Czy wiadomo, na jakie adresy będą wysyłane wyborcze pakiety? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Źródło:
TVN24
Czy wiadomo już na jakie adresy będą wysyłane pakiety wyborcze?
Czy wiadomo już na jakie adresy będą wysyłane pakiety wyborcze?TVN24
wideo 2/21
Czy wiadomo już na jakie adresy będą wysyłane pakiety wyborcze?TVN24

Czy ktoś, kto będzie liczył głosy w korespondencyjnych wyborach, może sprawdzić, na kogo oddałem głos? Czy wiadomo, na jakie adresy będą wysyłane wyborcze pakiety? Czy jeśli wezmę z urzędu gminy zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zameldowania, to listonosz dostarczy mi kopertę do głosowania? Na te i inne pytania odpowiadał w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

KORONAWIRUS W POLSCE - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

We piątek w Polsce potwierdzono 381 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci kolejnych 40 osób, tym samym liczba zmarłych wzrosła do 494. Jak podał resort zdrowia, większość z nich cierpiała na inne schorzenia.

Łączny bilans od początku epidemii to 10 892 osoby, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

"Koronawirus. Raport" codziennie odpowiada na pytania, które otrzymujemy na Kontakt 24. Wiele z nich dotyczy kwestii zdrowotnych i prawnych związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz wpływem epidemii COVID-19 na nasze codzienne funkcjonowanie. W piątek zaprezentowaliśmy je prof. Maciejowi Gutowskiemu, dziekanowi Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

1. W jaki sposób zostanie mi dostarczony pakiet wyborczy? Od 15 lat nie jestem nigdzie zameldowany? Dariusz

Prof. Maciej Gutowski: Może być z tym kłopot. Pakiet wyborczy ma być dostarczany przez Pocztę Polską, jeśli ustawa wejdzie w życie. Myślę, że dostarczenie pakietu w sposób, jaki przewiduje ustawa - czyli do skrzynki pocztowej - jest zależne od bardzo wielu czynników. Ustawa ma szansę wejść w życie na dwa dni przed pierwszym planowanym terminem wyborów - 6 maja to koniec prac w Senacie, 7 maja to data, kiedy najwcześniej może przeprocedować ją Sejm i nawet podpisać prezydent. A zatem następnego dnia może ona wejść w życie, czyli 8 maja. Na 21 dni przed wyborami można złożyć wniosek o wpis do spisu wyborców. W istocie, jeżeli obowiązek ma wejść w życie 8 maja, to uniemożliwia się sensowne procedowanie w tej sprawie obywatelowi, ponieważ musiałby on działać na podstawie nieobowiązującej ustawy. W związku z tym, jeżeli jest gdzie indziej zameldowany, musiałby już dzisiaj podjąć starania o wpis do spisu wyborców, który być może będzie obowiązujący i będzie ustalany, jeśli ustawa wejdzie w życie. Pan Dariusz więc jest w zawieszeniu i może się zdarzyć, że nigdy nie dostanie pakietu wyborczego.

"W jaki sposób zostanie mi dostarczony pakiet wyborczy? Od 15 lat nie jestem nigdzie zameldowany?"
"W jaki sposób zostanie mi dostarczony pakiet wyborczy? Od 15 lat nie jestem nigdzie zameldowany?"TVN24

2. Moja partnerka ma meldunek w Polsce, ale mieszka razem ze mną. Jak ma odebrać pakiet wyborczy? Dariusz

To jest ta sama historia. Dodatkowo można wspomnieć, że zasadniczo - jeśli ta ustawa wejdzie w życie - to te pakiety mają być odsyłane od siedmiu dni do przedednia przed wyborami. To jest oczywiście niemożliwe, zważywszy, że najwcześniej dwa dni przed wyborami ustawa może wejść w życie. W związku z tym dzisiaj nikt nie może na jej podstawie podejmować czynności, zmierzających do przeprowadzenia i zabezpieczenia wyborów, bo na dziś one odbywają się na podstawie innej, obowiązującej obecnie procedury, wynikającej z obowiązującego Kodeksu wyborczego. Partnerka jest w podobnej sytuacji, prawdopodobnie nie uda się jej zagłosować. 

"Moja partnerka ma meldunek w Polsce, ale mieszka razem ze mną, jak ma odebrać pakiet wyborczy?"
"Moja partnerka ma meldunek w Polsce, ale mieszka razem ze mną, jak ma odebrać pakiet wyborczy?"TVN24

Zasada legalizmu obowiązuje wszystkie organy państwowe. Mają one prawo działać tylko na podstawie przepisów prawa, a tych (w sprawie głosowania korespondencyjnego - red.) nie ma. Natomiast już niektóre organy państwa domagają się (działania) na podstawie prawa, które być może w przyszłości będzie obowiązywać. Działają bez podstawy prawnej i tym samym narażają siebie i innych, którzy by z nimi ewentualnie działali, na odpowiedzialność, dlatego że działanie poza granicami prawa jest działaniem bezprawnym. Jeśli dodatkowo dotyczy to funkcjonariusza, który w tym przypadku mógłby nadużywać swoich kompetencji, przekraczać swoje uprawnienia, to są to już poważne przestępstwa. Co do działania poza granicami uprawnień osób prywatnych czy osób prawnych - a taką jest Poczta Polska, która ma być w istocie podmiotem, na którego barkach ma ciążyć obowiązek przeprowadzenia tych wyborów, przynajmniej w technicznym aspekcie - to prowadzi do odpowiedzialności osób zarządzających tą osobą prawną. Jeszcze jedna rzecz. Poczta Polska jest podmiotem prawa prywatnego, bo jest spółką. To prawda, że Skarb Państwa posiada w niej udziały, ale to nie znaczy, że ona jest tym organem, który może przeprowadzić większą część wyborów. To jest poważny konstytucyjny problem, czy ustawa może powierzyć przeprowadzenie całej części technicznej wyborów Poczcie Polskiej. A przecież ona i tak będzie posługiwać się podwykonawcami. Mam więc wątpliwości, czy w ogóle można tak zrobić, jak planuje się w tej ustawie.

3. Czy wiadomo już, na jakie adresy będą wysyłane pakiety? Wiele osób przecież mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. Marta

Wedle obowiązującego dzisiaj prawa jest czas, kiedy składamy wniosek (o dopisanie do spisu wyborców - red.). Natomiast - być może - spis wyborców będzie ustalany dwa dni przed wyborami. To byłby ostatni moment na złożenie wniosku - w dniu wejścia ustawy (o głosowaniu korespondencyjnym - red.) w życie. Czyli znowu - osoby wynajmujące mieszkania i wszystkie inne już dzisiaj musiałyby podejmować działania na podstawie przepisów jeszcze nie obowiązujących, a w zasadzie na gruncie przepisów, co do których nie wiadomo, czy będą uchwalone.

4. Chcę wiedzieć, czy jak wezmę z urzędu gminy zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania/zameldowania, to listonosz dostarczy mi kopertę do głosowania? Andrzej

Skoro ustawa mówi wprost, że wybory prezydenta mają być przeprowadzone wyłącznie w sposób korespondencyjny, to nie będzie takiego zaświadczenia. Jeśli będzie głosowanie korespondencyjne, to na podstawie obowiązujących przepisów (wprawdzie) można się takiego zaświadczenia domagać, ale nic się z nim nie da zrobić, bo nie w takiej formule będą się odbywać te wybory. Chociaż moim zdaniem nie będą (odbywać się w formule korespondencyjnej - red), bo nie da się tego przeprowadzić i ktoś porywa się z motyką na słońce.

"Czy jak wezmę z Urzędu Gminy zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zameldowania to listonosz dostarczy mi kopertę do głosowania?"
"Czy jak wezmę z Urzędu Gminy zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zameldowania to listonosz dostarczy mi kopertę do głosowania?"TVN24

5. Czy ktoś, kto będzie liczył głosy w takiej formie wyborów, może sprawdzić na kogo oddałem głos? Tom

Oczywiście, że może. To jest jeden z głównych powodów, dla których należy powiedzieć, że te wybory nie będą zgodne z konstytucją, jesli się odbędą. Głosowanie ma być tajne. Natomiast w przewidzianej formule w tej ustawie, która dziś znajduje się w Senacie, ma być tak, że wkładamy do koperty nasz tajny głos i jednocześnie oświadczenie jawne, w którym podajemy nasze imię, nazwisko, numer PESEL i deklarujemy, że ów tajny głos jest naszym osobistym głosem. W związku z tym, ktokolwiek otwiera tę kopertę, wyciąga dwa oświadczenia: jedno z wszelkimi danymi osobowymi i podpisane, drugie - z niby tajnym głosem. Każdy dokładnie widzi, jaki głos oddała poszczególna osoba. A co za tym idzie o tajności wyborów nie ma mowy. Ale to nie wszystko.

Rzeczy, o których mówiłem przed chwilą pozbawiają obywatela możliwości reagowania w toku wadliwości procedury wyborczej, na poszczególnych jej etapach. Na przykład co do rejestru wyborców, spisu wyborców, wszystkiego, co dzieje się, zanim dojdziemy do urny. Na gruncie nowego projektu nie możemy reagować, bo nie ma na to czasu. 

"Czy ktoś kto będzie liczył głosy w takiej formie wyborów może sprawdzić na kogo oddałem głos?"
"Czy ktoś kto będzie liczył głosy w takiej formie wyborów może sprawdzić na kogo oddałem głos?"TVN24

7. Jak będę mógł sprawdzić po wyborach, czy ktoś czasem nie oddał głosu za mnie, bo sam raczej nie zagłosuję? Wojtek

Nie będzie można tego sprawdzić, nie będzie takiej możliwości. Wyborca wyśle kopertę - albo nie wyśle, jak mówi - a ktoś to otworzy, to nikt nie będzie mógł tego sprawdzić. Nikt nie będzie mógł zweryfikować tego, czy ten głos został policzony. To pójdzie gdzieś w przestrzeń i to będzie nie do sprawdzenia. Mało tego, jeśli ktoś zagłosuje, podając czyjeś dane osobowe i znajdą się gdzieś dwa głosy, to i tak nie jest do zweryfikowania, kto to zrobił, w jaki sposób, kto wpisał jego dane. Oczywiście, że można sprawdzić badaniem grafologicznym, kto składał podpis i będzie wiadomo, że tego nie składał wyborca, którego dane wpisano. Ale nie będzie wiadomo, kto podpis sfałszował, bo skąd takie dane czerpać.

"Jak będę mógł sprawdzić po wyborach czy ktoś czasem nie oddał głosu za mnie?"
"Jak będę mógł sprawdzić po wyborach czy ktoś czasem nie oddał głosu za mnie?"TVN24

8. Jak to ma wyglądać, jeżeli chodzi o tajność głosowania. Nikt o tym nie wspomina. Przecież władza będzie wiedzieć, kto na kogo głosuje, chyba że jestem nie doinformowana. Anna

Będzie wiedzieć. Nie ma tajnego głosowania. Mało tego, nie wiemy, czy będzie swobodne głosowanie. Właściwie to wiemy, że nie zapewniono warunków swobodnego oddawania głosów, dlatego że z nami w mieszkaniu mieszka ktoś, kto ma faktyczną możliwość wymuszenia na nas określonego sposobu głosowania i gdy to zrobi, będziemy mogli złożyć protest wyborczy, ale będziemy odnosić się do czegoś, co jest bardzo trudno weryfikowalne. Też nie będzie głosowanie powszechne. Już dzisiaj wiemy, że nie można sensownie przekazać danych osobowych (wyborców), że nie będzie dopisywania do spisu wyborców. Na pewno nie wszyscy pakiety wyborcze dostaną.

