TVN24 | Polska

Prezydent Andrzej Duda nie powołał sędziów nominowanych przez poprzednią KRS

TVN24 | Polska

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP
Kolejni sędziowie nie chcą orzekać z osobami powołanymi przy udziale nowej KRS
Kolejni sędziowie nie chcą orzekać z osobami powołanymi przy udziale nowej KRSTVN24
wideo 2/7
TVN24Kolejni sędziowie nie chcą orzekać z osobami powołanymi przy udziale nowej KRS

Prezydent Andrzej Duda odmówił powołania 11 sędziów, którzy nominowani zostali przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa, przed nowelizacją procedury wyboru członków Rady. Wśród niepowołanych sędziów jest czworo kandydatów, którzy mieli trafić do Sądu Najwyższego.

Jak wynika z informacji opublikowanej w poniedziałek w Monitorze Polskim, prezydent podjął tę decyzję w końcu grudnia ubiegłego roku. Andrzej Duda nie zgodził się na powołanie do Izby Cywilnej i Izby Karnej Sądu Najwyższego osób rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa jeszcze w 2017 roku i na początku 2018 roku. Chodzi o Katarzynę Polańską-Farion, Piotra Kaspryszyna, Wojciecha Kocota i Aleksandra Kappesa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prezydent odmówił też powołania sędziego Grzegorza Borkowskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Decyzją Andrzeja Dudy do sądów apelacyjnych nie trafią sędziowie Agnieszka Łukaszuk, Grzegorz Miśkiewicz, Tomasz Wojciechowski. Odmowną decyzję o powołaniu do stołecznego sądu okręgowego otrzymali sędziowie Krzysztof Ptasiewicz i Piotr Raczkowski. Z kolei zgody prezydenta na orzekanie w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie nie uzyskał Wojciech Buchajczyk.

Wątpliwości wokół sędziów powołanych przez nową KRS
Wątpliwości wokół sędziów powołanych przez nową KRSTVN24

Szef gabinetu prezydenta: nie ma zwyczaju, by podawać przyczynę decyzji

- Jest to prerogatywa pana prezydenta, wielokrotnie weryfikowana orzecznictwem sądów. Nie ma takiego zwyczaju, żeby podawać przyczynę i przesłanki takiej decyzji - powiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, pytany o powody odmowy powołania sędziów.

Wskazał, że prezydenci - np. Lech Kaczyński - korzystali już z prerogatywy do niepowołania na stanowiska sędziowskie. Dodał, że kilkunastu sędziów, którym odmówiono powołania, to "drobny ułamek" w świetle około tysiąca sędziów powołanych przez Dudę.

Pytany, dlaczego decyzje w tej sprawie zapadły dopiero teraz, Szrot odpowiedział, że "przyszła pora na decyzję i została ona podjęta".

Krytyka wobec nowej KRS

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje sędziów na wniosek KRS na czas nieoznaczony. Głowa państwa nie jest przy tym związana żadnym terminem, nie ma też obowiązku wyrażenia zgody na powołanie sędziego przedstawionego przez Radę. Prezydent Duda w ostatnich latach podejmował jednak decyzje o powołaniu wielu sędziów rekomendowanych przez obecną KRS, w tym m.in. do Sądu Najwyższego. Wnioski dotyczące 11 sędziów - ostatecznie niepowołanych - pozostawały bez decyzji.

Nowa KRS usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Relacja korespondenta TVN24 Michała Tracza
Nowa KRS usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Relacja korespondenta TVN24 Michała TraczaTVN24

Kadencja obecnej KRS rozpoczęła się w marcu 2018 roku. Sędziowie w niej zasiadający zostali wybrani przez polityków w znowelizowanej procedurze. Zgodnie ze zmienionymi przepisami ostatecznego wyboru tych członków Rady dokonuje Sejm. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Reforma ta była i jest krytycznie oceniana przez część środowiska prawniczego i polityków. Ich zdaniem, zmiana sposobu wyboru sędziów - członków KRS - doprowadziła do m.in. braku niezależności tej Rady od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości