Krótki pas startowy, budynki i drzewa w niebezpiecznie bliskiej odległości, a także linie wysokiego napięcia - przed takimi "pułapkami" wokół krakowskiego lotniska Czyżyny, ostrzega jeden z lotniczych portali. To z tego lotniska startowała Cessna, która w niedzielę spadła między drzewa Parku Tysiąclecia w Krakowie. - Za kilka dni odpowiemy, czy lotnisko w Czyżynach spełnia warunki bezpieczeństwa - mówi ekspert z Komisja Badania Wypadków Lotniczych, Andrzej Pussak.
Do katastrofy doszło tuż po zakończeniu VI Małopolskiego Pikniku Lotniczego, w którym Cessna 172 warszawskiego aeroklubu brała udział. Samolotem leciały cztery osoby. Zginął 46-letni pilot maszyny i jeden z pasażerów. Trzecia osoba jest w ciężkim stanie, czwarta zostanie w poniedziałek po południu wypisana ze szpitala.
Okoliczności wypadku badają obecnie eksperci z Państwowej Komisji Wypadków Lotniczych. - Wymiary lotniska są odpowiednie dla samolotów sportowych ultralight, ale czy spełnia ono warunki bezpieczeństwa na to pytanie odpowiemy za kilka dni – zapowiedział Pussak. Dodał, że nie ma zastrzeżeń do organizacji pikniku.
Lotnisko bezpieczne wśród bloków?
Mimo tego, że wielu ekspertów uważa lotnisko za bezpieczne dla samolotów lekkich i ultralekkich, to przeprowadzanie tam pokazów lotniczych wzbudza kontrowersje już od kilku lat.
Wymiary lotniska są teoretycznie bezpieczne, jednak specjaliści przyznają, że na lotnisku może być trudno startować i lądować – w pobliżu jest linia wysokiego napięcia, centrum handlowe, aquapark, stacja benzynowa i wysokie bloki mieszkalne, których z czasem przybywa.
Z punktu widzenia wielu mieszkańców tych bloków, lotnisko to ryzykowne przedsięwzięcie - obawiają się, że podczas pokazów może dojść do tragedii.
Historia lotniska
Lotnisko Kraków-Rakowice-Czyżyny powstało już w 1912. Po odzyskaniu niepodległości i przejęciu obiektów lotniska przez polskie władze obiekt został rozbudowany, w rezultacie stał się drugim lotniskiem co do wielkości w kraju.
Obecnie Muzeum Lotnictwa Polskiego organizuje rokrocznie w tym miejscu Małopolski Piknik Lotniczy.
W 2003 na potrzeby lotnicze muzeum i pikniku lotniczego ustanowiono ponownie czynne lądowisko na zachodnim fragmencie dawnej betonowej drogi startowej. Nowa droga startowa jest czynna tylko na jednym kierunku i posiada betonową nawierzchnię o wymiarach 720 x 60 m. Mogą z niej korzystać jedynie lekkie samoloty do 7500 kg i śmigłowce.
Dane operacyjno-techniczne lotniska
Rakowice-Czyżyny położone jest na terenie Dzielnicy XIV Kraków-Czyżyny,w kierunku płd. około 1000 metrów od supermarketu "Krokus".
Wzniesienie nad poziom morza: 218,5 m
Wymiary pasa startowego: długość całkowita: 720 m, szerokość: 60 m
Pas startowy oznaczony chorągiewkami.
Dział Dokumentacji i Analiz TVN24
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: aviator.at