Polska

Macierewicz zapowiada modernizację armii. "Odziedziczyliśmy olbrzymie zaniedbania"

Polska

Macierewicz podsumował 100 dni działalności swojego resortu
Macierewicz podsumował 100 dni działalności swojego resortuTVN 24
wideo 2/22

Zniesienie granicy 12 lat służby zawodowych szeregowych, negocjacje dotyczące śmigłowców i obrony powietrznej, zapewnienie obecności wojsk NATO na wschodniej flance, przywrócenie niepodległościowych tradycji - te działania wymienił szef MON Antoni Macierewicz, podsumowując 100 dni w resorcie.

100 dni rządu - czytaj relację minuta po minucie

- Tych kilka miesięcy było poświęconych rozpoczęciu dobrych zmian w armii. Skoncentrowaliśmy się na umożliwieniu funkcjonowania armii jako nowoczesnej struktury, która będzie broniła bezpieczeństwa Polski - powiedział minister podczas piątkowej konferencji prasowej.

"Olbrzymie zaniedbania"

W tym kontekście wymienił ustawowe zniesienie bariery 12 lat służby dla zawodowych szeregowych, która - jak powiedział - uniemożliwiała pełny rozwój armii i wykorzystanie potencjału żołnierzy. - Dużo czasu poświęciliśmy na postulat związany z wprowadzeniem dodatkowego rodzaju sił zbrojnych czyli Obrony Terytorialnej Kraju - mówił. Dodał, że jest realne, by w końcu tego roku lub na początku przyszłego zaczęły działać trzy brygady na ścianie wschodniej. Mówiąc o programach modernizacyjnych, szef MON powiedział, że nowa ekipa odziedziczyła pod tym względem "olbrzymie zaniedbania". Dodał, że "program śmigłowcowy tworzył wielkie kłopoty" ze względu na obciążenie Skarbu Państwa kwotą, która zamiast na rozwój polskiego przemysłu miała być wydana za granicą. Powiedział, że trwają negocjacje z Airbus Helicopters (producentem Caracali). - Chcemy, żeby Caracal pracował dla Polski, ale chcemy oprzeć możliwości działania polskich śmigłowców na polskich fabrykach w Mielcu i Świdniku, nie rezygnując z Caracala - mówił. Pierwsze śmigłowce - zapowiedział szef MON - zostaną dostarczone jeszcze w tym roku.

Macierewicz wskazał na zaawansowane rozmowy w sprawie systemu obrony powietrznej, zaznaczając, że "nie rezygnujemy z żadnej możliwości".

Rozmowy w sprawie umowy powietrznej, współpraca z NATO

Za kluczowy problem dla Polski szef MON uznał "zapewnienie takich gwarancji międzynarodowych, które do czasu, zanim Polska będzie miała armię wystarczająca dla własnej pełnej obrony, dadzą wsparcie sojuszników". Za sukces uznał decyzję ministrów obrony państw NATO dotyczącą trwałej obecności wojsk amerykańskich i innych państw sojuszu w Polsce. Ma ją jeszcze potwierdzić szczyt NATO. Za istotne uznał też "przywrócenie tradycji niepodległościowej w funkcjonowaniu polskiego wojska". - Myślimy przede wszystkim o tradycji związanej z walka o niepodległość, jaką prowadzili żołnierze niezłomni w latach 40. i 50. - powiedział. Macierewicz poinformował, że w MON zakończył się audyt; jego wyniki najpierw mają zostać przedstawione premier i rządowi, po czym przekazane mediom. Dodał, że audyt wykazał, że armia nie była w dobrym stanie.

Autor: mart//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości