Ginekologia

Ginekologia

Lekarze usunęli pacjentce guz. Ważył 11,5 kilograma

11,5 kilograma ważył guz macicy, który został usunięty pacjentce Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. - Kobiety po okresie rozrodczym przestają się badać. Uważają, że skoro nie planują już dzieci, ginekolog nie jest im potrzebny. A to ogromny błąd - komentuje dr n. med. Grzegorz Świercz, kierownik kliniki położnictwa i ginekologii w kieleckiej lecznicy. To jedna z najtrudniejszych operacji, jakie jego zespół przeprowadzał w ostatnich latach.

Odmawiają operacji pacjentkom. Lekarze wyjaśniają powody

Nie jest tak, że odmawiając operacji, nie chcemy pomóc pacjentce. Bardzo chcemy jej pomóc, ale nie możemy narażać przy tym jej zdrowia i życia - tłumaczy dr n. med. Małgorzata Bocianowska, ginekolożka. Kiedy lekarz może, a nawet powinien, przełożyć zabieg w czasie? I co powinien zapewnić pacjentowi w przypadku takiej decyzji? Wyjaśniamy.

Burza wokół pakietu Chodakowskiej. Eksperci: Endometriozy nie diagnozuje się w tych badaniach

Laboratoria Diagnostyka we współpracy z Ewą Chodakowską zachęcały do zakupu (wycofanego już) pakietu badań w kierunku endometriozy za 1529 zł. Zawarty w nim test EndomKIT mają w swojej ofercie też inne prywatne laboratoria. Eksperci i pacjentki jednogłośnie podkreślają, że w ten sposób nie diagnozuje się endometriozy, a promowanie tych testów "jest nieuczciwe wobec cierpiących kobiet". Opisujemy dokładnie, jak powinna i jak nie powinna wyglądać diagnostyka tej choroby.

Aktywistki ostrzegają przed chemią w podpaskach. Co na to eksperci?

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja o wprowadzenie obowiązku podawania składu produktów higieny menstruacyjnej na opakowaniach. Jej autorki są zdania, że to ważne, bo w podpaskach i tamponach znaleziono substancje potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Eksperci popierają postulat petycji, ale jednocześnie uspokajają.

Likwidacja ostatniej porodówki w Bieszczadach. "Liczę, że ktoś z rządu się obudzi"

Rada Powiatu Leskiego skierowała do konsultacji projekt uchwały przewidujący likwidację ostatniego w Bieszczadach oddziału ginekologiczno-położniczego. Związki zawodowe mają 21 dni na wydanie opinii. - Liczę, że w ciągu tych 21 dni ktoś z rządu się obudzi i doprowadzi do sytuacji, w której nasz region nie będzie społecznie wykluczony, że tu nie będzie "Polska B", a ludzie będą traktowani tak jak wszędzie - mówiła podczas sesji Małgorzata Bryndza, dyrektorka szpitala w Lesku.

Gabinet ginekologiczny pod specjalnym nadzorem prokuratury

Głośno zrobiło się o pewnym gabinecie ginekologicznym, gdy wkroczyły tam służby i zabrały dokumentacje medyczną z ostatnich trzech dekad. Ciąg dalszy nastąpił - pacjentki są przesłuchiwane i pytane o najbardziej intymne kwestie. Materiał magazynu "Polska i świat".