Kwaśniewski: komunizm to nierozbrojona bomba

Aktualizacja:
 
Aleksander Kwaśniewski przekonywał, że pojednanie z Ukrainą to proces długotrwałyPAP/Paweł Supernak

Komunizm to "bomba", która była i nadal pozostaje nierozbrojona - mówił Aleksander Kwaśniewski podczas debaty "Niewysłany list" zorganizowanej przez Ośrodek Karta i Dom Spotkań z Historią.

Wtorkowa debata "Niewysłany list" została zorganizowana w związku z opublikowaniem napisanego w 1995 r. listu Zbigniewa Gluzy, prezesa Fundacji Ośrodka Karta do Aleksandra Kwaśniewskiego. Nie został on nigdy wysłany. Opublikowano go dopiero w wydanej w tym roku książce Gluzy pt. "Odkrycie Karty: niezależna strategia pamięci".

Prezes Karty apelował w liście sprzed lat do nowowybranego prezydenta o "przyjęcie patronatu nad publiczną rozprawą, w której podsądnym byłby polski komunizm. "Zwracam się do Pana jako osoby, której słowom zaufało blisko 10 milionów ludzi w Polsce. Do człowieka, który uważa siebie za demokratę, który mówiąc o przyszłości niejako odcina się od historii, z którą wiąże się całe jego polityczne zaplecze – a więc mimo wszystko nie ma zamiaru wracać do form władzy mafijnej, sprzedajnej, kłamliwej i bandyckiej. W tym punkcie chcę Panu wierzyć, choć nie jest mi łatwo" - pisał w nim.

 
Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta (fot PAP/Paweł Supernak

"Gest rozpaczy" zamknięty na lata

Podczas debaty prezes Karty mówił o powodach, które kierowały nim 17 lat temu.

- Chwilę po wyborze Aleksandra Kwaśniewskiego na prezydenta miałem przekonanie, że grozi nam bardzo poważny zamęt w świadomości. Wtedy wraz z wyborem przedstawiciela SLD, formacja ta zyskała pełnię władzy w Polsce - tłumaczył. I zaznaczał, że tamtym momencie jego zdaniem żadna debata publiczna związana z przeszłością "nie mogła się zdarzyć".

Nie mogąc pogodzić się z takim stanem rzeczy, Gluza postanowił zaapelować do samego prezydenta. Choć jak przyznawał, jego publiczna działalność, szczególnie w końcowej fazie komunizmu, była trudna do zaakceptowania. - Ale miałem poczucie, że ten gest, rozpaczliwy akt, będzie skuteczny. (...) Wydawało mi się, że prezydent wychodzący z takiej formacji zgodzi się przyjąć patronat nad taką publiczną akcją, może zmienić bieg zdarzeń - wyjaśnił.

List napisał samodzielnie, bez konsultacji z kimkolwiek. Nie zaakceptował go jednak zarząd Karty. - To zostało potraktowane jako akt samobójczy, że takie starcie z polityką musi się dla Ośrodka skończyć klęską - opowiadał Gluza.

To zostało potraktowane jako akt samobójczy, że takie starcie z polityką musi się dla Ośrodka skończyć klęską. Zbigniew Gluza

Karta zdecydowała, że list należy utajnić. Opinia publiczna jego treść poznała dopiero po 17 latach.

"Komunizm - nierozbrojona bomba"

Kwaśniewski podczas debaty przyznał, że żałuje, iż list nie został wtedy do niego wysłany. - Nie wiem kto wtedy był w zarządzie, ale ci którzy byli i wstrzymali prezesa Gluzę przed wysłaniem, popełnili błąd - powiedział. I podkreślił: - Ze względu na znajomość ze Zbigniewem Gluzą na pewno zaprosiłbym go na rozmowę.

Były prezydent zaznaczył jednak, że spotkania w szerokie formule (z udziałem polityków, historyków, ekspertów i marszałka Sejmu), jaką proponował Gluza, już nie udałoby się zrealizować. Jak mówił, byłaby ona trudna do przeprowadzenia, m.in. ze względu na "brak dojrzałości środowiska" politycznego. - W 1996 roku chęć do debaty była wątła. To nie był moment, kiedy żyliśmy przeszłością - ocenił.

Kwaśniewski dodał, że tematyka rozliczenia z komunizmem do 2000 roku nie została potraktowana z odpowiednią uwagą, by ostatecznie można byłoby tę "bombę rozbroić". - Ona była i ciągle w pewnym stopniu pozostaje nierozbrojona - przyznał.

