tutaj, okazało się, że jest normalnie i miło - dodał inny.
Wymagane dokumenty
Jak przypomniała w rozmowie z reporterką Maria Felczak-Mikuta, przewodnicząca komisji lekarskiej, wizyta nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Przypomniała, że osoba wezwana do kwalifikacji wojskowej musi mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. - Jeśli jest chora, musi przedstawić dokumentację lekarską, która pozwala ocenić stan zdrowia - dodała.
Wymagana jest również aktualna fotografia o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadanych kwalifikacjach zawodowych. Osoby stawiające się do kwalifikacji po raz kolejny nie muszą przynosić ze sobą zdjęcia, ale powinny pamiętać o zabraniu książeczki wojskowej.
Obejmie głównie mężczyzn urodzonych w 97 r.
Kwalifikacja wojskowa obejmuje mężczyzn urodzonych w 1997 roku, a także w latach 1992-96, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Podlegają jej też osoby urodzone w latach 1995-96, jeśli zostały wcześniej uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. Chodzi tu o dwa przypadki - albo okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji wojskowej, albo upływa później, ale dana osoba złożyła wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej.
Kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 1992-97, które mają zdolności przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki lub absolwentki tych szkół lub kierunków.
Ponadto kwalifikacja obejmie osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Orzekają wojewodowie i powiatowe komisje lekarskie
Kwalifikację przeprowadzają wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekają wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie. Kwalifikacja wojskowa w 2009 r. zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.
Autor: js/kk / Źródło: tvn24