We wtorek o godzinie 11 zakończył się pisemny egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Część maturzystów po południu przystąpiła także do pisemnego egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.
Egzamin rozpoczął się po godzinie 9. Trwał 120 minut. Arkusze egzaminacyjne rozwiązywane we wtorek rano przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu.
Dzisiaj angielski
Od lat język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze.
Chęć zdawania na maturze języka angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 251 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 92 procent z nich.
Część z nich we wtorek po południu przystąpiła także do pisemnego egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Rozpoczął się o godzinie 14. Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 146 tysięcy tegorocznych absolwentów, czyli 53,8 procent z nich.
Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy we wtorek przystąpili egzamin z angielskiego. Razem z nimi pisali go też abiturienci z wcześniejszych roczników. Są wśród nich zarówno osoby, które przystąpili do matury po raz pierwszy, jak i takie, które wcześniej nie zdały egzaminu z tego przedmiotu, albo zdały go, ale chcą uzyskać lepszy wynik lub dobierają jeszcze jeden przedmiot do zdanych wcześniej. Takich osób jest łącznie kilkanaście tysięcy w całym kraju.
Także wśród abiturientów z wcześniejszych roczników angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Również wśród nich są osoby, które wybrały egzamin z tego języka na poziomie rozszerzonym.
Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 190 minut, a na dwujęzycznym - 180 minut.
Inne języki
Drugim najchętniej wybieranym od lat przez maturzystów językiem obcym jest język niemiecki (na poziomie podstawowym zdecydowało się na niego 15 tysięcy tegorocznych absolwentów, a na rozszerzonym - 7,3 tysięcy). Egzamin z tego języka odbędzie się 15 maja.
Na kolejnych miejscach znalazły się - rosyjski (na poziomie podstawowym chce go zdawać 4,5 tysięcy tegorocznych absolwentów, a na poziomie rozszerzonym - 1,9 tysięcy). Egzamin z rosyjskiego odbędzie się 17 maja. Pozostałe języki: francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów. Egzaminy z tych przedmiotów przeprowadzone będą: 18, 21 i 22 maja. Nie są to jednak wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, które zostaną przeprowadzone podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego. Chodzi o języki białoruski, ukraiński i litewski. Egzaminy z języków mniejszości zostaną przeprowadzone 23 maja. W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języków kaszubskiego i łemkowskiego.
Obowiązkowe egzaminy
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru, maksymalnie do sześciu.
W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.
Wyniki w lipcu
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.
Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.
Wyniki matur zostaną ogłoszone 3 lipca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.
Autor: ads//kg,now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24