Lekarze o propozycjach Arłukowicza: obiecujące, ale potrzebne dodatkowe środki

Onkolog o propozycjach Arłukowicza
Onkolog o propozycjach Arłukowicza
tvn24
Lekarze pozytywnie oceniają propozycje ministra, ale zwracają uwagę na inne problemy w służbie zdrowiatvn24

Przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel powiedział, że w pełni popiera kierunek zmian w systemie służby zdrowia przedstawiony przez Bartosza Arłukowicza, ale uważa, że nie uda się tej reformy wprowadzić bez dodatkowych środków. Inni eksperci także mają wątpliwości, co do niektórych propozycji ministra zdrowia.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani ze zniesienia limitów w onkologii. W pełni popieramy kierunek i zasady, które zostały przedstawione - powiedział w piątek wieczorem przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Niepokój budzi fakt, że ma się to zmieścić w obecnych środkach finansowych. To się nie uda. Przypomina to budowę bus-pasów w miejscu, gdzie są już korki. To, że uda się wprowadzić te zmiany bez dodatkowych środków, jest tylko złudzeniem - powiedział Bukiel.

"Zmiany w kolejkach budzą wątpliwości"

Lekarz odniósł się także do innych, proponowanych przez ministra, zmian. - Zmiany w kolejkach do specjalistów budzą więcej wątpliwości. Środowisko lekarskie już od dawna zgłaszało brak konieczności konsultacji przy przepisywaniu recept u specjalistów, a minister Arłukowicz, po latach naporu ze strony lekarzy, to uwzględnił - powiedział Bukiel. - Natomiast koncepcja, która była przedstawiona jako odciążenie specjalistów przez to, że częścią pacjentów zajmą się lekarze podstawowej opieki medycznej, też może się nie sprawdzić, jeżeli nie będzie więcej środków - dodał. Takie rozwiązania to tylko przeniesienie kolejek od jednego lekarza do drugiego - podkreślił.

Według niego niektóre tematy w ogóle nie były poruszone, chodzi m.in. o to jak zmotywować pacjentów, żeby nie korzystali ze świadczeń, które nie są potrzebne.

"W pewnym stopniu realne"

Dr Dorota Duda, onkolog z Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych mówiła, że zmiany zaproponowane przez resort zdrowia są w pewnym stopniu realne. Jak mówiła, u chorych czas jest ważny i każde skrócenie oczekiwania jest istotne. Onkolog zwróciła także uwagę na inne problemy w służbie zdrowia.

- Trudno jest sprostać i dotrzymać terminy kolejnych chemioterapii w sytuacji, kiedy szpitale, przychodnie czy poradnie specjalistyczne borykają się z problemami dotyczącymi warunków lokalowych - mówiła.

"Trochę namieszał"

Do przedstawionych przez ministra Arłukowicza założeń odniósł się także prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. - Przedstawione przez ministra zdrowia ogólne zasady opieki koordynowanej, jeśli chodzi o leczenie onkologiczne, są obiecujące. Zwłaszcza, że mówi się o finansowaniu i koordynacji procesu leczenia, a rzecz dotyczy pacjentów, którzy są najbardziej poszkodowani, najbardziej zagubienie w systemie - powiedział Krajewski. - Trochę jednak namieszał Arłukowicz decydując, że koordynatorem takiej opieki może być każdy, np. pielęgniarka czy specjalista ds. zdrowia publicznego - ocenił. Jego zdaniem koordynatorem powinien być lekarz rodzinny, który - znając pacjenta - czuwałby nad całym procesem terapeutycznym, natomiast specjaliści byliby konsultantami. - Pielęgniarka czy inna osoba zamiast lekarza rodzinnego w roli koordynatora w przypadku chorych onkologicznie to jakieś nieporozumienie - dodał.

Podkreślił, że dobrym znakiem jest to, że minister mówi też o dodatkowym finansowaniu lekarzy, którzy będą się zajmować chorym onkologicznie.

Zdaniem Krajewskiego dobrą rzeczą jest to, że opieka koordynowana wprowadzana jest akurat w onkologii, bo "to jest w tej chwili miejsce zapalne". - Tego typu opieka, gdzie pacjent jest prowadzony przez lekarza rodzinnego: u niego rozpoczyna leczenie i do niego wraca, jest dobrym pomysłem i mam nadzieję, że zostanie wprowadzony także w innych niż onkologia dziedzinach - ocenił.

Według prezesa PZ, szybka ścieżka, czyli szybki dostęp do diagnostyki, do specjalistów, była postulowana przez środowisko lekarskie już od wielu lat. - Po to są specjaliści, którzy aktualizują wiedzę w danej dziedzinie znacznie częściej niż lekarz rodzinny, by konsultować pacjentów. Oni nie mają leczyć, bo od tego jest lekarz rodzinny, specjaliści mają konsultować, korygować - powiedział.

"Zagrożenie nadużyć"

Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia ocenił, że rozszerzenie możliwości diagnostyki dla lekarzy rodzinnych i zmotywowanie specjalistów do diagnozowania nowych pacjentów to rozsądne propozycje, które mogą pomóc skrócić kolejki pacjentów. Kozierkiewicz pozytywnie ocenił także propozycje, aby zwiększyć kompetencje pielęgniarek i możliwość wypisywania przez nie recept na niektóre leki lub badania diagnostyczne. - Dobrym pomysłem jest ponadto zniesienie konieczności otrzymywania przez pacjenta co 12 miesięcy zaświadczenia od specjalisty, aby lekarz POZ mógł przedłużać recepty - dodał. Według niego propozycja, że lekarz specjalista będzie mógł wypisać receptę na 12 miesięcy, wydaje się korzystna dla pacjentów, jednak rodzi także zagrożenie nadużyć. Kozierkiewicz jako korzystną ocenił także zapowiedź wydłużenia umów podpisywanych przez NFZ z lekarzami, przychodniami i szpitalami. - Kontrakt powinien gwarantować poziom finansowania, jednak w takich umowach wieloletnich musi być zapisana możliwość zmiany np. profilu oddziału. W ciągu 10 lat może się okazać, że bardziej niż pediatryczny potrzebny jest oddział geriatryczny - dodał. Ekspert odniósł się również do przedstawionych propozycji dotyczących dostępu pacjentów onkologicznych do leczenia. - W onkologii ministerstwo zdrowia za bardzo wchodzi w zarządzania na poziomie mikro, co powinno być w gestii kierowników konkretnych placówek i szpitali - ocenił. Dodał, że doświadczenie pokazuje, że takie rozwiązania nie sprawdzają się. Zwrócił także uwagę, że zniesienie limitowania może prowadzić do nadużyć i trudno będzie nad tym zapanować. Według Kozierkiewicza wątpliwości budzi także wprowadzenie karty pacjenta onkologicznego, ponieważ może to naruszać zasadę równości.

Propozycje Arłukowicza

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem przedstawił na konferencji zmiany w systemie zdrowia, tzw. pakiet kolejkowy. Przewiduje on m.in. wprowadzenie szybkiej diagnostyki i terapii dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu. Karta pacjenta onkologicznego, którą założy lekarz rodzinny, będzie uprawniać do leczenia bez limitów w określonych krótkich terminach.

Autor: db/kka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Najbliższej nocy nad Polską będą widoczne satelity telekomunikacyjne Starlink. Tak zwany kosmiczny pociąg przemknie po niebie aż cztery razy. Sprawdź, o której godzinie popatrzeć w górę.

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

To była ustawa, która była wyciągnięciem ręki w kierunku konserwatywnego środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówiła Dorota Olko (Lewica Razem) o projekcie zakładającym dekryminalizację aborcji. Michał Kamiński (PSL) mówił z kolei, że "pretensje można mieć do poszczególnych posłów, którzy głosują tak, jak uważają, że im pozwala na to sumienie". - PSL w tej sprawie ma takie stanowisko, jakie mają poszczególni posłowie i senatorowie - powiedział.

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Źródło:
TVN24

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl