Wciąż bez porozumienia z lekarzami rodzinnymi. Zamkną gabinety?

Polska

Fakty TVNLekarze rodzinni twierdzą, że ich kosztem zostanie sfinansowany pakiet onkologiczny

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim i Kolegium Lekarzy Rodzinnych nie osiągnęli w sobotę ostatecznego porozumienia z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania gabinetów POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) w 2015 r. Kolejne rozmowy w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek. Jeśli te też się nie powiodą, medycy alarmują, że 1 stycznia zamkną swoje gabinety.

- Jesteśmy coraz bliżej porozumienia. Podpisano protokół uzgodnieniowy. Porozumieliśmy się w kolejnych punktach, co do których były rozbieżności i wątpliwości oraz uzgodniono termin kolejnego spotkania na poniedziałek - powiedział rzecznik prasowy resortu zdrowia Krzysztof Bąk. - Widać, że stronom zależy na podpisaniu porozumienia, dlatego będziemy jeszcze rozmawiać - dodał. Wyjaśnił, że chodzi o uszczegółowienie niektórych zapisów w zarządzeniach prezesa NFZ.

Wykreślono część badań

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski powiedział, że w trakcie sobotnich rozmów uzgodniono ostateczny zakres badań dodatkowych, których wykonanie lekarze POZ mają zlecać od 1 stycznia 2015 r. (z wykazu badań usunięto m.in. USG węzłów chłonnych i szyi, krtani, przełyku, płuc, śródpiersia, jamy opłucnej i klatki piersiowej; zdaniem lekarzy są one bardzo rzadko wykonywane i możliwe do wykonania właściwie wyłącznie na poziomie klinicznym).

Zaznaczył, że lekarze stoją na stanowisku, iż rozporządzenie ministra zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ, w którym znajduje się wykaz badań, powinno zacząć obowiązywać z początkiem roku, czyli wraz z wejściem w życie pakietu onkologicznego. Resort, ze względów proceduralnych, zaznacza jednak, że może stać się to później - w projekcie rozporządzenia zapisano, że wchodzi ono w życie 14 dni od ogłoszenia. Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki poinformował, że kolejna sprawa, którą uzgodniono, dotyczy pacjentów, którzy są ubezpieczeni, ale w systemie eWUŚ widnieją jako nieubezpieczeni (tzw. czerwoni). Będą oni mieć trzy, a nie jeden miesiąc - jak wcześniej proponowano - na potwierdzenie faktu swojego ubezpieczenia.

Kwestie sporne dotyczą finansów

Obie organizacje podkreślają, że wciąż nie osiągnięto ostatecznego porozumienia dotyczącego finansowania POZ w przyszłym roku. Chodzi m.in. o wysokość stawki kapitacyjnej (za jednego pacjenta) i mnożników za poszczególne grupy pacjentów.

Obecnie podstawowa stawka - czyli kwota, jaką lekarze POZ otrzymują za każdego pacjenta, który jest do nich zapisany wynosi 96 zł rocznie. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, podstawowa stawka kapitacyjna ma od 1 stycznia wynosić 136,80 zł rocznie za pacjenta, od 1 lipca - 140,04 zł (jeżeli lekarz POZ będzie wykonywał i sprawozdawał wybrane badania), a od 1 października - 144 zł (przy wykonywaniu odpowiedniej liczby badań diagnostycznych). Lekarze rodzinni uważają jednak, że ta podwyżka jest zbyt mała. Resort zdrowia zaproponował zmianę finansowania POZ w związku z nowymi zadaniami jakie mają realizować lekarze rodzinni po wejściu w życie pakietu onkologicznego.

Autor: eos//gak/kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN