TVN24 | Polska

Gawkowski pytany o przejścia posłów do PiS. "Śmiech mnie ogarnął"

TVN24 | Polska

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
Gawkowski: żaden poseł z naszego klubu nie rozważa współpracy z PiSTVN24
wideo 2/7
TVN24Gawkowski: żaden poseł z naszego klubu nie rozważa współpracy z PiS

We wtorek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski zapewnił, że nikt z jego klubu parlamentarnego nie rozważa przejścia do Prawa i Sprawiedliwości. - To jest jakaś plotka i kpina - powiedział. Jak dodał, "Lewica nigdy nie będzie w żadnej koalicji z PiS". - To jest po prostu niemożliwe - stwierdził.

W sobotę przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zawiesił sześcioro posłów w prawach członków partii. Poźniej, w czasie posiedzenia zarządu partii, kolejnych dwóch. Po południu decyzję Czarzastego "utrzymał w mocy" zarząd ugrupowania. Ukarani posłowie mieli się dopuścić naruszenia obowiązku "dbałości o dobre imię" Nowej Lewicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zawieszeni parlamentarzyści zarzucają Czarzastemu, że jego polityka prowadzi do zbliżenia z Prawem i Sprawiedliwością. Sprzeciwiają się powołaniu w partii tylko dwóch frakcji (Sojuszu Lewicy Demokratycznej i frakcji Wiosna). Na późniejszej konferencji prasowej oświadczyli, że decyzje, które zapadły w sobotę, są nielegalne. Zapowiedzieli odwołanie do sądu partyjnego i zażądali od Czarzastego zwołania Rady Krajowej 31 lipca.

>> "Buntownicy" z lewicy zabierają głos. "Tak nawet Jarosław Kaczyński nie traktuje swoich parlamentarzystów"

Gawkowski: Lewica jako klub parlamentarny jest spójna i przejrzysta

Szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski pytany we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o spory w Nowej Lewicy, odparł, że dotyczą one frakcji SLD, a on jest politykiem Wiosny, więc nie chce się wypowiadać.

- Partie polityczne mają swoje problemy i swoje komplikacje, jeśli chodzi o widzenie strategiczne przyszłości, Lewica jako klub parlamentarny jest spójna i przejrzysta, tutaj nie ma żadnych sporów - powiedział Gawkowski. - Z klubu parlamentarnego nikogo nie zawiesiliśmy, ani nie wyrzuciliśmy - zapewnił.

- Nasi posłowie mają przekonanie, że w klubie parlamentarnym mają wsparcie, to jest ostoja do budowania silnej pozycji Lewicy - dodał.

"Lewica nigdy nie będzie w żadnej koalicji z PiS"

Gawkowski pytany, czy jest zagrożenie rozbiciem Lewicy przez lidera PO Donalda Tuska podkreślił: - Na pewno nie będzie tak, że damy się zwasalizować komukolwiek na opozycji, na pewno nie będzie tak, że Donald Tusk czy jakikolwiek lider będzie nam cokolwiek narzucał.

Zapewnił też, że "Lewica była, jest i będzie opozycją w stosunku do PiS, dlatego że fundamentalnie różnimy się w myśleniu o partii i jego ustroju". - Lewica nigdy nie będzie w żadnej koalicji z PiS, to jest po prostu niemożliwe - podkreślił Gawkowski.

Jak dodał, "Lewica jest racjonalna, a nie totalna", więc jak PiS będzie przygotowywać dobre ustawy, wtedy politycy jego ugrupowania będą mogli je popierać.

Gawkowski kategorycznie zaprzeczył także, że kilku posłów miałoby odejść z Lewicy i przejść do Prawa i Sprawiedliwości. - To jest jakaś plotka, kpina, śmiech mnie ogarnął, żaden poseł z naszego klubu parlamentarnego nie rozważa współpracy z PiS - podkreślił.

Autor:pp//now

Źródło: PAP