Polska

Były zawodnik Mamed K. nie trafi do aresztu

Polska

Mamed K. nie zostanie aresztowany. Sąd nie uwzględnił zażalenia prokuratury
Mamed K. nie zostanie aresztowany. Sąd nie uwzględnił zażalenia prokuraturytvn24
wideo 2/4

Podejrzany między innymi o paserstwo samochodów były zawodnik mieszanych sztuk walki Mamed K. nie zostanie aresztowany. Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił zażalenia prokuratury, utrzymując w mocy wcześniejsze postanowienie sądu rejonowego w tej sprawie.

O wydanej po środowym posiedzeniu decyzji poinformowali rzecznik sądu Jacek Krawczyk oraz naczelnik śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej Tomasz Tadla.

Mamed K. został zatrzymany 11 czerwca pod Olsztynem. Następnego dnia w katowickim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszał 11 zarzutów, dotyczących paserstwa samochodów, a także zlecenia podpalenia samochodu oraz naruszenia nietykalności i znieważenia policjantów.

Prokuratura chciała aresztu na trzy miesiące

Prokuratura domagała się aresztowania podejrzanego na trzy miesiące, motywując to obawą matactwa i zaznaczając, że śledztwo ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy, jednak Sąd Rejonowy Katowice-Wschód nie uwzględnił jej wniosku. Jak informowała prokuratura, sąd I instancji co prawda wskazał na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Mameda K. zarzucanych mu czynów, ale zarazem ocenił, że podejrzany nie będzie utrudniał postępowania przygotowawczego.

Rozpoznający w środę zażalenie Prokuratury Krajowej sąd okręgowy podzielił stanowisko sądu I instancji nie uwzględnił zażalenia prokuratury.

Zarzuty paserstwa samochodów

Mamed K. usłyszał zarzuty dotyczące nabywania kradzionych lub przywłaszczonych samochodów pochodzących z Czech. Są wśród nich między innymi luksusowe pojazdy, takie jak Porsche Panamera, Range Rover Evoque, BMW M6, BMW serii 7. Łącznie jest to 8 samochodów różnych marek. Podejrzany usłyszał siedem zarzutów paserstwa samochodów oraz jeden zarzut usiłowania paserstwa.

Inny zarzut dotyczy zlecenia podpalenia samochodu, co - według prokuratury - miało związek z obrotem kradzionymi pojazdami i związanymi z tego rozliczeniami pomiędzy sprawcami. Do znieważania i naruszenia nietykalności mundurowych miało dojść w 2018 roku w Olsztynie przy okazji wykonywania przez nich "zupełnie innych czynności służbowych". Podejrzanemu może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Były zawodnik MMA

Jak podawała Prokuratura Krajowa, zarzuty wobec M. są częścią obszernego śledztwa dotyczącego wprowadzania w Polsce, w Czechach i na Słowacji fałszywych banknotów euro. W ramach tego postępowania policjanci i prokuratorzy wpadli na trop handlu kradzionymi samochodami. W całym śledztwie jest podejrzanych osiem osób, cztery z nich zostały aresztowane.

Jak informuje prokuratura, niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie.

Urodzony w 1980 roku w Groznym Mamed K. jest jednym z najbardziej znanych zawodników MMA, występował także w filmach i reklamach. W Polsce mieszka od 1997 roku. W 2010 roku odebrał polskie obywatelstwo i jako sportowiec reprezentował polskie barwy.

Autor: mjz//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości