NFZ żąda wyjaśnień po słowach Mamy Ginekolog. "Zespół kontrolny" powołany w szpitalu

Aktualizacja:
Autor:
jjk//am//mro
Źródło:
twitter.com/NFZ
Darmowe badania na NFZ
Darmowe badania na NFZTVN24
wideo 2/4
TVN24Darmowe badania na NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia zażądał wyjaśnień od szpitala, w którym pracuje Nicole Sochacki-Wójcicka, znana w mediach społecznościowych jako Mama Ginekolog. W specjalnym komunikacie możemy przeczytać: "Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością". W środę szpital, w którym Sochacki-Wójcicka - jako rezydentka - czeka na zakończenie formalności związanych z przyznaniem jej tytułu lekarza specjalisty w zakresie ginekologii, wydał oświadczenie i zapowiedział powołanie zespołu kontrolnego w placówce.

Mama Ginekolog, czyli Nicole Sochacki-Wójcicka, lekarka z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kilka dni temu wywołała dyskusję w mediach społecznościowych, gdy w relacji na Instagramie przyznała, że przyjmuje znajomych i przyjaciół w swoim gabinecie. Nagranie zniknęło już z jej konta, ale influencerka Maja Staśko opublikowała je na swoim profilu na platformie Tik Tok. "Dlaczego moje koleżanki mają u mnie badania? To jest normalne, że każdy lekarz zajmuje się swoją rodziną, swoimi znajomymi w swoim wolnym czasie. (...) Każdy tak robi. Ja o tym rozmawiałam z zarządem, z profesorem i to jest normalne. To jest też sposób, żeby skrócić kolejki i dostęp po prostu do lekarza" - słyszymy na nagraniu.

@majakstasko

niestety, ale to jest bardzo niefajne podejście wobec pacjentek - każda osoba powinna mieć dostęp do ochrony zdrowia, nie tylko ta z kontaktami albo zasięgami #mamaginekolog #mamaginekoloq #lekarz #lekarka #szpital #usg #ciąża #pacjent #pacjentka #nierówności

♬ dźwięk oryginalny - Maja Staśko
Mama Ginekolog mówi o przyjmowaniu przyjaciół poza kolejnością

To wyznanie ściągnęło na nią falę krytyki. Za pośrednictwem mediów społecznościowych tłumaczyła: "Jestem lekarzem z powołania. Tak to czuję. Każda moja pacjentka ma do mnie numer telefonu. W ginekologii, a w szczególności w położnictwie nie można przewidzieć, kiedy moja pomoc będzie potrzebna, dlatego bardzo często pacjentki zgłaszają się właśnie w ten sposób. Niezależnie czy prywatnie są moją koleżanką. Porównywanie, że ktoś inny nie uzyskał świadczenia, bo moja koleżanka uzyskała, jest nieprawdą" - cytują Mamę Ginekolog Wirtualne Media.

NFZ chce wyjaśnień w sprawie Mamy Ginekolog

Oświadczenie w sprawie wypowiedzi Mamy Ginekolog za pośrednictwem Twittera wydał Narodowy Fundusz Zdrowia. "Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ. W trybie pilnym żądamy wyjaśnień od Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, gdzie przyjmuje Mama Ginekolog. Nie ma lepszych i gorszych pacjentów" - czytamy.

Zarząd WUM nie zgadza się z Mamą Ginekolog

W środę na oficjalnym instagramowym profilu Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ukazało się oświadczenie zarządu placówki. Z dokumentu wynika, że nie było zgody na praktyki, o jakich opowiadała Mama Ginekolog. "W związku z pojawiającymi się w mediach licznymi informacjami dotyczącymi wypowiedzi pracownika naszego Centrum, lekarz rezydent Nicole Sochacki-Wójcickiej, powstałych na podstawie jej osobistej działalności w przestrzeni publicznej, niniejszym, jako Prezes Szpitala informuję, iż nigdy Zarząd Spółki, którego jestem jedynym reprezentantem od kwietnia 2021 r., nie wyrażał zgody na działalność, na którą wskazywała w swoich wypowiedziach lek. rezydent Nicole Sochacki-Wójcicka. Dotyczy to zarówno jej osoby, jak i wszystkich pozostałych lekarzy zatrudnionych w Centrum. Na powyższe postępowanie Prezes Zarządu nigdy zgody nie wyraził, ani nigdy zgody takiej nie wyrazi w przyszłości." Zapowiedziano też konkretne działania - powołany został zespół kontrolny, który ma zbadać sprawę. "Jednocześnie informuję, iż w celu wyjaśnienia przedmiotowej sprawy, na polecenie Prezesa, powołany został w dniu wczorajszym zespół kontrolny i na podstawie protokołu pokontrolnego z wnioskami i rekomendacjami zostaną podjęte oficjalne decyzje, ze wszystkimi potencjalnymi konsekwencjami prawnymi lub organizacyjnymi wobec osób podejmujących działalność niezgodną z prawem lub etyką lekarską".

Rzecznik WUM: Sochacki-Wójcicka czeka na przyznanie tytułu lekarza specjalisty w zakresie ginekologii

Rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Jarosław Kulczycki przekazał, że Nicole Sochacki-Wójcicka nie jest pracownikiem WUM, lecz odbywa specjalizację z ginekologii w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w trybie rezydenckim.

- Specjalizacja została zwieńczona pozytywnym wynikiem egzaminu, rezydentka czeka na zakończenie formalności związanych z przyznaniem jej tytułu lekarza specjalisty w zakresie ginekologii - podkreślił.

Jednocześnie przypomniał, że UCZKiN jest spółką, nad którą WUM sprawuje kontrolę właścicielską, a także, że rektor WUM Zbigniew Gaciong zwrócił się do władz spółki UCZKiN o wyjaśnienia dotyczące kroków, jakie zostaną podjęte w sprawie lek. Nicole Sochacki-Wójcickiej. W odpowiedzi otrzymanej od zarządu spółki UCZKiN przekazano, że zostanie powołany zespół kontrolny, a wyniki jego prac przekazane NFZ i pracownikom UCZKiN.

Kim jest Mama Ginekolog?

Nicole Sochacki-Wójcicka jest lekarką, blogerką i pisarką. Pracuje w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zyskała popularność jako Mama Ginekolog dzięki poruszaniu w sieci tematów związanych z ginekologią i położnictwem. Na swoim instagramowym profilu, który obserwuje ponad 920 tys. osób, przedstawia się jako "ginekolog z powołania i pasji". Wraz z mężem prowadzi firmę Roger Publishing.

ZOBACZ TEŻ: Mieszkanie z partnerem obniża poziom cukru we krwi, twierdzą badacze

Autor:jjk//am//mro

Źródło: twitter.com/NFZ

Pozostałe wiadomości