Kto chce być Królem Polski?

Aktualizacja:
Kto chce zostać Królem Polski?
Kto chce zostać Królem Polski?
S. Maksymowicz/tvn24.pl, fot. sxc.hu
Kto chce zostać Królem Polski?S. Maksymowicz/tvn24.pl, fot. sxc.hu

"Korono wróć" - wołają w Polsce i za jej granicami. Rośnie grupa ludzi, którzy tęsknią za monarchią. Przyjrzeliśmy się z bliska pretendentom do korony. Jeden leczy depresje i odchylenia seksualne, inny pobierał nauki u Piotra Tymochowicza. Kolejnego, choć ma legitymację historyczną do objęcia tronu, kompletnie to nie interesuje. Kim są pretendenci do polskiego tronu?

Polska była królestwem od zarania swojej państwowości. Początki końca monarchii to 1795 rok. Wraz z trzecim rozbiorem Polski z tronu abdykował ostatni król wybrany przez Polaków (choć pod naciskiem carycy Katarzyny II), Stanisław August Poniatowski.

Później powstało Księstwo Warszawskie, twór napoleoński. Była to pół-niezależna monarchia o bardzo ograniczonym zasięgu terytorialnym. Następnie Kongres Wiedeński stworzył Królestwo Polskie, tzw. kongresowe, związane z caratem Rosji. To trwało do detronizacji cara, dokonanej w trakcie Powstania Listopadowego przez Sejm Polski– mówi nam Jerzy Łucki ze Związku Szlachty Polskiej, specjalista od genealogii.

Dalej były już tylko królestwa zaborcze. – Ustrój monarchiczny trwał, ale to nie były polskie monarchie – podkreśla. Car Rosji Mikołaj II uznał Radę Regencyjną, która w 1918 roku oddała władzę Piłsudskiemu. To był formalny koniec monarchii w Polsce. Idea jednak pozostała.

 
Rada Regencyjna Królestwa Polskiego oddała władzę Józefowi Piłsudskiemu w 1918 roku (wikipedia) 

Ostali się też chętni, by ciężar polskiej Korony wziąć na siebie. Wielu z nich uchodzi za oderwanych od rzeczywistości marzycieli. Niektórzy mają za sobą całe sztaby wiernych współpracowników i historyków.

Samozwańcza królowa

Na pierwszym miejscu długiej – obiegowej i międzynarodowej - listy samozwańczych pretendentów do tronu znajduje się persona o znakomitym nazwisku. W Polsce kojarzący się ono jednak raczej pejoratywnie.

Mowa o „Królowej Rosyjskiego Królestwa Polskiego” (to tylko jeden z tytułów), Marii Władimirownej Romanownej, wielkiej księżnej i pretendentce do tronu Rosji i Polski.

Stanowimy przeto, iż po życiu, jakiego nam dobroć Boska pozwoli, elektor dzisiejszy saski w Polszcze królować będzie. Dynastyja przyszłych królów polskich zacznie się na osobie Fryderyka Augusta, dzisiejszego elektora saskiego, którego sukcesorem de lumbis z płci męskiej tron polski pozostawiamy. Konstytucja 3 Maja

Kolejną potencjalną królową, która tytułuje się równie wzniośle i kategorycznie co Romanowna, jest Karin Sobieski zu Schwarzenberg. Urodzona w Kolonii w 1946 roku, uważa się za praprawnuczkę króla Sobieskiego: po kądzieli i z nieprawego łoża...

„Księżna, Pretendentka do Tronu Polskiego, Suweren Arystokratycznego Zakonu Rycerstwa Złotego Graala”, „Ostatnia Królewska Mość z Polski i bezpośredni potomek króla Jana III Sobieskiego” - czytamy na jej witrynie. Nadaje tytuły szlacheckie, dużo podróżuje i przede wszystkim dobrze się bawi. Między innymi w niemieckim zamku Alsbach, gdzie mieści się kierowany przez nią Arystokratyczny Zakon Rycerstwa Złotego Graala (Aristokratischer Orden der Ritterschaft zum goldenen Gral).

Gdy szukamy kolejnych informacji o księżnej, trafiamy na artykuł "Gazety Wyborczej" z 2001 r. Dowiadujemy się w nim, że została ona wykreowana przez Piotra Tymochowicza, specjalistę od wizerunku m.in. Andrzeja Leppera. Tymochowicz miał sprowadzić Karin – przyjaciółkę swojej matki - w latach 80-tych do Polski. Księżna dostała wtedy ochronę milicji, limuzynę od Leszka Grobelnego oraz przyjęcie od władz Marriotta. Tylko zaufania elit i historyków nikt nie kupił, bo ani korzeni ani jej tytułów nikt dziś nie uznaje na poważnie. No, może poza mianowanymi przez nią znajomymi-szlachcicami.

 
Ostatni król Saksonii Fryderyk August III Saski, niektórzy typują na polskiego króla jego potomka (wikipedia) 

Samozwańczy król

Na liście męskich pretendentów głośnych nazwisk także nie brakuje.

Jeden z nich pochodzi ze znakomitego rodu: Wettynów Saskich. To główny spadkobierca najstarszego syna księcia Fryderyka Krystiana II (syna ostatniego króla Saksonii).

Maria Emanuel Wettin, bo o nim mowa, szczególnie zyskał poparcie organizacji monarchistycznej „Konfederacja Spiska”, która przekazała mu pod koniec 2006 roku list z prośbą o objęcie naszej Korony na podstawie Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.

Na jego prawo do tronu wskazuje niejeden sympatyk monarchii, począwszy od przedwojennych Narodowych Monarchistów. Jest jednak jeden problem.

Jeszcze nie tak dawno nikt nie sądził, że ludzie polecą w kosmos. Mur berliński runął, ZSRR rozpadł się. Żyjemy w czasach, kiedy nierealne i niemożliwe staje się z dnia na dzień rzeczywistością. Regent Polski i PRM Leszek Wielki Książę Wierzchowski

Pewnie dlatego głos zabrał inny jegomość, który według niektórych skrajnych monarchistów mógłby mieć prawa do polskiego tronu. "Jedyny legalny potomek rodu królewskiego książę Marek Światopełk Zawadzki, po Królu Polski Bolesławie Chrobrym, jego córce, która była żoną Wielkiego Kniazia Rusi Kijowskiej – Świętopełka". Kawaler nadanego mu przez Juliusza Nowinę Sokolnickiego Orderu Św. Stanisława.

Prywatnie psycholog i działacz społeczny („Prezydent Założyciel Polskiego Stowarzyszenia Właścicieli Ziemi, Rolników, Ogrodników i Kupców, Prezydent Założyciel Polskiego Zrzeszenia Fundacji Pomocy Człowiekowi, Główny Dowódca i Przewodniczący Komitetu Obrony Właścicieli Ziemi, Rolników, Ogrodników i Kupców na Targowisku Okęcie w Warszawie). Jak czytamy na jego prywatnej stronie, leczy depresje, zaburzenia seksualne i inne schorzenia za pomocą stworzonej przez siebie „chirurgii głębinowej-psychologicznej KMŚŚZ”. Jego zdolności na tronie królewskim na niewiele nam się jednak przydadzą, bowiem sam zrzekł się tronu na rzecz Matki Boskiej.

Lista otwarta

Krucho z tym królem, ale monarchiści nie dają za wygraną. Zdaniem dr. hab. Jacka Bartyzela, profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (związanego z Organizacją Monarchistów Polskich), ewentualna sukcesja tronu w Polsce oprzeć może się jednak na jeszcze kilku innych konkretnych osobach. W swojej książce „Legitymizm. Historia i teraźniejszość” wskazuje przykładowych pretendentów.

Są to m.in. jeden z książąt Czartoryskich, przedstawiciel rodu wywodzącego się od Giedymina I (tak, jak Jagiellonowie), przedstawiciele rodów Burbonów parmeńskich i neapolitańskich, Koburgów belgijskich i Karol Stefan Habsburg Lotaryński, syn arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga.

 
Jego Królewska Wysokość Regent Polski i PRM Leszek Wielki Książę Wierzchowski z małżonką (strona internetowa regenta) 

Wydaje się jednak, że żaden z nich nie spełni pokładanych nadziei. Bo też żaden nie rości sobie praw do naszej korony. Zajmują się własnym biznesem, rodzinami, życiem arystokracji i ani myślą stanąć po stronie któregokolwiek ze skłóconych ruchów monarchistycznych.

Interrex, czyli kto?

Nokaut? Nie. Bartyzel wskazuje jeszcze jedno rozwiązanie. Koronę można by przekazać komuś, kto już ma doświadczenie w byciu kimś zbliżonym do króla. Oczywiście zgodnie z wolą narodu i konstytucją – czyli demokratycznie, przez wybory.

A już doświadczonych nie brakuje. To tzw. regenci, którzy stanowią kategorię znacznie mniej kontrowersyjną niż ewentualni pretendenci. Nie roszczą sobie bowiem praw do tronu, a jedynie „przetrzymują” miejsce dla przyszłego prawowitego króla.

W Rzeczpospolitej Obojga Narodów, funkcję regenta obejmował prymas. Pierwszym był po śmierci Zygmunta Augusta w 1572 prymas Jakub Uchański. Ostatnim zaś Rada Regencyjna, pełniąca funkcję Króla Polski do 1918 roku.

Mieszkam w Kanadzie, gdzie mamy monarchię konstytucyjną i ustrój ten bardzo sobie chwalę. Hiszpania doprowadziła do powrotu monarchii, Bułgaria na premiera wybrała na jakiś czas swojego króla. Możliwe jest więc przywrócenie Tronu. Lecz formuła jest taka sama: jeśli obywatele polscy dojdą do przekonania, że chcą monarchii to zmiana ustroju może dokonać się sposobem demokratycznym. Musiałby powstać nowy proceder wyboru króla, bo nie można we współczesnym ustroju stworzyć ustroju historycznego. Polacy mogliby wybrać demokratycznie króla, ale nie z nominacji jakiś Hohenstaufenów, von Deutschlandów, czy innych pretendentów do również nieistniejących tronów. Jerzy Łucki, Związek Szlachty Polskiej

Wierzchowski (ur. w 1949 r. w Zawierciu) pracuje i mieszka w Katowicach. Na co dzień poeta i dramaturg, popularny fraszkopisarz. Sam twierdzi, że reprezentuje tylko tych, którzy popierają jego funkcję. - Nikogo do niczego nie zmuszam, ponieważ są i inne organizacje – mówi, po czym dodaje: - Do tego trzeba mieć i powołanie i przygotowanie, wykształcenie. To trzeba czuć – podkreśla.

Fikcja życzeniowa

Królem być nie chce. - Nie mam takich aspiracji. Gdy doczekamy się monarchii w Polsce, ja jako regent, oddam całą władzę przyszłemu królowi - przekonuje. Nie precyzuje jednak, kogo by widział na tronie.

Nie jest też pewne, czy berło przyjąłby inny interrex. Regent Polski i Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych (UPUM), Książę Ziemi Dolnośląskiej i kawaler Orderu Świętego Stanisława (nadanego mu przez tego wspomnianego już Juliusza Nowinę Sokolnickiego) - Aleksander Podolski z Wrocławia. Ten urodzony w 1937 roku na Ukrainie podpułkownik rezerwy i magister filologii polskiej chętnie nadaje tytuły szlacheckie specjalnie zasłużonym dla swojej partii politycznej (UPUM jest zarejestrowana jako partia). Jak bowiem głosi, ich celem jest „odgrywać rolę reprezentanta szeroko pojętych interesów dawnych rodów szlacheckich i arystokratycznych oraz powiększać zaplecze kadrowe przyszłego monarchy poprzez nobilitację do stanu szlacheckiego najbardziej zasłużonych”. Póki co, żaden członek UPUM nie zyskał mandatu posła, senatora czy radnego. Dlatego trudno pokładać w regencji Podolskiego wielkie nadzieje.

