W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system edukacji w Polsce. - Przystępujemy do etapu wdrażania - oświadczyła premier Beata Szydło. Wyjaśniamy w punktach, na czym dokładnie będą polegały zmiany zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość.
We wrześniu zeszłego roku szefowa MEN zapowiedziała powrót do 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Zasadnicze szkoły zawodowe zastąpione zostaną przez dwustopniowe szkoły branżowe.
1. ZMIANY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
- od 1 września 2017 r. 6-letnia szkoła podstawowa stanie się 8-letnią,
- uczniowie, nauczyciele i pracownicy dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej znajdą się w 8-letniej szkole podstawowej,
- absolwenci klasy VI dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej zamiast do I gimnazjum pójdą do VII klasy 8-letniej szkoły podstawowej,
- szefowa MEN zapowiedziała egzamin na koniec VIII klasy szkoły podstawowej. W połowie będzie testowy, w połowie problemowy. Będzie trwał dwa dni i dotyczył czterech przedmiotów: języka polskiego, matematyki, języka obcego i historii,
- egzamin będzie decydował o wstępie do liceum ogólnokształcącego,
- według szefowej MEN język obcy wybrany na egzamin na koniec podstawówki, będzie musiał być kontynuowany do matury.
2. ZMIANY DLA GIMNAZJÓW
- w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie rekrutacji do klasy I gimnazjum. W następnych latach nie będzie kolejnych klas dotychczasowego gimnazjum,
- różne warianty wygaszania gimnazjów:
1. przekształcenie gimnazjów w 8-letnią szkołę podstawową lub włączenie gimnazjum do 8-letniej szkoły podstawowej,
2. przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące, technikum lub branżową szkołę I stopnia,
3. włączenie gimnazjum do liceum ogólnokształcącego albo technikum,
4. przekształcenie zespołów w skład, w który wchodzą gimnazja.
Decyzja o formie i czasie przekształcenia gimnazjum należy do kompetencji odpowiednio: samorządu prowadzącego gimnazja; osoby prawnej niebędącej jednostką samorządu terytorialnego lub osoby fizycznej prowadzącej dotychczasowe gimnazja, o ile zmiany nie nastąpią z mocy ustawy.
3. ZMIANY DLA LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH
- od 1 września 2019 r. dotychczasowe 3-letnie liceum ogólnokształcące stanie się 4-letnim,
- wówczas prowadzona będzie pierwsza rekrutacja do klasy I dla absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej,
- od 1 września 2020 r. nastąpi stopniowe wygaszanie 3-letniego liceum ogólnokształcącego,
- na rok szkolny 2020/2021 nie będzie rekrutacji do klasy I dotychczasowego 3-letniego liceum ogólnokształcącego, w którym do czasu ukończenia cyklu kształcenia, czyli do 31 sierpnia 2022 r. w oddziałach 3-letniego liceum uczyć się będą ostatni absolwenci wygaszonego gimnazjum.
4. ZMIANY W TECHNIKACH
- od 1 września 2019 r. dotychczasowe 4-letnie technikum zostanie przekształcone w 5-letnie,
- do roku 2019/2020 będzie prowadzona rekrutacja do dotychczasowego 4-letniego technikum (dla absolwentów gimnazjów),
- na rok szkolny 2019/2020 i późniejsze lata będzie prowadzona rekrutacja do pięcioletniego technikum (dla absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej),
- w latach szkolnych 2019/2020 - 2022/2023 w 5-letnim technikum będą prowadzone klasy dotychczasowego 4-letniego technikum (odpowiednio klasy I-IV).
5. PODSTAWY PROGRAMOWE
6. ZMIANA STRUKTURY NIE PRZEWIDUJE ZWOLNIEŃ
- Zmiana struktury nie przewiduje zwolnień nauczycieli; robimy wszystko, by dodatkowo nauczyciela ustawowo zabezpieczyć – zapewniła we wrześniu zeszłego roku szefowa MEN Anna Zalewska.
Jak wyjaśniła, od września 2017 r. nauczyciele zatrudnieni w obecnie funkcjonujących szkołach z urzędu staną się nauczycielami szkół utworzonych w ramach nowego systemu.
Szefowa MEN przekazała, że w okresie przejściowym, tzn. od dnia wejścia w życie ustawy do 31 sierpnia 2019 r. podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez nauczyciela, który już pracuje w pełnym wymiarze zajęć w jakiejś szkole, będzie wymagało pisemnej zgody dyrektora tej szkoły. - Rozwiązanie to pozwoli na zyskanie dodatkowych miejsc pracy i umożliwi podjęcie zatrudnienia nauczycielom z gimnazjów, w których wygaszane jest kształcenie - wyjaśniła wówczas minister edukacji.
7. INFORMACJA O WOLNYCH MIEJSCACH PRACY NA STRONIE KURATORIUM
Szefowa MEN zapowiedziała wtedy także, że dyrektorzy szkół, poszukujący nauczycieli do pracy, będą informowali o tym kuratora oświaty. Zaznaczyła, że te informacje będą udostępnione na stronie kuratorium. Do tej pory nie było takiego obowiązku.
Autor: js,ts/kk / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24