Polska

Nowe zasady ślubów kościelnych

Polska

Kościół zmienia zasady zawierania małżeństw
Kościół zmienia zasady zawierania małżeństwtvn24
wideo 2/4

Kościół katolicki w Polsce zmienia zasady zawierania małżeństw. Zaczną obowiązywać już w tym roku, a ich celem jest ograniczenie zawierania małżeństw nieważnych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Od ślubu przed urzędnikiem państwowym uroczystość kościelna różni się nie tylko miejscem i treścią przysięgi małżeńskiej.

Aby dotrzeć przed ołtarz i zawrzeć związek małżeński, narzeczeni muszą spełnić szereg wymogów formalnych i poddać się wywiadowi księdza. Od czerwca tego roku zmienią się zarówno pytania, jak i forma ich zadawania.

Po swobodnej rozmowie z narzeczonymi duszpasterz winien zadawać pytania każdemu z nich osobno (...). Odnotowując odpowiedzi, duszpasterz winien unikać lakonicznego zapisywania ich w formie "tak" lub "nie" (...). Przed rozpoczęciem zadawania pytań przewidzianych w protokole duszpasterz winien odebrać od narzeczonych przysięgę mówienia prawdy (...) do jej złożenia trzeba przygotować księgę Pisma św. oraz krucyfiks. Oświadczenie w sprawie promulgacji wejścia w życie Dekretu ogólnego Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego

"Więcej przypadków stwierdzenia nieważności małżeństwa"

Konferencja Episkopatu Polski zmiany w przepisach uzasadnia zmieniającymi się warunkami życia we współczesnym świecie. Zadawanie pytań każdemu z osobna i pogłębiony wywiad mają służyć niedopuszczaniu do zawierania małżeństw nieważnych, czyli mają zapobiegać rozwodom kościelnym.

- Zasadniczo co roku mamy coraz więcej przypadków stwierdzenia nieważności małżeństwa. W ostatnich latach mówimy o prawie pięciu tysiącach spraw rocznie – mówi adwokat kościelny Michał Poczmański.

Zgodnie z dokumentem ksiądz zada narzeczonym pytanie o płodność i o to, czy są zdolni do współżycia seksualnego.

- Nowe przepisy uszczelniły sposób sprawdzania nupturientów i mam nadzieję, że będą działały w ten sposób, że sito wychwytywania małżeństw, które będą nieważnie zawarte, będzie szczelniejsze – twierdzi Poczmański.

Dekret Konferencji Episkopatu Polski formalizuje to, co do tej pory podlegało indywidualnej interpretacji kościelnego prawa przez proboszcza. Zamiast możliwości przeprowadzania indywidualnych wywiadów wprowadzony jest taki obowiązek.

Pytanie o dobrowolność zawarcia związku będzie poszerzone o to, czy do ślubu nie przymusza narzeczonych rodzina.

Ksiądz zobowiązany też będzie do zniechęcania do ślubu małoletnich, którym rodzice pozwolili na zawarcie związku małżeńskiego - zwłaszcza gdy spodziewają się dziecka i istnieje obawa, że ich decyzja wynika z "obawy przed zniesławieniem".

Psycholog i terapeuta Piotr Goc uważa, że "Kościół też powinien pokazywać, na czym polega związek". - Jak pracować w związku, jak budować relacje, nie tylko z punktu widzenia kościelnego, ale też z punktu widzenia psychologii – dodaje.

Spada liczba ślubów kościelnych

Nową rzeczywistością, do której Kościół dostosowuje przepisy, jest także coraz mniejsza popularność ślubów kościelnych. Zgodnie z raportem Uniwersytetu Łódzkiego od kilku lat tendencja jest wyraźnie spadkowa. Zmianę zauważyły też urzędy stanu cywilnego.

- Różnica między liczbą ślubów konkordatowych a ślubów cywilnych, gdzie wcześniej było 2 do 1, praktycznie już się zatarła. W Poznaniu, w ubiegłym roku, zarejestrowaliśmy prawie identyczną liczbę tych zawartych w formie konkordatowej, jak i w formie cywilnej – informuje Krzysztof Konarski, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu.

Autorzy dekretu przypomnieli, że w odróżnieniu od ślubów cywilnych ślubów kościelnych nie powinno się udzielać poza świątynią.

Autor: asty//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości