Solidarność i wsparcie dla służb strzegących granicy polsko-białoruskiej wyrażono w specjalnym przesłaniu opublikowanym w niedzielę na stronie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Jak wskazano, przesłanie kierują do polskich służb "weterani walk o niepodległość, kombatanci Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, Sybiracy, żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego oraz działacze opozycji antykomunistycznej".
"Wartość najważniejsza"
"Wyrażamy wdzięczność Tym, którzy strzegą naszych granic, a tym samym bronią naszej niepodległości jako wartości najważniejszej w życiu narodu i państwa polskiego" - podkreślają w apelu.
"Jesteśmy z Wami żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji. Dziękujemy Wam za Waszą służbę dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej" - dodano dalej.
Sygnatariuszami apelu są: sędzia Bogusław Nizieński, Zofia Romaszewska, Janusz Maksymowicz, pułkownik Leonard Kapiszewski, pułkownik Waldemar Kruszyński, Stanisław Zalewski, Józef Walaszczyk, Andrzej Chyłek i ksiądz Jan Sikorski.
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich.
Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Do strefy nim objętej nie mają dostępu dziennikarze. Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji.
Źródło: tvn24.pl