Polska

Kwaśniewski o badaniach sanepidu: to niegodziwe

Polska

Aktualizacja:
TVN24Aleksander Kwaśniewski zapytany o postępowanie wszczęte przez Sanepid

Aleksander Kwaśniewski oburzył się na dziennikarzy, którzy poprosili go o komentarz do decyzji sanepidu o zbadaniu jego rzekomej tropikalnej choroby. - To niegodziwie pytanie - powiedział b. prezydent. A jego współpracownik Waldemar Dubaniowski nie ma wątpliwości, że sanepid jest wykorzystywany do brutalnej kampanii wyborczej.

Sanepid to kolejna po ABW, CBŚ i CBA instytucja publiczna wciągnięta do brutalnej kampanii politycznej - powiedział Dubaniowski. Jego zdaniem, nie ulega wątpliwości, że informacja o tym, że sanepid zajmie się przypadkiem tropikalnej choroby Kwaśniewskiego, na którą miał zapaść na Filipinach, została "wpuszczona" do mediów intencjonalnie. Dubaniowski wyraził też "głębokie ubolewanie" z powodu tego, że sanepid, który z natury jest tak apolityczną i "niewinną" instytucją został również "wciągnięty do brutalnej kampanii wyborczej". - Skoro główny inspektor sanitarny kraju zostaje użyty do kampanii wyborczej - to jest to smutna wiadomość dla kraju - powiedział współpracownik byłego prezydenta.

Zażartował też, że skoro sanepid myśli o kwarantannie dla byłego prezydenta i osób, które się z nim spotykały, to powinien się też zainteresować premierem Jarosławem Kaczyńskim, którego debatę z Kwaśniewskim na własne oczy oglądało 11 mln Polaków.

Dziś sanepid wszczął postępowanie w sprawie tropikalnej choroby, na którą Aleksander Kwaśniewski miał zapaść na Filipinach. - To jest nasz obowiązek - powiedział Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła. - Wszczęliśmy postępowanie zgodnie z obowiązującą nas ustawą o chorobach zakaźnych i zakażeniach. Sprawę oddaliśmy w ręce Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie - dodał.

Andrzej Wojtyła, Główny Inspektor Sanitarny o postępowaniu wszczętym przez SanepidTVN24

Inspektorzy będą oceniać, czy tajemnicza choroba może zagrażać ludziom, którzy się z nią zetknęli. Jeżeli faktycznie to zagraża zdrowiu lub życiu ludności, to trzeba będzie podjąć działania zapobiegawcze w stosunku do ludzi, którzy mają styczność z tą chorobą.

To może oznaczać nawet kwarantannę dla wszystkich, którzy zetknęli się z osobą która jest nosicielem takiej choroby. O chorobie będzie musiał też opowiedzieć lekarz, który ją stwierdził i przepisał leki Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.

jk

Źródło: PAP, TOK FM

Źródło zdjęcia głównego: TVN24