TVN24 | Polska

Premier Mateusz Morawiecki o ustawie anty-TVN

TVN24 | Polska

Autor:
pp,
karol
Źródło:
PAP
Morawiecki o lex TVN: kraj arabski albo prowadzący narkobiznes mógłby kupić sobie w Polsce media
Morawiecki o lex TVN: kraj arabski albo prowadzący narkobiznes mógłby kupić sobie w Polsce mediaTVN24
wideo 2/20
TVN24Morawiecki o lex TVN: kraj arabski albo prowadzący narkobiznes mógłby kupić sobie w Polsce media

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do przyjęcia przez Sejm ustawy anty-TVN. Jak przekonywał, przepisy ustawy medialnej "były wcześniej na tyle nieprecyzyjne, że ktoś z jakiegoś kraju arabskiego albo z kraju prowadzącego narkobiznes mógłby kupić sobie media spokojnie, bez ingerencji polskiego regulatora".

Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną ustawą lex TVN. Poparło ją 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. Nowe przepisy, których projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Morawiecki: czymś innym jest sojusz militarny, czym innym wspólne prawodawstwo

Partia rządząca argumentuje ustawę anty-TVN względami bezpieczeństwa, jednocześnie Sejm odrzucił w środę m.in. poprawki Klubu Koalicji Polskiej, aby koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych mogły uzyskać podmioty z siedzibą w państwach członkowskich NATO. - Ta ustawa jest wymierzona w wolność i bezpieczeństwo — mówił w środę w Sejmie szef PSL Kosiniak-Kamysz. - Jak nie poprzecie tej poprawki, to to jest pic na wodę, te wasze tłumaczenia o bezpieczeństwie. Będzie to zwykły skok na media — podkreślił lider ludowców.

O tę poprawkę był pytany premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek był w Staryni (woj. pomorskie).

- Proszę zobaczyć na wszystkie kraje, które są krajami członkowskimi NATO. Myślę, że każdy jak się zastanowi nad tymi krajami, to jednak dojdzie do wniosku, że czymś innym jest sojusz militarny, czym innym jest sojusz wojskowy, a czym innym jest wspólne prawodawstwo i wspólny obszar gospodarczy - powiedział premier.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki o ustawie anty-TVN: argumenty są przeinaczane i echa tego dochodzą aż za ocean

Morawiecki podkreślał jednocześnie, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. - Posługujemy się tymi samymi przepisami prawnymi, działamy w podobnym, jednolitym właściwie porządku prawnym, gospodarczym, dotyczącym swobody przepływu kapitału, swobody lokowania przedsiębiorstw, swobody nabywania części udziałów - wyliczał. - I w związku z tym mamy swoje przepisy dostosowane - dodał.

Przywołał przy tym przykład Danii, która - jak mówił - parę tygodni temu przyjęła ustawę, w wyniku której to od duńskiego regulatora i rządu zależy, "czy jakiś podmiot z Polski będzie mógł kupić podmiot w Danii". - I to robi Dania, która jest członkiem Unii Europejskiej - przekonywał.

Morawiecki: jakiś kraj arabski mógłby kupić sobie w Polsce media

- Wystarczy popatrzeć na rzeczywistość wokół nas i łatwo skonstatować, że doszliśmy do wniosku, że przepisy, które zresztą już były wcześniej, tylko były jednak na tyle nieprecyzyjne, że właśnie ktoś z jakiegoś kraju arabskiego albo z jakiegoś kraju prowadzącego narkobiznes mógłby przyjść do Polski i kupić sobie media spokojnie, bez ingerencji polskiego regulatora - powiedział premier.

- To nie byłoby normalne, to nie jest normalne poważne państwo - ocenił.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN.

Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się 22 lipca dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła natomiast 27 lipca projekt noweli ustawy medialnej z poprawkami i przesłała go do dalszych prac.

Właścicielem TVN jest Discovery poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Autor:pp, karol

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości