Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał we wtorek telefonicznie z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem. Jak przekazał, wśród tematów znalazły się kwestie rozwoju i modernizacji technicznej polskiego wojska, nowej strategii USA, a także sytuacji bezpieczeństwa w regionie Polski. "USA blisko współpracują z sojusznikami w obliczu zmieniających się zagrożeń" - poinformował Chargé d'Affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.
"Dobra rozmowa telefoniczna z sekretarzem obrony" – napisał minister Błaszczak na Twitterze. "Rozmawialiśmy o modernizacji technicznej, rozwoju Sił Zbrojnych RP i szczegółach nowej strategii określonej w Global Posture Review. Poruszyliśmy także kwestie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionie, szczególnie na Ukrainie" - dodał.
Chargé d'Affaires USA w Polsce Bix Aliu poinformował, że sekretarz obrony USA Lloyd Austin potwierdził w rozmowie z Błaszczakiem zaangażowanie Stanów Zjednoczonych "w zapewnienie wspólnego bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO".
"USA blisko współpracują z sojusznikami w obliczu zmieniających się zagrożeń" - zapewnił w tweecie.
Wizyta szefa MON w USA
W październiku szef MON złożył wizytę w Waszyngtonie na zaproszenie szefa Departamentu Obrony USA Lloyda Austina. Rozmawiano wówczas o "pogłębianiu interoperacyjności wojsk, amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz zakupach zbrojeniowych", m.in. o zakupie czołgów M1A2 Abrams SEPv3 oraz kwestiach związanych z realizacją umowy o współpracy obronnej, podpisanej w ubiegłym roku przez prezydentów USA i Polski.
Pentagon ma wkrótce zakończyć proces rewizji rozlokowania amerykańskich wojsk za granicą (tzw. Global Posture Review), który ma dostosować rozkład sił USA na świecie do priorytetów amerykańskiej polityki.
Kryzys na granicy z Białorusią i nowelizacja ustawy o ochronie granicy
Na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys migracyjny, wywołany przez władze w Mińsku oskarżane o prowadzenie wojny hybrydowej. Sytuacja uległa napięciu, kiedy migranci zgromadzili się na przejściu granicznym w Kuźnicy. Do końca listopada przy granicy obowiązywał stan wyjątkowy, co wiązało się z zakazem wstępu na ten teren między innymi dziennikarzy i aktywistów z organizacji pozarządowych, w tym medyków.
1 grudnia zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o ochronie granicy. Jej nowelizacja zakłada możliwość wprowadzania czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz taki może być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej. Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w tym dziennikarzy.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński wydał na tej podstawie trzy rozporządzenia. W jednym z nich czytamy, że "wprowadza się czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi na okres od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 1 marca 2022 r".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Mblaszczak