Lublin: zaginął radioaktywny kobalt

 
Pojemniki z radioaktywnym izotopem kobaltu zaginęły z nieczynnej odlewni żeliwa Ursus w Lublinie
Źródło: sxc.hu

Jak poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki, siedem pojemników z radioaktywnym izotopem kobaltu zniknęło z nieczynnej odlewni żeliwa Ursus w Lublinie. Dopóki izotop znajduje się w pojemniku, jest bezpieczny dla otoczenia. Zawiadomiona o tym policja, przekazała sprawę ABW.

Kobalt był używany w odlewni do prześwietlania wyrobów. Jego aktywność radioaktywna wynosiła - według wyliczeń Agencji Atomistyki - od 9 do 20 MBq (megabekereli, czyli milionów rozpadów promieniotwórczych na sekundę).

Zaginiony radioaktywny materiał

- Zgodnie z procedurami informacje o zaginięciu radioaktywnego materiału PAA przekazała do zagranicznych instytucji, zajmujących się ochroną przed promieniowaniem - poinformowała Monika Skotniczna z Centrum do spraw Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki.

Sprawę przejęła ABW

Brak pojemników został odkryty w połowie listopada, w czasie rutynowej kontroli inspektorów Agencji. Okazało się, że odlewnia jest w stanie likwidacji. Państwowa Agencja Atomistyki zawiadomiła o tym policję, ta z kolei przekazała sprawę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Nie są to duże źródła”

- O likwidacji zakładu nikt nie ma obowiązku nas informować. Inspektorzy pojechali na rutynową kontrolę, okazało się, że syndyk już wcześniej zwolnił inspektora ochrony radiologicznej, brakowało jakiejkolwiek dokumentacji – powiedział Andrzej Kowalczyk, szef Centrum do spraw Zdarzeń Radiacyjnych PAA. Postępowanie wykazało brak siedmiu pojemników.

Kowalczyk uspokaja, że nie są to duże źródła promieniowania. W jego opinii, pojemniki mogły być potraktowane jako złom i trafić do huty. - Jeśli to nie są duże źródła, to po przetopieniu i wymieszaniu z dużą ilością innego złomu promieniowanie może być nawet niemierzalne – ocenił.

Pojemniki typu PRJ-20

Zaginione pojemniki typu PRJ-20 mają jajowaty kształt, na górze znajduje się prostopadłościan z okrągłą pokrywą. Po bokach znajdują się dwa uchwyty. Pojemnik jest malowany na jaskrawo-żółty kolor, ma też namalowane na bokach czerwone symbole promieniotwórczości.

Źródło: PAP

Czytaj także: