Bez pracy jest coraz więcej Polaków. To zła wiadomość dla szukających zatrudnienia, ale też bardzo ważna dla tych, którzy dopiero się do tego przymierzają. Maturzyści z trzech różnych miast odpowiedzieli na pytania "Czarno na białym" dotyczące wyboru kierunku studiów, przyszłego zawodu i oczekiwanych zarobków. Z ich deklaracji wynika, że młodzież plan ma, ma też wysokie aspiracje finansowe. Czy te deklaracje mają szanse przełożyć się na rzeczywistość?
Dla tegorocznych maturzystów to ważny moment. Przed nimi kluczowe decyzje, od których będzie zależała ich przyszłość.
Ważne pytania
Reporter "Czarno na białym" wspólnie z analitykiem rynku pracy z firmy doradczej Randstad ułożył krótką ankietę, która pozwoliła lepiej poznać preferencje zawodowe maturzystów. Pytania były proste:
Czy zamierzasz studiować?
Jaki wybierasz profil studiów?
Co zdecydowało o Twoim wyborze kierunku studiów?
Jaki zawód chcesz wykonywać po studiach?
Jakich oczekujesz zarobków (brutto) w swojej pierwszej pracy?
Czy rozważasz podjęcie pracy związanej z zawodową przyszłością już w trakcie studiów?
Na takie pytania odpowiedzieli uczniowie klas maturalnych trzech liceów, w trzech miastach na Mazowszu - w Warszawie, Radomiu i Grójcu.
I odpowiedzi
W stołecznym liceum im. T. Czackiego uczniowie od razu zadeklarowali - bez wyższego wykształcenia ani rusz. Ten trend potwierdzają specjaliści. - Coraz więcej osób w Polsce studiuje. Jednak duża część tych osób, które wybierają w Polsce wyższe wykształcenie robi to trochę na zasadzie owczego pędu i trochę dlatego, że za bardzo nie wiedzą co zrobić w życiu. Idą więc na studia i liczą, że jakoś im to pomoże zdecydować - tłumaczy Paweł Strzelecki ze Szkoły Głównej Handlowej.
A wybór kierunku studiów jest o tyle istotny, że dziś co czwarty absolwent wyższej uczelni nie może przez dłuższy czas znaleźć jakiejkolwiek pracy. Po takiej informacji uczniowie z liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu śmieć się przestają. Na ankietę odpowiadają poważnie.
Z kolei w liceum w Grójcu kwestionariusz wypełnili uczniowie z klasy o profilu humanistycznym. To właśnie humaniści - według specjalistów - są dziś na starcie na przegranej pozycji w walce o pracę.
Wyniki
Spośród niemal 90 uczniów, którzy odpowiedzieli na pytania testowe, prawie połowa - 39 - wybiera się na kierunki ścisłe. 20 osób wskazało na studia humanistyczne, a 13 medyczne. - Wybierając studia osoby kierują się głównie tym, co ich interesuje i co chcą robić w przyszłości. Na drugim planie jest prestiż i motyw finansowy - analizuje Aneta Nowak z firmy Randstad.
Z wypełnionych ankiet wyłania się też obraz finansowych aspiracji maturzystów. Średnia pensja, jakiej spodziewają się oni na początku swojej zawodowej kariery to ponad 3,2 tys. zł brutto. To o kilkaset złotych więcej niż wynosi rzeczywista pierwsza płaca.
Uczniowie swoimi odpowiedziami stworzyli też listę najpopularniejszych zawodów. Są to: lekarze, inżynierowie, nauczyciele, prawnicy, ale też instruktor karate, celnik, organizator imprez i projektant mebli.
Autor: mn/tr / Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24