Pawłowicz, Piotrowicz i Stelina w Belwederze. Prezydent przyjął ślubowanie

TVN24

Pawłowicz, Piotrowicz i Stelina zjawili się w Belwederzetvn24
wideo 2/36

Kamera TVN24 zarejestrowała, że Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina, wybrani na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, pojawili się w czwartek po południu w Belwederze. Jak poinformował reporter TVN24, na miejscu był również prezydent Andrzej Duda. Po godzinie 17 Polska Agencja Prasowa podała, że prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od nowych sędziów TK: Pawłowicz, Piotrowicza i Steliny.

Sejm wybrał 21 listopada głosami Zjednoczonej Prawicy zgłoszonych przez PiS: Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelinę, na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydencki minister Andrzej Dera poinformował w "Rozmowie Piaseckiego", że w czwartek Andrzej Duda ma odebrać od nich ślubowanie.

Spotkanie w Belwederze

Około godziny 16.30 kamera TVN24 zarejestrowała, że Pawłowicz, Piotrowicz i Stelina wychodzili z Belwederu. Z informacji, jakie przekazał reporter TVN24 Paweł Łukasik wynika, że w budynku był także prezydent, jego ministrowie, a także prezes TK Julia Przyłębska. Na tej podstawie można przypuszczać, że Andrzej Duda odebrał ślubowanie od trzech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Informację o odebranym ślubowaniu podała po godzinie 17 Polska Agencja Prasowa.

Ślubowanie bez udziału mediów

W czwartek w ciągu dnia pojawiały się różne informacje co do tego, gdzie i o której godzinie prezydent Andrzej Duda ma odebrać ślubowanie od nowych sędziów TK.

Reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska mówiła, że do dziennikarzy docierały informacje, iż ślubowanie ma odbyć się o godzinie 15.30. Dziennikarze podejrzewali, że na miejsce uroczystości zostanie wybrany Pałac Prezydencki. Jednak około godziny 15.20 Andrzej Duda opuścił Pałac Prezydencki i pojechał do Belwederu.

Prawdopodobnie uroczystość odebrania ślubowania odbyła się bez udziału mediów.

Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

Stanisław Piotrowicz to były prokurator z czasów PRL, senator VI i VII kadencji oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Piotrowicz kandydował w wyborach parlamentarnych jesienią 2019 roku, jednak nie uzyskał mandatu posła.

Jakub Stelina to profesor nauk prawnych, specjalista prawa pracy. W latach 2012-2018 dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jego nazwisko pojawiało się w kontekście zmian przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość w wymiarze sprawiedliwości. W listopadzie 2018 roku podał się do dymisji w proteście wobec przyjęcia przez tamtejszą Radę Wydziału uchwały wyrażającej sprzeciw wobec "działań zagrażających standardom demokratycznego państwa prawnego".

Autor: mjz//now / Źródło: tvn24