Pediatrzy chcą, by do szkół wróciła stała opieka medyczna. Lekarze wystąpili do Ministerstwa Zdrowia o utworzenie pediatrycznych punktów konsultacyjnych w szkołach - informuje "Nasz Dziennik". Resort obiecuje wyasygnowanie środków na ten cel.
Ministerstwo Zdrowia nie określa jednak ani wysokości przeznaczonych na ten cel środków, ani terminu powstawania punktów.
Jak pisze gazeta, z przeprowadzonych obserwacji wynika, że zaledwie o 3 proc. dzieci w wieku szkolnym jest całkowicie zdrowych. Najczęściej dzieci mają wady postawy, zgryzu, próchnicę, kłopoty ze wzrokiem, słuchem, a także nierozpoznane alergie.
By móc wcześniej diagnozować uczniów, lekarze chcą, by w szkołach powstały pediatryczne punkty konsultacyjne. Tam każde dziecko przynajmniej raz w roku byłoby przebadane przez lekarza.
Każde dziecko pod opieką lekarza
Zgodnie z tymi planami punkty znajdowałyby się na terenie szkół podstawowych lub poza nimi czyli np. w szpitalach czy ośrodkach zdrowia. Rodzice mogliby w nich szukać porady pediatry lub lekarza rodzinnego.
Polskie Towarzystwo Pediatryczne zakłada, że wszystkie dzieci w wieku szkolnym w Polsce byłyby pod opieką takich punktów, a jeden mógłby przypadać na kilka szkół.
Źródło: Nasz Dziennik
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu