Kościół proponuje: etyką w kryzys gospodarczy

 
Biskupi znaleźle sposób na kryzys
Źródło: TVN24

W marcu przyszłego roku episkopat ma ogłosić list na temat współczesnych problemów społecznych. Lekarstwem, według duchownych, mają być bezinteresowność i solidaryzm - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

List episkopatu "W trosce o człowieka i dobro wspólne" był od dawna zapowiadany i oczekiwany. Teraz dokument czeka na zatwierdzenie przez cały episkopat.

Problemy społeczne

Biskupi w liście oceniają zjawiska społeczne z punktu widzenia nauczania społecznego Kościoła. Przyczyn obecnego kryzysu dopatrują się w braku poszanowania wartości etycznych w dziedzinie ekonomii i finansów. Autorzy listu przypominają, że Kościół uznaje pozytywną rolę zysku w gospodarce.

Ze szkodliwymi zjawiskami biskupi chcą walczyć powrotem do zasad etycznych, bezinteresownością, solidaryzmem, walką o prawa pracownicze i budowaniem przedsiębiorstw na kształt wspólnot.

Nowa ekonomia we wspólnocie

Zdaniem biskupów najcenniejszym majątkiem przedsiębiorstwa jest człowiek, który nie może być traktowany na równi z kapitałem. Apelują więc, aby stosunki międzyludzkie w przedsiębiorstwach kształtować na wzór wspólnoty.

Obok przedsiębiorstw nastawionych na zysk powinny mieć możliwość rozwoju organizacje produkcyjne, które stawiają sobie cele społeczne i wzajemną pomoc. Istniejące w różnych częściach świata liczne formy ekonomii, mające początek także w inicjatywach religijnych, pokazują, że jest to możliwe. bp Józef Kupny

- Obok przedsiębiorstw nastawionych na zysk powinny mieć możliwość rozwoju organizacje produkcyjne, które stawiają sobie cele społeczne i wzajemną pomoc. Istniejące w różnych częściach świata liczne formy ekonomii, mające początek także w inicjatywach religijnych, pokazują, że jest to możliwe - tłumaczy "Rzeczpospolitej" istotę nowej ekonomii bp Józef Kupny.

Relacja międzyludzkie

W kilkudziesięciostronicowym liście biskupów są też poruszane relacje między pracownikiem a pracodawcą. M.in. za niedopuszczalne uważane jest zmuszanie pracownika do bezpłatnej pracy w godzinach nadliczbowych, zmuszanie do pracy w niedzielę czy dni świąteczne bądź ograniczanie prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych. Autorzy listu apelują, by stosunki między przedsiębiorcami a pracownikami opierały się na zasadach solidarności, wzajemnego szacunku i życzliwości.

List społeczny zajmuje się także sprawami i prawami rodziny. Sporo miejsca biskupi poświęcają etycznym standardom w życiu politycznym i w mediach. Biskupi zachęcają chrześcijan do udziału w życiu politycznym. W liście mowa będzie także o wzroście ataków na Kościół obliczonych na pozyskanie kapitału politycznego.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Czytaj także: