Prezydent wskazał datę zaprzysiężenia nowych ministrów

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
akw//now
Źródło:
tvn24.pl
Błażej Spychalski o zaprzysiężeniu nowych ministrówTVN24
wideo 2/35
TVN24Błażej Spychalski o zaprzysiężeniu nowych ministrów

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów we wtorek o godzinie 14.00 - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Wcześniej o przełożenie zaprzysiężenia zwrócił się premier Mateusz Morawiecki po tym, jak Przemysław Czarnek poinformował, że jest zakażony koronwirusem. Czarnek nie będzie obecny na wtorkowej uroczystości.

Zgodnie z wcześniejszymi planami, zaprzysiężenie miało się odbyć w poniedziałek o godzinie 15. Jednak po godzinie 10.30, wyznaczony na nowego ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

Spychalski: prezydent podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów we wtorek o godzinie 14

O nowym terminie zaprzysiężenia ministrów poinformował w poniedziałek wieczorem prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. - Pan prezydent, po konsultacjach, które trwały kilka godzin, podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów jutro o godzinie 14 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Zmiany będą oczywiście przeprowadzane zgodnie z reżimem sanitarnym i z pewnymi obostrzeniami, które także my tutaj jeszcze wewnętrznie wprowadzamy - przekazał.

Spychalski wskazywał, że w ogrodach w poprzednich miesiącach odbywały już uroczystości, między innymi powołania sędziów czy asesorów.

"Zmiany będą przeprowadzone wśród tych osób, które będą mogły być fizycznie w Pałacu Prezydenckim"

- Zmiany będą przeprowadzone wśród tych osób, które będą mogły być fizycznie w Pałacu Prezydenckim. W związku z powyższym także i wniosek pana premiera jest zmieniany, jeżeli chodzi o prośbę do pana prezydenta o zmianę w składzie Rady Ministrów - powiedział Spychalski. W związku z tym Przemysław Czarnek nie będzie obecny na wtorkowej uroczystości.

- Jeżeli chodzi o kwestię osób, które przebywają na kwarantannie, one oczywiście nie będą obecne jutro na uroczystości - dodał, odnosząc się do faktu, że czterech ministrów przebywa obecnie na kwarantannie.

- Postępujemy zgodnie z wytycznymi, zgodnie z obostrzeniami, które są wprowadzane czy przez Głównego Inspektora Sanitarnego czy przez inne uprawnione służby. Także w tym wypadku będziemy w pełni przestrzegali tych wytycznych, rekomendacji - zapewnił Spychalski.

Po godzinie 12 rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że w związku z pozytywnych wynikiem testu na COVID-19 u Przemysława Czarnka "prowadzone jest postępowanie epidemiologiczne. Osoby, które miały bliski kontakt z zarażonym będą realizowały obowiązki wynikające z przepisów".

"Z tego powodu premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę terminu zaprzysiężenia" - wyjaśnił Mueller.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Około godziny 15 Główny Inspektor Sanitarny przekazał, że osoby, które miały bezpośredni kontakt z Przemysławem Czarnkiem w okresie od piątku do poniedziałku, zostaną objęte kwarantanną.

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie informuje, że osoby, które miały bezpośredni kontakt z Panem Prof. Przemysławem Czarnkiem w okresie od piątku 2.10 do poniedziałku 5.10.2020 r., zostaną objęte kwarantanną" - napisano na profilu GIS na Twitterze. Później, przed godziną 16, Piotr Mueller przekazał, że na kwarantannę zostali skierowani Jacek Sasin, Michał Dworczyk, Dariusz Piontkowski oraz Jacek Ozdoba.

Rekomendacja głównego inspektora sanitarnego "była jednoznaczna"

W sprawie rekomendacji, aby przenieść termin zaprzysiężenia, rozmawiał z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem dziennikarz "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński. - Powiedział wprost, że jego rekomendacja była jednoznaczna - relacjonował dziennikarz. Wyjaśnił, że chodziło tutaj głównie o dużą liczbę osób, które w trakcie zaprzysiężenia ministrów znajdowałyby się w jednym pomieszczeniu.

Dziennikarz "Faktów" TVN, odnosząc się do pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa u przyszłego ministra edukacji i nauki, przypomniał, że w sobotę Przemysław Czarnek odwiedził Lublin, gdzie był obecny na konferencji prasowej. Towarzyszyli mu tam między innymi wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, dyrektor Biura Prezydialnego PiS i przewodniczący Forum Młodych PiS Michał Moskal oraz wojewoda lubelski Lech Sprawka i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Jak ocenił Skórzyński, w tej sytuacji osoby z bliskiego otoczenia posła będą prawdopodobnie poddane testom w kierunku stwierdzenia wirusa SARS-CoV-2. Niewykluczona jest także izolacja części z nich.

Rekonstrukcja rządu Morawieckiego

Skład nowego rządu został przedstawiony przez premiera w środę. W poniedziałek miało się odbyć zaprzysiężenie nowych ministrów przez prezydenta.

Rząd będzie się składał z 14 ministerstw. To o sześć mniej niż obecnie. Skład Rady Ministrów po zmianach będzie wyglądał następująco:

- Mateusz Morawiecki - premier; - Jarosław Kaczyński - wicepremier; - Piotr Gliński - wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu; - Jacek Sasin - wicepremier, minister aktywów państwowych; - Jarosław Gowin - wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii; - Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki; - Michał Kurtyka - minister środowiska i klimatu; - Grzegorz Puda - minister rolnictwa i leśnictwa; - Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury; - Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej; - Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji; - Zbigniew Rau - minister spraw zagranicznych; - Tadeusz Kościński - minister finansów i funduszy; - Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej; - Adam Niedzielski - minister zdrowia; - Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości.

W kancelarii premiera będą też ministrowie bez teki:

- Michał Dworczyk - szef kancelarii premiera; - Łukasz Schreiber; - Konrad Szymański - minister do spraw Unii Europejskiej; - Michał Cieślak; - Michał Wójcik.

Autor:akw//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock