Brejza inwigilowany Pegasusem. "Te działania służb miały wpływ na wyniki wyborów"

Źródło:
TVN24
Brejza: osią kampanii wyborczej z 2019 roku był atak na mnie
Brejza: osią kampanii wyborczej z 2019 roku był atak na mnieTVN24
wideo 2/2
Brejza: osią kampanii wyborczej z 2019 roku był atak na mnieTVN24

Senator KO Krzysztof Brejza potwierdził w "Tak jest" w TVN24, że był inwigilowany Pegasusem. Przekazał, że ataki nastąpiły od kwietna do października 2019 roku, "z nasileniem od lipca do października", czyli wtedy, kiedy toczyła się kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi. - Kiedy planowaliśmy akcje kampanijne, siedząc przy stole ze sztabowcami, to tak naprawdę siedział z nami Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Mariusz Kamiński - mówił.

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z KRZYSZTOFEM BREJZĄ W "TAK JEST" W TVN24 GO

O tym, że Brejza był inwigilowany Pegasusem, poinformowała agencja Associated Press, powołując się na analizę Citizen Lab. AP podała, że telefon senatora został zhakowany przy użyciu oprogramowania szpiegującego Pegasus 33 razy między 26 kwietnia 2019 roku a 23 października 2019 roku.

Czytaj także: Jak CBA gromadziło informacje o samochodach i nieruchomościach senatora Brejzy i jego żony

- Niestety to prawda, dzisiaj otrzymałem wyniki badania wykonanego przez instytut z Kanady, bardzo profesjonalny - powiedział senator w programie "Tak jest" w TVN24. Przekazał, że był inwigilowany od kwietna do października 2019 roku, "z nasileniem od lipca do października", czyli wtedy, kiedy toczyła się kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi. Brejza był wówczas szefem sztabu Koalicji Obywatelskiej. Jak dodał, "ataki ustały" wraz z zakończeniem kampanii.

Czytaj także: Senator Krzysztof Brejza zawiadamia prokuraturę o podejrzeniu nielegalnej inwigilacji przez CBA

Brejza: osią kampanii wyborczej z 2019 roku był atak na mnie

- Przypomnę, że osią kampanii wyborczej z 2019 roku był atak na mnie. Najpierw podsłuchiwano nas, inwigilowano. Kiedy planowaliśmy akcje kampanijne, siedząc przy stole ze sztabowcami, to tak naprawdę siedział z nami Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Mariusz Kamiński. Oni mieli wszelkie informacje o planach, taktyce, strategii, akcjach terenowych. Potem, 25 sierpnia, zostałem zaatakowany przez telewizję rządową serią publikacji moich sfałszowanych SMS-ów - powiedział.

Jak tłumaczył, treść tych SMS-ów była prawdziwa. - Natomiast w "Wiadomościach", w wielu programach, puszczano moje maile stworzone z 17 SMS-ów i dopisanej treści. Albo zamieniono odbiorcę z nadawcą, (...) robiono ze mnie osobę, która załatwia komuś coś na myjni, albo tworzono maila, złożonego z kilkunastu SMS-ów wysłanych do różnych osób, w różnym czasie, w 2014 roku. Tak spreparowane materiały puszczono pod koniec sierpnia, rozbijając tak naprawdę moją kampanię. Musiałem porzucić pracę w sztabie, skupić się na walce w okręgu wyborczym - powiedział.

- Te działania służb miały wpływ na wyniki wyborów, ponieważ temat mojej osoby w pewnym momencie stał się osią kampanii wyborczej, oczernianiem mnie i Koalicji Obywatelskiej - dodał.

Brejza: we wrześniu złożyłem zawiadomienie do prokuratury, od trzech miesięcy nie ma decyzji

Brejza mówił także o swoich przypuszczeniach dotyczących możliwości bycia inwigilowanym.

- W maju 2021 roku podejrzewałem, że jeden z tych SMS-ów jest sfałszowany. Jeszcze nie miałem odtworzonego telefonu, (...), wysłałem pismo do szefa CBA i pytałem, czy byłem inwigilowany. On zaprzeczył, zarzucił mi insynuację. Pan minister Wąsik (Maciej, wiceszef MSWiA- red.) na komisji służb (specjalnych - red.) był przepytywany o inwigilację mojej osoby. Zaprzeczył, twierdził, że mnie nie inwigilowano - mówił senator.

- W tej sprawie robię razem z małżonką, która prowadzi mi te sprawy, wszystko, co mogę - dodał.

- Wytoczyłem sprawę cywilną TVP, tych spraw jest kilka, o sfałszowanie SMS-ów, (...), złożyłem też zawiadomienie o włamaniu do mojego telefonu we wrześniu, od trzech miesięcy prokuratura nie podejmuje decyzji w tej sprawie. Nie chce ani odmówić śledztwa, ani jego wszcząć. Taki jest paraliż - dodał senator.

- Prokuratura nie stoi po stronie obywatela tylko dlatego, że jest (on - red.) w opozycji, czyli prokuratura akceptuje bezprawne działania służb - stwierdził gość TVN24.

Brejza: we wrześniu złożyłem zawiadomienie do prokuratury, od trzech miesięcy nie ma decyzji
Brejza: we wrześniu złożyłem zawiadomienie do prokuratury, od trzech miesięcy nie ma decyzjiTVN24

Żaryn: procedury są dochowywane

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, pytany o sprawę inwigilowania senatora Brejzy, przekonywał, że "wszystkie tezy mówiące, że służby wykorzystują tego typu metody w pracy operacyjnej do gry politycznej są fałszywe".

Żaryn powiedział, że służby "nie informują, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej". - W Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd - przypomniał. Powiedział też, że "te procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem".

Żaryn: w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach
Żaryn: w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkachTVN24

Autorka/Autor:mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nie spodziewajmy się, że na podstawie zapisu uchwały sędziowie, co do których są wątpliwości prawne, spakują się i wyjdą z Trybunału Konstytucyjnego. Tak się nie stanie - powiedziała w poniedziałek w TVN24 konstytucjonalistka dr Monika Haczkowska, komentując projekt uchwały w sprawie sytuacji w TK, którym ma się zająć Sejm. Zaznaczyła, że uchwała to jedynie pierwszy krok na drodze do uporządkowania sytuacji w Trybunale. - W ślad za tym muszą pójść zmiany legislacyjne - podkreśliła.

Haczkowska: nie spodziewajmy się, że sędziowie dublerzy spakują się i wyjdą z Trybunału Konstytucyjnego

Haczkowska: nie spodziewajmy się, że sędziowie dublerzy spakują się i wyjdą z Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
TVN24

- To jest alarm. Nasz świat płonie. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać katastrofę klimatyczną - krzyczały dwie kobiety ze sceny Filharmonii Narodowej. Aktywistki klimatyczne zakłóciły niedzielny koncert, zostały wylegitymowane przez policję.

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W Prokuraturze Krajowej funkcjonowały mocno zaawansowane narzędzia analityczne - potwierdza pełniący obowiązki prokuratora krajowego Jacek Bilewicz. Jak wynika z naszych informacji, chodzi o system Hermes, używany jako narzędzie analizy kryminalnej w Departamencie Przestępczości Gospodarczej, gdzie prowadzone były ważne dla ekipy Zbigniewa Ziobry śledztwa. W nadchodzącym tygodniu ma zapaść decyzja o prokuratorskim śledztwie w sprawie wykorzystywania tego narzędzia.

Uwagę zwróciła jedna z faktur. Hermes w Prokuraturze Krajowej

Uwagę zwróciła jedna z faktur. Hermes w Prokuraturze Krajowej

Źródło:
"Superwizjer" TVN

Nie żyje Marcin Bronikowski, baryton występujący na największych scenach operowych Polski i świata. Artysta miał 55 lat.

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stanowczo oświadczył w niedzielę, że "sytuacja na polskiej granicy już dawno przekroczyła granice ekonomii i moralności". Wezwał też swoich zachodnich sojuszników do wyposażenia Kijowa w większą liczbę systemów obrony powietrznej. - Świat musi zdecydowanie zareagować - dodał.

Ostre słowa Zełenskiego o sytuacji na granicy z Polską. "Musimy znaleźć rozwiązanie"

Ostre słowa Zełenskiego o sytuacji na granicy z Polską. "Musimy znaleźć rozwiązanie"

Źródło:
PAP

Indyjska policja zatrzymała trzech mężczyzn i poszukuje czterech kolejnych po napaści na dwójkę turystów i zbiorowym gwałcie na kobiecie mającej hiszpańskie i brazylijskie obywatelstwo. O tragedii, jaka ich spotkała, poszkodowana Fernanda opowiedziała w mediach społecznościowych.

Zbiorowy gwałt na hiszpańskiej turystce w Indiach

Zbiorowy gwałt na hiszpańskiej turystce w Indiach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W obwodzie samarskim w Rosji, w wyniku eksplozji, został uszkodzony most kolejowy. Ruch pociągów został wstrzymany. Ukraiński wywiad wojskowy przekazał, że linia kolejowa była wykorzystywana do przewozu amunicji.

Rosja. Most uszkodzony w wyniku eksplozji. Ukraiński wywiad komentuje

Rosja. Most uszkodzony w wyniku eksplozji. Ukraiński wywiad komentuje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trudno mi sobie wyobrazić siadanie do stołu z ludźmi, którzy łamią polską konstytucję - mówił w TVN24 Marcin Przydacz, polityk Prawa i Sprawiedliwości. Oskarżał rządzących o łamanie prawa i dodał, że "trudno mu sobie wyobrazić" rozmowę o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym.

Przydacz: wyzerowanie konstytucyjnych organów nie mieści mi się w głowie

Przydacz: wyzerowanie konstytucyjnych organów nie mieści mi się w głowie

Źródło:
TVN24

Stwierdzenie, że kilku sędziów zostało wybranych do Trybunału Konstytucyjnego w poprzednich latach "z rażącym naruszeniem prawa" i w konsekwencji uznanie, że "Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego", a Julia Przyłębska nie jest uprawniona do sprawowania funkcji prezesa tego organu - to najważniejsze punkty projektu uchwały w sprawie sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, którym ma się zająć Sejm. Do treści projektu dotarła reporterka TVN24 Agata Adamek. Więcej o proponowanych zmianach mówiła w programie "W kuluarach".

Co dalej z TK? Znamy projekt uchwały

Co dalej z TK? Znamy projekt uchwały

Źródło:
TVN24, PAP

Roztargnienie może sporo kosztować. Przekonał się o tym mieszkaniec Warszawy, który został obciążony karą w wysokości sześciu tysięcy złotych za parkowanie w płatnej strefie bez uiszczenia opłat. Kierowca przyznaje, że zapomniał opłacić abonament, jednak uważa, że nałożona kara jest niewspółmierna do przewinienia.

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niecodziennego zdarzenia drogowego doszło w Poznaniu. Samochód elektryczny wjechał do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej numer 4. Na szczęście w hali nikogo nie było. Jak informuje policja, kierująca pojazdem pomyliła pedał gazu z hamulcem. Została ukarana mandatem.

Pomyliła hamulec z gazem i wjechała do sali gimnastycznej

Pomyliła hamulec z gazem i wjechała do sali gimnastycznej

Źródło:
tvn24.pl

Nikki Haley wygrała w niedzielę w prawyborach z Donaldem Trumpem w wyścigu o nominację w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Republikańskiej. Zwycięstwo w stołecznym Dystrykcie Kolumbia to jej pierwsza wygrana z byłym prezydentem USA.

Pierwsza przegrana Trumpa z Haley w prawyborach

Pierwsza przegrana Trumpa z Haley w prawyborach

Na Morzu Czerwonym zatonął statek Rubymar, który w lutym został trafiony rakietą wystrzeloną przez jemeńskich rebeliantów Huti. Wraz z nim na dno poszło 21 tysięcy ton nawozów sztucznych. Zatonięcie statku może doprowadzić do katastrofy eko­lo­gicznej.

Nawozy sztuczne poszły na dno. Strach przed "katastrofą ekologiczną w Morzu Czerwonym"

Nawozy sztuczne poszły na dno. Strach przed "katastrofą ekologiczną w Morzu Czerwonym"

Źródło:
PAP

Wulkan La Cumbre wybuchł na Wyspach Galapagos w Ekwadorze. W nocy z soboty na niedzielę zaczął on wyrzucać z siebie strumienie żarzącej się lawy. Jak przekazały władze, to największa erupcja z tego stożka, jaką udało się do tej pory zarejestrować.

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Źródło:
Reuters

Król Norwegii Harald V powrócił do kraju z Malezji, gdzie w ubiegłym tygodniu trafił do szpitala z powodu infekcji. Podróż 87-letniego monarchy dostosowanym do transportu medycznego samolotem linii Scandinavian Airlines System śledziło w internecie niemal 100 tysięcy osób. Jednak jej koszt dla podatników wywołał w Norwegii debatę.

Chory król wrócił do kraju specjalnym samolotem. W tle kontrowersje w sprawie kosztów powrotu  

Chory król wrócił do kraju specjalnym samolotem. W tle kontrowersje w sprawie kosztów powrotu  

Źródło:
PAP, NRK, TVN24.pl

Premier Węgier Viktor Orban poleci do Stanów Zjednoczonych i 8 marca spotka się na Florydzie z Donaldem Trumpem. Jak przypomina Reuters, 23 lutego Orban stwierdził, że ma nadzieję, że obecny prezydent USA Joe Biden przegra wybory i do Białego Domu wróci właśnie Trump.

Viktor Orban poleci na Florydę do Donalda Trumpa

Viktor Orban poleci na Florydę do Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP

Kamery monitoringu zamontowane na Żurawiej nagrały dwie kobiety, które przechodziły ulicą w momencie, gdy doszło do ataku na 25-letnią Białorusinkę. Kobiety wyjaśniały na komendzie, że nie miały świadomości, iż są świadkami przestępstwa. Jak ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl policjantka z wieloletnim doświadczeniem, nie można usprawiedliwiać braku reakcji, ale z drugiej strony nie powinno się postawy świadków jednoznacznie osądzać. Zwraca uwagę na zjawisko "rozproszonej odpowiedzialności".

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zwłoki 62-letniej kobiety zostały znalezione w niedzielę w jednym z mieszkań w Chocianowie (woj. dolnośląskie). Ofiara miała rany cięte szyi. W niedzielę wieczorem zatrzymano osobę podejrzewaną. Ustalane są okoliczności zdarzenia.

Nie żyje 62-latka. Kobieta miała rany na szyi

Nie żyje 62-latka. Kobieta miała rany na szyi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/ TVN24

To była udana operacja specjalna wymierzona w ministerstwo obrony Rosji - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Cyber eksperci tej służby - jak podano - uzyskali dostęp do serwerów resortu w Moskwie i przechwycili szereg dokumentów niejawnych, w tym rozkazów, raportów, instrukcji i sprawozdań.

Ukraińscy hakerzy włamali się na serwery resortu obrony w Moskwie

Ukraińscy hakerzy włamali się na serwery resortu obrony w Moskwie

Źródło:
PAP

Od kilku dni w Port-au-Prince, stolicy Haiti, dochodzi do starć gangów z państwowymi służbami. Według CNN w sobotę setki więźniów uciekły z państwowego więzienia w tym mieście. Policja przestrzega, że jeżeli wrogowie odniosą sukces, "to będzie koniec", a "w stolicy nikt nie zostanie oszczędzony". Wcześniej przywódca koalicji gangów, które kontrolują 80 procent stolicy, Jimmy "Barbecue" Cherizier, oznajmił, że ma zamiar obalić premiera Ariela Henry'ego.

Haiti pogrążone w chaosie. Z więzienia w stolicy uciekły setki więźniów. "To będzie koniec"

Haiti pogrążone w chaosie. Z więzienia w stolicy uciekły setki więźniów. "To będzie koniec"

Źródło:
CNN, PAP

Inflacja w Turcji w lutym 2024 roku wyniosła 67,07 procent rok do roku - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Turecki Instytut Statystyczny. Dane zaskoczyły ekonomistów, którzy spodziewali się mniejszego wzrostu cen. Dla porównania w styczniu inflacja w Turcji wyniosła 64,86 procent rok do roku.

Zaskakujące dane z Turcji. "Niebezpieczny rozpęd"

Zaskakujące dane z Turcji. "Niebezpieczny rozpęd"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Dziesiątki ludzi weszły na kładkę pieszo-rowerową, pomimo że ta jest wciąż jest w budowie i nie można po niej spacerować. "Nielegalne i lekkomyślne" - komentuje zachowanie pieszych czytelnik, który na Kontakt 24 wysłał nagranie z tej sytuacji.

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Mężczyzna w przebraniu niedźwiedzia, który zażądał od aktorki Hanny Turnau opłaty za nagrany przez nią filmik na Krupówkach w Zakopanem, został ukarany mandatem. Komendant zakopiańskiej straży miejskiej przyznaje, że "miś" jest karany regularnie, dotąd jednak nie zalegalizował swojej działalności.

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

Źródło:
tvn24pl

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl