Finansowy aspekt walki ze skutkami powodzi i propozycje zmian w prawie zmierzające do ograniczenie zagrożenia powodzią - to tematy, które według zapowiedzi mają zdominować czwartkową Radę Gabinetową. Zwołał ją wypełniający obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski. Na posiedzeniu nie będzie jednak wicepremiera Waldemara Pawlaka, a pomysł zwołania Rady krytykuje opozycja.
- Uważam, że to jest nie tylko najlepsza forma uzyskania informacji o sytuacji powodziowej w kraju, ale również o działaniach poszczególnych resortów, zarówno na rzecz zwalczania powodzi, jak i na rzecz zwalczania skutków klęski żywiołowej - mówił we wtorek Komorowski uzasadniając zwołanie rady.
Marszałek podkreślił, że zwołuje Radę Gabinetową również po to, aby wspólnie ocenić możliwości finansowe państwa - związane z walką z żywiołem - oraz po to, aby omówić rządowe projekty ustaw, które mają na przyszłość skuteczniej przygotować państwo na ewentualność powodzi. Komorowski zapowiedział, że chodzi m.in. o projekty dotyczące regulacji planów zagospodarowania przestrzennego.
Rada Gabinetowa zwoływana jest przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa. Radę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta.
Projekt ustawy powodziowej już jest
Na początku czerwca Komorowski przedstawił Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przygotowany przez Kancelarię Sejmu projekt specustawy dotyczący specjalnego uproszczonego trybu wykupu terenów pod inwestycje zabezpieczające przed powodzią (wały, zbiorniki retencyjne). Zgodnie z projektem ewentualne spory o odszkodowania za grunty pod infrastrukturę hydrotechniczną nie będą blokować inwestycji na wywłaszczonych terenach. Komorowski zapowiedział również, że drugi projekt, który ma ograniczyć zabudowę na terenach powodziowych.
We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. W środę rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o notyfikację tego projektu, ponieważ zawiera on elementy pomocy publicznej. Premier Donald Tusk potwierdził w środę, że ten projekt jest już w KE. Sejm ma zająć się tym projektem na posiedzeniu planowanym w dniach 23-25 czerwca.
Rozwiązania przewidziane w tym projekcie będą ograniczone w czasie: większość z nich będzie obowiązywała do grudnia 2011 r.; kilka przepisów będzie stosowanych dłużej - nawet do 2015 r.
Wicepremiera nie będzie
Wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak zapowiedział, że nie weźmie udziału w posiedzeniu Rady, gdyż już wcześniej zaplanował wizytę na Kielecczyźnie. Dodał jednak, że w tym posiedzeniu poświęconym powodzi główną rolę będą odgrywali ministrowie właściwi do działań w okresie powodzi, czyli m.in. szef MSWiA Jerzy Miller.
- Sądzę, że jego obecność będzie wystarczająca dla pana marszałka, żeby w sposób kompetentny poinformować, jak wygląda sytuacja powodziowa. Jeśli tylko będą jakiekolwiek potrzebne decyzje w tej sprawie, to pan marszałek będzie miał partnerów w rządzie bez żadnych ograniczeń - powiedział Pawlak.
Opozycja: to odsłona kampanii
Do tej pory prezydenci zwoływali Radę Gabinetową w sytuacjach, gdy czuli się zaniepokojeni działaniami rządu. Komorowski zastrzega jednak, że dobrze ocenia działania rządu związane z walką z żywiołem.
Decyzję Komorowskiego o zwołaniu Rady Gabinetowej skrytykowała opozycja. Według polityków PiS, to kolejna odsłona kampanii wyborczej Komorowskiego. W ocenie SLD, Komorowski zwołał Radę tylko po to, aby pokazać się jako mąż stanu, który panuje nad sytuacją w kraju i rozlicza rząd z jego działań.
Źródło: PAP