Dziecko w łódzkim Oknie Życia. - O godzinie 21.15 usłyszałyśmy dźwięk alarmu. Przybiegłam do Okna Życia, no i zobaczyłam, że czeka na mnie taki młodzieniec. Miał przy sobie karteczkę z napisem, kiedy się urodził, więc wiemy, że jest tygodniowym dzieckiem. Jest to chłopczyk. Ochrzciłyśmy go, dałyśmy mu imię Tadeusz - opowiadała na antenie TVN24 zakonnica z domu sióstr urszulanek w Łodzi.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej Tomasz Kopytowski poinformował w poniedziałek wieczorem, że w Oknie Życia w domu sióstr urszulanek w Łodzi zostawiono tygodniowe dziecko.
- O godzinie 21.15 usłyszałyśmy dźwięk alarmu, więc bardzo szybko przybiegłam do Okna Życia, no i zobaczyłam, że czeka na mnie taki młodzieniec, śliczny - powiedziała przełożona domu sióstr urszulanek w Łodzi siostra Anna Reczko.
- Miał przy sobie karteczkę z informacją, kiedy się urodził, więc wiemy, że jest tygodniowym dzieckiem. Ochrzciłyśmy go i dałyśmy mu imię Tadeusz. Niedawno było wspomnienie tego świętego, więc taką decyzję podjęłyśmy - dodała.
Siostry o znalezionym noworodku natychmiast powiadomiły służby. "Chłopiec, w oczekiwaniu na pogotowie, został nakarmiony i przebrany" - przekazały.
"Medycy ocenili stan zdrowia dziecka na dobry i zostało zabrane do szpitala. Zgodnie z procedurą, sporządzony został policyjny protokół" - podkreślił w komunikacie Tomasz Kopytowski. "To już szóste dziecko w Oknie Życia u sióstr urszulanek w Łodzi i czwarty chłopiec" - dodał.
Okna Życia w Polsce
Okno życia to miejsce, w którym rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Siostry czuwają cały rok, by podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem. Okno otwiera się z zewnątrz i jest łatwo dostępne. Otwarte uruchamia alarm w domu, w którym jest zainstalowane. Pozostawione w nim dziecko natychmiast otrzymuje pomoc.
Zgodnie z procedurą powiadamiane jest pogotowie ratunkowe i policja. W następnej kolejności zawiadamiany jest sąd rodzinny, by można było uruchomić procedurę adopcji. Konieczne procedury trwają kilka tygodni. W tym czasie sąd musi nadać dziecku dane personalne, ustanowić dla niego opiekuna prawnego, a następnie orzec adopcję.
Rodzice, którzy przeżywają jakikolwiek kryzys w związku z pojawieniem się dziecka, mogą zawsze uzyskać wsparcie w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym w Łodzi, pod numerem telefonu: 607 161 580.
Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy Okna życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz Okien życia Caritas w Łodzi działa jeszcze Okno życia w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13. Dzięki funkcjonującym w archidiecezji oknom uratowano życie 16 dzieci.
Pierwsze Okno życia powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie w całym kraju funkcjonuje prawie 70 okien w ponad 60 miejscowościach. 90 procent z nich prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono ponad 150 niemowląt.
Źródło: PAP, Kontakt24
Źródło zdjęcia głównego: Caritas Archidiecezji Łódzkiej