Tusk zachęca do udziału w marszu 4 czerwca. "Zrobimy im takie konsultacje społeczne, jakich jeszcze nie widzieli"

Autor:
mjz
/ prpb
Źródło:
TVN24
Donald Tusk zachęca do wzięcia udziału w marszu 4 czerwca
Donald Tusk zachęca do wzięcia udziału w marszu 4 czerwcaTwitter/@donaldtusk
wideo 2/3
Twitter/@donaldtuskDonald Tusk zachęca do wzięcia udziału w marszu 4 czerwca

Donald Tusk, lider PO, opublikował w mediach społecznościowych krótkie nagranie, w którym zachęca do wzięcia udziału w marszu w najbliższą niedzielę. - 4 czerwca w niedzielę będzie morze biało-czerwonych flag i zrobimy im takie konsultacje społeczne, jakich jeszcze nie widzieli - powiedział. 

Szef Platformy Obywatelskiej wezwał w połowie kwietnia na manifestację "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską".

- 4 czerwca w niedzielę będzie morze biało-czerwonych flag i zrobimy im takie konsultacje społeczne, jakich jeszcze nie widzieli - powiedział Tusk na nagraniu zamieszczonym na Twitterze. 

Marsz 4 czerwca. Jak dojechać? Nowe mapy

- Będziemy szli z tymi serduszkami biało-czerwonymi - mówił dalej, wskazując na przypięty do piersi emblemat w kształcie serca. - Przygotowały je nasze dzieci. To tak naprawdę dla nich będziemy maszerować. Do zobaczenia - zakończył. 

Rocznica wyborów 4 czerwca

W dzień marszu przypada 34. rocznica częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. 4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego jako Sejm kontraktowy. Decyzja o ich przeprowadzeniu zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Przy Okrągłym Stole z góry przeznaczono 65 proc. mandatów sejmowych dla kandydatów ówczesnej, wywodzącej się z PRL koalicji rządowej. Kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" mogli ubiegać się tylko o pozostałe 35 proc. miejsc w sejmowych ławach. Zdobyli 160 na 161 mandatów z tej puli.

Całkowicie wolne były wybory do Senatu, przywróconego na mocy uzgodnień Okrągłego Stołu. W izbie wyższej kandydaci KO "Solidarność" zdobyli 99 ze stu mandatów.

Zwycięstwo Solidarności otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Relacje z marszu 4 czerwca od 12:00 także na antenie TVN.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@donaldtusk

Pozostałe wiadomości