Rozwód kościelny – kiedy możliwe jest unieważnienie małżeństwa kościelnego

Źródło:
TVN24 Biznes
08.09.2015 | Kolejna reforma papieża. Franciszek ułatwia rozwody kościelne
08.09.2015 | Kolejna reforma papieża. Franciszek ułatwia rozwody kościelneFakty TVN
wideo 2/2
08.09.2015 | Kolejna reforma papieża. Franciszek ułatwia rozwody kościelneFakty TVN

Rozwód kościelny to potoczna nazwa unieważnienia małżeństwa kościelnego, którego stwierdzenie możliwe jest w okolicznościach ściśle określonych w Kodeksie prawa kanonicznego. Stwierdzenie nieważności małżeństwa oznacza, że w świetle prawa kanonicznego małżeństwo nie zostało zawarte. 

Rozwód kościelny to potoczna nazwa stwierdzenia unieważnienia małżeństwa.Unieważnienie małżeństwa możliwe jest z powodu zaistnienia przyczyn zrywających, wad dotyczących zgody małżeńskiej lub braku wymaganej formy zawarcia małżeństwa.Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa toczy się przed sądem kościelnym.

Rozwód kościelny

Rozwód kościelny to pojęcie używane w języku potocznym. W świetle prawa kanonicznego nie istnieje jednak instytucja rozwodu, którą porównać można do rozwodu w ujęciu Kodeksu cywilnego. W myśl kan. 1055 § 1 Kodeksu prawa kanonicznego, przez małżeńskie przymierze mężczyzna i kobieta tworzą bowiem ze sobą wspólnotę całego życia. Przymiotami małżeństwa są zaś jedność i nierozerwalność, a zatem obowiązuje ono aż do śmierci jednego z małżonków. 

Stąd mówić można jedynie o unieważnieniu małżeństwa kościelnego, a stricte o stwierdzeniu jego nieważności. 

Unieważnienie małżeństwa kościelnego – powody

Zgodnie z prawem kanonicznym małżeństwo mogą zawrzeć wszyscy, którym prawo tego nie zabrania. W razie zaistnienia określonych okoliczności może jednak zostać ono uznane za nieważne. Powody unieważnienia małżeństwa kościelnego dzieli się na trzy grupy: przeszkody zrywające, wady dotyczące zgody małżeńskiej i brak wymaganej formy zawarcia małżeństwa.

Przeszkody zrywające to okoliczności, które powodują, że dana osoba nie jest zdolna do zawarcia ważnego małżeństwa kościelnego. Zostały one enumeratywnie wymienione w Kodeksie prawa kanonicznego. Są to:

wiek – mężczyzna poniżej 16. roku życia i kobieta poniżej 14. roku życia nie mogą zawrzeć ważnego małżeństwa, – uprzednia lub trwała niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego, czyli niezdolność do współżycia płciowego, – węzeł małżeński, czyli uprzednie zawarcie związku małżeńskiego, – przeszkoda różnej religii, która dotyczy sytuacji, gdy jedna osoba jest ochrzczona w Kościele katolickim lub była do niego przyjęta, a druga jest nieochrzczona, – święcenia, – wieczysty ślub publiczny w instytucie zakonnym, – uprowadzenie kobiety, – zabójstwo współmałżonka lub współmałżonka osoby, z którą zawarte ma być małżeństwo, – pokrewieństwo – stopień pokrewieństwa określony został szczegółowo w kan. 1091 Kodeksu prawa kanonicznego, – powinowactwo w linii prostej, – przyzwoitość publiczna, – pokrewieństwo prawne, czyli z adopcji, w linii prostej lub w drugim stopniu linii bocznej.  

Wadami dotyczącymi zgody małżeńskiej są:

– niewystarczające używanie rozumu, – brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich, – niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z powodów natury psychicznej,  – błąd co do przymiotów małżeństwa, – błąd co do osoby, – błąd co do przymiotu osoby, – podstęp, – symulacja całkowita lub częściowa, – warunek dotyczący przyszłości, – przymus, – ciężka bojaźń.

Forma zawarcia małżeństwa określona została w Rozdziale V Kodeksu prawa kanonicznego. Wyróżnia się dwie formy zawarcia małżeństwa: formę zwyczajną i formę nadzwyczajną.

Forma zwyczajna to zawarcie małżeństwa wobec asystującego miejscowego ordynariusza lub proboszcza, albo wobec kapłana lub delegowanego przez nich diakona w obecności dwóch świadków. 

Forma nadzwyczajna dotyczy sytuacji, gdy osoba kompetentna zgodnie z przepisami prawa do asystowania jest nieosiągalna lub nie można się do niej udać bez poważnej niedogodności. Wówczas ten, kto chce zawrzeć małżeństwo może zrobić to wobec świadków. Jednak możliwe jest to tylko w razie niebezpieczeństwa śmierci albo jeśli przewiduje się, że okoliczności te będą trwały przez miesiąc. 

Jak uzyskać rozwód kościelny?

Procedura stwierdzenia nieważności małżeństwa rozpoczyna się od przygotowania skargi powodowej, którą należy złożyć we właściwym sądzie kościelnym. Po jej przyjęciu sąd wysyła kopię do strony pozwanej. Treść skargi powodowej, która uzupełniona zostaje o ewentualne stanowisko drugiej strony, pozwala na ustalenie, z jakiego tytułu stwierdzona ma zostać nieważność małżeństwa

Kolejnym etapem jest przesłuchanie stron. Odbywa się ono osobno, bez udziału drugiej strony. Obecni są jedynie sędziowie i notariusz. Mogą uczestniczyć w nim także adwokat kościelny i obrońca węzła małżeńskiego. Pytania przygotowuje uprzednio obrońca węzła małżeńskiego, który jest gwarantem sprawiedliwego procesu w prawie kanonicznym, w trakcie przesłuchania zaś zadaje je notariusz. Jeśli w przesłuchaniu uczestniczy adwokat, może także zadawać pytania stronom. 

O co pytają uprawnione podmioty? W toku postępowania o stwierdzenie nieważności małżeństwa nie chodzi o wskazanie winy, ale ustalenie, czy zaistniały okoliczności, które nieważność taką powodują. Pytania dotyczą zatem przyczyn nieważności. Istotne, aby odpowiedzi były wyczerpujące i wskazywały konkretne przykłady zachowań z życia współmałżonków.

W dalszej kolejności przesłuchiwani są świadkowie. Wygląda to podobnie jak przesłuchanie stron. Możliwe jest także powołanie biegłego sądowego.

Kto udziela rozwodu kościelnego?

Sądem właściwym do stwierdzenia nieważności małżeństwa jest sąd diecezji, w której:

– małżeństwo było zawarte, – zamieszkuje strona pozwana, – zamieszkuje strona powodowa.

Możliwe jest także orzekanie przez sąd diecezji, gdzie zbierane będą dowody.

Ile kosztuje rozwód kościelny?

Jednoznaczne określenie kosztów rozwodu kościelnego jest w zasadzie niemożliwe. Wiele zależy od złożoności sprawy, przyczyn nieważności małżeństwa, tego, czy strony chcą korzystać ze wsparcia adwokata kościelnego. Przyjąć należy wartość od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

ZOBACZ >> Podział majątku po rozwodzie – jak długo trwa i ile kosztuje?

Ile trwa uzyskanie rozwodu kościelnego?

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa może trwać nawet do trzech lat. Warto jednak zauważyć, że w 2015 roku Papież Franciszek wprowadził tzw. skrócony proces kanoniczny, który zgodnie z przepisami trwa 45 dni.  

Kiedy można wziąć ślub kościelny po rozwodzie kościelnym?

Zgodnie z prawem kanonicznym stwierdzenie nieważności małżeństwa oznacza, że małżeństwo kościelne nie zostało zawarte. Możliwe jest zatem zawarcie małżeństwa kościelnego, przy czym po uprawomocnieniu się wyroku sądu kościelnego stwierdzającego nieważność.

W wyroku sądu kościelnego zawarta może zostać jednak klauzula zakazująca zawarcie małżeństwa. Dotyczy ona sytuacji, gdy istnieje przypuszczenie, że okoliczności, które stanowiły przyczynę nieważności małżeństwa, mogą po raz kolejny wywołać taki skutek. Klauza oznacza w praktyce, że osoba po której stronie wystąpiła przyczyna nieważności, nie może zawrzeć małżeństwa.

Rozwód kościelny a dzieci

Czy można otrzymać rozwód kościelny posiadając dzieci? Należy podkreślić, że posiadanie dzieci nie stoi na przeszkodzie starania się o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Kluczowe są bowiem przyczyny nieważności. 

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP