Dla polityków wielopokoleniowe podejście polega na wyciąganiu "jak najwłaściwszych wniosków z dobrze poznanej przeszłości i w oparciu o nie budować dobrą przyszłość" - mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Berlinie podczas spotkania z szefem Bundestagu.
Kuchciński podkreślił podczas czwartkowych rozmów z Wolfgangiem Schaeuble, że w ostatnim czasie Polskę i Niemcy łączy "wspólna troska o wzajemne wspieranie się i szukanie wspólnej możliwości współżycia w przyszłości".
- Ostatnio czytałem jeden z wywiadów pana przewodniczącego i z wieloma tezami się zgadzam - dodał marszałek. - Dla nas, polityków, wielopokoleniowe podejście - można w pewnym sensie powiedzieć republikańskie czy konserwatywne - polega na tym, żeby wyciągać jak najwłaściwsze wnioski z dobrze poznanej przeszłości i w oparciu o nie budować dobrą przyszłość - oświadczył.
Przewodniczący Bundestagu ocenił, odnosząc się do słów Kuchcińskiego, że "trzeba po prostu zawsze zwracać uwagę na to - i powiedzieć też młodszym pokoleniom - że to, co się osiągnęło, może być zawsze zagrożone". - W zupełności zgoda - oświadczył marszałek Sejmu.
Wizyta w muzeum i spotkanie z Polonią
Kuchciński rozmawiał z Schaeublem m.in. o bieżącej współpracy parlamentarnej pomiędzy Polską i Niemcami, oraz o perspektywach jej rozwoju.
Podczas wizyty w Berlinie marszałek Sejmu odwiedzi również muzeum Topografia Terroru, które dokumentuje mechanizmy niemieckiego nazistowskiego aparatu terroru.
Część stałej ekspozycji poświęcono zbrodniom popełnionym przez Niemców w czasie II wojny światowej w okupowanej Polsce. Muzeum powstało w 2010 r. dokładnie w miejscu, gdzie w czasach III Rzeszy w latach 1933-1945 znajdowała się centrala hitlerowskiej tajnej policji Gestapo i SS oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy.
Marszałek Kuchciński spotka się też z przedstawicielami niemieckiej Polonii.
Autor: tmw/AG / Źródło: PAP