W obecnym ustroju trudno myśleć o monarchii bez bardzo szerokich zmian ustrojowych. I to takich, na które społeczeństwo polskie miałoby apetyt Jerzy Łucki

Bezkrólewie potrwa

Czy w takim razie powrót monarchii jest w ogóle możliwy?

- Im trudniej w kraju, tym bardziej marzenie o monarchii staje się uwznioślające – mówi Wierzchowski. I uściśla, że możliwe jest w Polsce wprowadzenie monarchii w zgodzie z Konstytucją. Na trzy sposoby: dekretem prezydenta, decyzją większości 2/3 Zgromadzenia Narodowego i przez powszechne referendum.

 
List Konfederacji Spiskiej do Emanuela Marii Wettyna (konfederacjaspiska.pl) 

Realnie trzeba by jednak zmienić bardzo wiele.

- W obecnym ustroju trudno myśleć o monarchii bez bardzo szerokich zmian ustrojowych. I to takich, na które społeczeństwo polskie miałoby apetyt – mówi nam Łucki.

Z tego powodu wielu interesujących się historią Polski, wszelkie roszczenia głoszone przez organizacje monarchistyczne (a jest ich w Polsce dziesiątki), uważa za zbiór pobożnych życzeń.

Hobby historyczne

- To taka bujda, może nawet w niektórych przypadkach urojenia. Mieliśmy też przypadki psychiatryczne – mówi o niektórych samozwańczych pretendentach do tronu Łucki, z wykształcenia psychiatra. I dodaje, że jeśli nawet pojawiają się rozsądne osoby, to chodzi im o polityczne aspiracje w ramach obecnego ustroju. – Ich aspiracje nie są oparte na historii, trzeba je traktować jako prywatną inicjatywę.

To jest nasza historia, którą trzeba pielęgnować. Nie można tego zaprzepaścić, bo cóż będzie dla potomności? Jan Zbigniew Potocki, Wielki Mistrz Orderu Św. Stanisława

Jan Zbigniew Potocki, Wielki Mistrz Orderu Św. Stanisława, który całkowicie odcina się od pretendentów do tronu stwierdza, że kultywowanie historii w której szlachta odgrywała istotną rolę, jest bardzo ważne. – To jest nasza historia, którą trzeba pielęgnować. Nie można tego zaprzepaścić, bo cóż będzie dla potomności?

Bo obecnie kultywowanie idei monarchizmu, nie ma wiele wspólnego z jakimikolwiek roszczeniami. Jest raczej tęsknotą za historią, gdy na tronie zasiadał jeden sprawiedliwy władca, ukochany Król, ponad podziałami.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: S. Maksymowicz/tvn24.pl, fot. sxc.hu

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

Dowódca estońskiej armii twierdzi, że jego kraj, przy wsparciu Polski, Szwecji i Finlandii jest w stanie zapobiec rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego. "Trudniejsze i bardziej wymagające czasy prawdopodobnie jeszcze przed nami. Mamy jednak więcej żelaza, więcej ludzi i większą mądrość, niż kiedykolwiek przedtem" – ocenił.

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Źródło:
PAP

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Donald Trump zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB. Z kolei fiński poseł Timo Vornanen jest podejrzewany o grożenie dwóm osobom bronią oraz oddanie strzału w ziemię w centrum Helsinek. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiada, że wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości to kwestia maksymalnie kilku tygodni. Bodnar zapowiada także, że nie będzie uznawał zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odwoływania prezesów sądów.

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 04.05 okaże się pochmurna, szczególnie na zachodzie kraju. Tam również spodziewane są opady deszczu, miejscami nawet burze. Dzień wciąż będzie jednak ciepły, a termometry wskażą od 21 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24