 
Debata odbyła się w warszawskim Domu Spotkań z Historią (fot PAP/Paweł Supernak

Gluza nie chciał zgodzić się ze stwierdzeniem, że zorganizowanie debaty nt. komunizmu nie zmieniłoby biegu zdarzeń. - Uważam, że była duża szansa - oświadczył.

"W wymiarze ukraińskim to wszystko uważam za klęskę"

Prezes Karty podczas debaty zarzucał Kwaśniewskiemu, że podczas swojej prezydentury nie doprowadził, ani nawet nie rozpoczął, procesu pojednania z Ukrainą, a obchody 60. rocznicy rzezi wołyńskiej, w których w 2003 roku ówczesny prezydent brał udział, nazwał "przegraną rocznicą". Ukraińcy nie przeprosili wtedy bowiem Polaków za zbrodnię. - W wymiarze ukraińskim to wszystko uważam za klęskę - podkreślił.

Kwaśniewski nie chciał zgodzić się z Gluzą, a jego ocenę ws. Ukrainy uznał za niesprawiedliwą. - W moim przekonaniu ten proces został uruchomiony. (...) Daleki jestem od ogłoszenia, że proces polsko-ukraińskiego pojednania jest zakończony sukcesem, ale też jestem jak najdalszy od stwierdzenia, że to nic nie dało - bronił swoich działań.

To nie jest jeszcze czas, żeby odtrąbić klęskę, poddać się i powiedzieć, że Ukrainę spisujemy na straty. Aleksander Kwaśniewski

Były prezydent zapowiedział, że podczas rozmowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim zasugeruje mu, by za rok, z okazji 70. rocznicy rzezi w Wołyniu przygotować specjalny memoriał.

"Bandera nie był terrorystą"

Kwaśniewski podczas spotkania poruszył także kwestię Stepana Bandery, przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

- Mówienie z naszej strony, że Bandera jest terrorystą, ponieważ on mordował polskich ministrów jest w ogóle nietrafione, bo oni (Ukraińcy - red.) dają przykłady naszych bohaterów narodowych, którzy prowadzili działania terrorystyczne w walce o niepodległość Polski - stwierdził. - Tu będzie spór, który prawdopodobnie rozbroić można tylko uczciwym dialogiem - ocenił.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości

Służba Ochrony Państwa we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryła i zdemontowała urządzenia mogące służyć do podsłuchu w sali, gdzie dziś w Katowicach ma odbyć się posiedzenie Rady Ministrów. Służby prowadzą dalsze czynności w tej sprawie - przekazał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

"Urządzenia mogące służyć do podsłuchu". Wykryto je w sali, w której ma obradować rząd

"Urządzenia mogące służyć do podsłuchu". Wykryto je w sali, w której ma obradować rząd

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Nie działa sygnalizacja na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Nie działa sygnalizacja na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zawsze miałem wątpliwości, czy ci skruszeni z afery hejterskiej są skruszeni w sposób szczery. Natomiast przypadek pana Tomasza Szmydta pokazuje, że osoby skupione w grupie "Kasta" były zdrajcami Polski. To, co przez osiem lat się działo, ten atak na sędziów broniących praworządności, na obywateli, to była realizacja jakiegoś rosyjskiego scenariusza - powiedział sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya w "Rozmowie Piaseckiego".

Sędzia Tuleya: przypadek pana Szmydta pokazuje, że osoby skupione w grupie "Kasta" były zdrajcami Polski

Sędzia Tuleya: przypadek pana Szmydta pokazuje, że osoby skupione w grupie "Kasta" były zdrajcami Polski

Źródło:
TVN24

Amerykański żołnierz został zatrzymany w czwartek 2 maja w rosyjskim Władywostoku pod zarzutem popełnienia przestępstwa - poinformowała w oświadczeniu rzeczniczka US Army Cynthia Smith. Telewizja NBC podała, że wojskowy miał zostać oskarżony o "okradzenie kobiety". Inne media informują zaś, że był on "w procesie powrotu" do USA po zakończeniu misji w Korei Południowej, jednak zamiast wrócić do Stanów Zjednoczonych, udał się do Rosji.

Amerykański żołnierz zatrzymany w Rosji. Miał zostać oskarżony o "okradzenie kobiety"

Amerykański żołnierz zatrzymany w Rosji. Miał zostać oskarżony o "okradzenie kobiety"

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk i ministrowie udali się na wyjazdowe posiedzenie rządu do Katowic pociągiem. Ze względu na Europejski Kongres Gospodarczy, który odbywa się w stolicy Górnego Śląska, Rada Ministrów wyjątkowo zbierze się właśnie w tym mieście.

Wyjazdowe posiedzenie rządu. Premier i ministrowie pojechali do Katowic pociągiem

Wyjazdowe posiedzenie rządu. Premier i ministrowie pojechali do Katowic pociągiem

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W poniedziałek, 6 maja, gdyńscy urzędnicy pożegnali odchodzącego ze stanowiska po 26 latach prezydenta Wojciecha Szczurka. Dziś władzę w mieście przejmie oficjalnie Aleksandra Kosiorek. Z kolei w Krakowie Aleksander Miszalski (PO) zostanie we wtorek zaprzysiężony na prezydenta Krakowa i zajmie miejsce po urzędującym od 2002 roku Jacku Majchrowskim.

Koniec epoki w Krakowie i w Gdyni. Nowi prezydenci przejmują władzę

Koniec epoki w Krakowie i w Gdyni. Nowi prezydenci przejmują władzę

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Met Gala - bal charytatywny, określany najważniejszym wydarzeniem świata mody - tradycyjnie przyciągnął tłumy gwiazd. Tegoroczny temat przewodni wieczoru "The Garden of Time" ("ogród czasu") zaczerpnięty został z jednego z opowiadań J.G. Ballarda o tym samym tytule. Na czerwonym dywanie królowały motywy roślinne w najróżniejszych odsłonach. A wszystko to w związku z wystawą "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion".

Met Gala 2024. Elfy, księżniczki, leśne stwory i mroczne królowe. Tłum gwiazd w morzu kwiatów

Met Gala 2024. Elfy, księżniczki, leśne stwory i mroczne królowe. Tłum gwiazd w morzu kwiatów

Źródło:
tvn24.pl, CNN, Vogue

Finlandia na wypadek sytuacji kryzysowej gromadzi zapasy broni, amunicji i innych materiałów wojskowych w Norwegii. Fiński wojskowy dodał, że planowane jest rozmieszczenie podobnych magazynów w Szwecji oraz w niektórych innych państwach.

Siły zbrojne Finlandii magazynują broń i amunicję w Norwegii

Siły zbrojne Finlandii magazynują broń i amunicję w Norwegii

Źródło:
PAP

Sędzia Juan Merchan prowadzący proces karny Donalda Trumpa w poniedziałek po raz dziesiąty ukarał grzywną byłego prezydenta za złamanie zakazu wypowiedzi na temat ławników i świadków. Sędzia zagroził, że dalsze przewinienia byłego prezydenta USA mogą skutkować aresztem.

Sędzia zagroził Trumpowi aresztem za wypowiedzi o ławie przysięgłych

Sędzia zagroził Trumpowi aresztem za wypowiedzi o ławie przysięgłych

Źródło:
PAP

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

W Rafah na południu Strefy Gazy chroni się teraz 600 tysięcy dzieci, grozi im "dalsza katastrofa" - ostrzegł w poniedziałek UNICEF. - Rafah jest teraz miastem dzieci, które w Strefie Gazy nie mają już dokąd uciec - oceniła Catherine Russell, dyrektor wykonawcza Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

UNICEF: w Rafah jest 600 tysięcy dzieci, czeka je katastrofa

UNICEF: w Rafah jest 600 tysięcy dzieci, czeka je katastrofa

Źródło:
PAP

Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. - Próbowałem już wszystkiego - wyjaśnił. Ten przykład obrazuje na progu letniego sezonu turystycznego sytuację branży gastronomicznej i hotelowej, w której co roku brakuje pracowników.

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

Źródło:
PAP

Jak podaje serwis Money.pl rząd przygotowuje "rewolucyjną" reformę podatkową, która zmieni system finansowania samorządów. Będą one dostawały określony udział w dochodzie, jaki wypracowują mieszkańcy, a nie w pobieranych od niego podatkach. Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że po zmianach w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby o 27 miliardów złotych więcej niż w obecnym roku.

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Źródło:
money.pl

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości została odwołana z rady nadzorczej Energi Operator. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Arciszewska-Mielewczyk zniknęła ze stron spółki energetycznej.

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Źródło:
tvn24.pl

W kwietniu 2024 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało blisko 32,4 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to wzrost o 55 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz w BIK zauważył, że od początku tego roku "z każdym kolejnym miesiącem liczba wnioskujących jest coraz wyższa". Niewiele zabrakło do ustanowienia nowego rekordu średniej kwoty wnioskowanego kredytu hipotecznego.

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Źródło:
tvn24.pl

804 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W Partii Republikańskiej istnieje rosnąca frakcja proputinowska, która nie chce wspierać Ukrainy i uważa z jakiegoś powodu, że Rosja nie jest wrogiem Ameryki - powiedział w wywiadzie z telewizją CBS News lider demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Nie żyje Jacek Zieliński, wielki polski kompozytor, muzyk, współtwórca Skaldów - poinformowała w mediach społecznościowych krakowska Piwnica pod Baranami. Jacek Zieliński miał 77 lat.

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czerwcu zacznie obowiązywać wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców.  "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziś sejmowa komisja śledcza do spraw wyborów korespondencyjnych przeprowadzi kolejne posiedzenie - przesłucha europosła Prawa i Sprawiedliwości Adama Bielana. Według byłego wicepremiera w rządzie PiS Jarosława Gowina to on był pomysłodawcą zorganizowania wyborów korespondencyjnych w 2020 roku.

Adam Bielan stanie przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych

Adam Bielan stanie przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych

Źródło:
PAP

- Rozumiem działanie prezesa Kaczyńskiego z wystawieniem Daniela Obajtka jako działania profrekwencyjne. Obajtek, jak nikt inny, zadziała na zmobilizowanie elektoratu Platformy Obywatelskiej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Źródło:
TVN24

We wtorek parlamentarzyści zostaną poinformowani o masowym naruszeniu danych personelu ministerstwa obrony - podała w poniedziałek wieczorem brytyjska stacja Sky News. Według telewizji cyberatak miał zostać przeprowadzony przez Chiny.

Sky News: Cyberatak na brytyjski resort obrony. Stoją za nim Chiny

Sky News: Cyberatak na brytyjski resort obrony. Stoją za nim Chiny

Źródło:
Sky News

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na wtorek zaplanowano pierwszą sesję nowo wybranej Rady Warszawy. W jej trakcie zaprzysiężeni zostaną nowi radni i wybrany na drugą kadencję obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki.

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Źródło:
PAP

Wracam do polityki - oświadczył w poniedziałek były prezes TVP Jacek Kurski. Poinformował, że "został przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości". Kurski zasilał bowiem szeregi tej formacji już w przeszłości, ale został z niej wykluczony. Teraz jako kandydat PiS będzie starał się o mandat europosła.

Jacek Kurski: zostałem przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości

Jacek Kurski: zostałem przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita przepadł w poniedziałkowym głosowaniu na nowego marszałka województwa małopolskiego. Nie uzyskał wymaganej większości głosów, choć był on rekomendowany przez PiS, które w sejmiku ma większość. Co więcej, był jedynym zgłoszonym kandydatem.

Rekomendowało go PiS, które miało w sejmiku większość. Jedyny kandydat na marszałka i tak przepadł

Rekomendowało go PiS, które miało w sejmiku większość. Jedyny kandydat na marszałka i tak przepadł

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

Dwóch policjantów i biegły weszli w poniedziałek do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego. Jest to związane ze śledztwem prowadzonym w związku z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. W TVN24 ujawniliśmy nagranie, na którym widać lekarza podłączonego do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów. Miał zażywać silnie uzależniające środki.

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Źródło:
TVN24

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Producent wykonawczy Eurowizji i członek Europejskiej Unii Nadawców (EBU) Martin Oesterdahl ocenił, że jest różnica między wykluczeniem z konkursu Rosji a udziałem Izraela. Rosyjskie kanały publiczne służą propagandzie Kremla i kłamią na temat wojny w Ukrainie, a izraelski nadawca Kan nie jest tubą rządu Benjamina Netanjahu - podkreślił.

Producent Eurowizji: jest różnica między wykluczeniem z Eurowizji Rosji i udziałem Izraela

Producent Eurowizji: jest różnica między wykluczeniem z Eurowizji Rosji i udziałem Izraela

Źródło:
PAP

Statek Starliner od Boeinga nie poleciał w pierwszy, załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja z dwoma astronautami na pokładzie w poniedziałek została odwołana z powodu usterki w rakiecie nośnej.

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Źródło:
PAP, Reuters, NASA

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24