- Jesteśmy w punkcie dramatycznym, bo Trybunał Konstytucyjny de facto nie funkcjonuje - stwierdził w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i były szef Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem TK jest "w stanie całkowitej dezorganizacji".
- Mamy do czynienia z praktycznym wyłączeniem czterech sędziów, którzy należą do tej grupy sędziów powołanych jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu - ocenił. Wyjaśnił, że Stanisław Rymar, Piotr Tuleja i Marek Zubik nie orzekają ze względu na wniosek prokuratora generalnego, który ma wątpliwości co do ich powołania. Z kolei wiceszef Trybunału Stanisław Biernat "został wysłany na urlop", co do którego - jak przekonywał - istnieją wątpliwości.
Dodał, że oprócz tego w Trybunale jest trzech tzw. "sędziów dublerów", którzy zajmują miejsca sędziów wcześniej wybranych przez Sejm, ale ślubowania których nie odebrał prezydent.
- To jest sytuacja bezprecedensowa, rzeczywiście nieznana w żadnym innym systemie prawnym państwa Unii Europejskiej, dlatego ona budzi niepokój - oceni.
"Trybunał jest w stanie całkowitej dezorganizacji"
Prof. Safjan powiedział, że od czterech miesięcy nie doszło do ani jednego spotkania "osoby pełniącej funkcję prezesa", czyli Julii Przyłębskiej, z sędziami. Komentował w ten sposób wniosek grupy sędziów TK do Przyłębskiej o zwołanie Zgromadzenia Ogólnego. Safjan argumentował, że w czasie takiego posiedzenia "wreszcie doszłoby do wymiany zdań" między sędziami.
Podkreślił, że spór o TK nie jest "sprawą personalną, sporem między panią Przyłębską a sędziami". - To nie spór polityczny, tylko spór o fundamenty państwa prawa. O to, czy jesteśmy krajem demokratycznym - stwierdził.
- To jest czwarty miesiąc, w którym Trybunał nie funkcjonuje - powiedział, dodając, że wskazuje na to znikoma liczba zapadających wyroków. - Trybunał jest w stanie całkowitej dezorganizacji - zauważył.
"Grozi nam bardzo głęboki paraliż funkcjonowania sądownictwa"
Profesor Safjan podkreślił, że spór o Trybunał Konstytucyjny nie jest sporem o "jakąś tam instytucję państwa prawa, tylko to jest spór o funkcjonowanie całego systemu prawnego". Podkreślił, że na orzeczenie zgodności z konstytucją oczekuje wiele ważnych ustaw, m.in. ustawa o policji.
- To sprawia, że grozi nam bardzo głęboki paraliż funkcjonowania sądownictwa, zarówno kontroli konstytucyjności, sądu konstytucyjnego, jak i sądownictwa w ogóle - stwierdził.
Profesor Marek Safjan był także pytany o zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Stwierdził, że projekt ustawy "prowadzi do głębokiej polityzacji tego organu" i jest "ogromnym zagrożeniem dla niezależności sądownictwa w całości". Podkreślił, że projekt autorstwa ministerstwa sprawiedliwości budzi zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją.
Autor: pk/sk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24