Matura z wiedzy o społeczeństwie nie jest jedną z popularniejszych, w tym roku podeszło do niej nieco ponad 17 tysięcy absolwentów. Jednak zwykle budzi duże emocje, ponieważ dotyczy tematów okołopolitycznych. Z czym mierzyli się tegoroczni maturzyści? Publikujemy arkusze dla liceów i techników.
Egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie, podobnie jak pozostałe egzaminy, odbywał się w tym roku w dwóch różnych formułach. Starej tzw. pomarańczowej dla absolwentów techników oraz poprawiających wyniki sprzed lat oraz nowej - fioletowej - dla absolwentów czteroletnich liceów.
Do matury z WOS podeszło łącznie 17 179 osób, większość z nich stanowili absolwenci liceów. Wiedza o społeczeństwie jest przedmiotem branym pod uwagę przy rekrutację na studiach prawnicze i różne kierunku humanistyczne. Często traktowana jest wymiennie z historią i to ten drugi przedmiot jest wśród maturzystów popularniejszy.
Matura po technikum
Absolwenci techników na rozwiązanie arkusza z wiedzy o społeczeństwie mieli 180 minut, a zdobyć mogli maksymalnie 60 punktów. Najwyżej punktowanym zadaniem było dla nich wypracowanie, za które mogą zdobyć 12 punktów. Do wyboru były trzy tematy:
1. Scharakteryzuj tryb wyboru, strukturę organizacyjną oraz funkcje Senatu RP. 2. Scharakteryzuj prawa i wolności człowieka oraz środki ich ochrony w Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc pod uwagę wyłącznie aspekty przedstawione na załączonym do arkusza maturalnego schemacie. 3. Przedstaw system instytucjonalny Unii Europejskiej - scharakteryzuj kompetencje wymienionych instytucji w dziedzinie prawodawczej, wykonawczej i sądowej oraz wskaż na wzajemne zależności między tymi instytucjami.
Matura po liceum
Absolwenci liceów również mierzyli się z maturą przez 180 minut i 60 punktów do zdobycia.
Dla nich najwyżej punktowane zadanie warte było siedem punktów. Polecenie brzmiało: "Scharakteryzuj uregulowania prawne dotyczące referendów lokalnych w Rzeczypospolitej Polskiej. Na ich podstawie rozważ, czy oceny i postulaty przedstawione w tekście odnoszą się do wskazanych instytucji prawnych, czy - do kwestii kultury politycznej społeczeństwa. W pracy wykorzystaj oba materiały źródłowe".
Tekst, do którego mieli odwoływać się maturzyści, to fragment opracowanie Tomasza Zakrzewskiego "Referendum lokalne: czas na reformę" z 2020 roku.
Drugim wysoko punktowanym zdaniem (pięć punktów) było napisanie pozwu związanego ze zwróceniem zadatku.
Matura 2023. Co dalej?
W środę 10 maja o godz. 14 rozpocznie się egzamin z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.
W tym tygodniu zaplanowano jeszcze:
11 maja 2023 (czwartek) godz. 9 - biologia na poziomie rozszerzonym godz. 14 - język rosyjski na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym
12 maja 2023 (piątek) godz. 9 - matematyka na poziomie rozszerzonym godz. 14 - język francuski na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym
Źródło: tvn24.pl