"Jak to ma wyglądać jeżeli chodzi o tajność głosowania. Nikt o tym nie wspomina. Przecież władza będzie wiedzieć kto na kogo głosuje"
"Jak to ma wyglądać jeżeli chodzi o tajność głosowania. Nikt o tym nie wspomina. Przecież władza będzie wiedzieć kto na kogo głosuje"TVN24

9. Mieszkam we Francji i chyba nie będę mieć możliwości zagłosować. Czy jako zwykły obywatel mogę zaskarżyć ważność wyborów? Pierre

Polacy, którzy mieszkają za granicą, prawdopodobnie nie będą mogli głosować. 14 dni przed wyborami musieliby podjąć działania, które zmierzają do tego, aby oddać głos, aby znaleźć się w spisie wyborców. Ale przecież problem polega na tym, że takie głosowanie ma być za pośrednictwem konsula. My mamy włożyć pakiet do koperty i wysłać do konsula, który wyjmie tę kopertę wewnętrzną i wyśle ją do komisji wyborczej - ta pierwsza na koszt podatnika, ta druga już na koszt państwa. Jest to absolutnie niemożliwe, bo cała sytuacja (dopiero na) dwa dni przed wyborami może stać się aktualna. Nikt nie może dostarczyć (w tak krótkim czasie) pakietów wyborczych, nikt nie może ich przyjąć zwrotnie i wysłać w odpowiednim czasie. One już dawno powinny podlegać wysyłce. Moim zdaniem Polacy mieszkający za granicą nie będą mogli głosować, bo czas, który jest do głosowania, ich tej możliwości pozbawi. Jeśli osoba ma zakaz poruszania się, to odpowiedź jest jasna: jeśli na miejscu (przebywając za granicą) musiałby pójść do konsulatu - bo ktoś na nim taki obowiązek wymusza - to go nie zrealizuje. Co więcej, taki obowiązek byłby nieskuteczny, ponieważ wybory miałyby być wyłącznie korespondencyjne.

Jak mają głosować Polacy mieszkający za granicą? Prof. Gutowski odpowiada
Jak mają głosować Polacy mieszkający za granicą? Prof. Gutowski odpowiadaTVN24

Autorka/Autor:tmw //dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Twórca marki Red is Bad Paweł S. w poniedziałek po raz kolejny składał wyjaśnienia w prokuraturze w Katowicach. Po zakończeniu czynności rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak poinformował, że skierowano do sądu wniosek o utrzymanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Jeszcze tego samego dnia sąd pochylił się nad wnioskiem, ale odroczył ogłoszenie decyzji do wtorku. Prokuratura przekazała, że ma to związek z dużą liczbą wątków i materiałów, jakie ma do przeanalizowania skład sędziowski. 

Nowy wniosek prokuratury. Decyzja sądu w sprawie Pawła S. we wtorek

Nowy wniosek prokuratury. Decyzja sądu w sprawie Pawła S. we wtorek

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Z kolejnych miejscowości dochodzą zgłoszenia o niebezpiecznych przedmiotach znalezionych w słodyczach zebranych przez dzieci w trakcie Halloween. 11-latek z Bogatyni (Dolny Śląsk) otrzymał cukierki z igłami krawieckimi, a cukierek z gwoździem - dziewczynki z dolnośląskich Kobierzyc. Wcześniej odnotowano podobne przypadki w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i śląskim.

Cukierki ze szpilkami i gwoździami. Są zgłoszenia z kolejnych miejsc w Polsce. Apel policji

Cukierki ze szpilkami i gwoździami. Są zgłoszenia z kolejnych miejsc w Polsce. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

Na handlu emisjami w ostatnich dziesięciu latach polskie rządy zarobiły blisko 94 miliardy złotych. A tylko niewiele ponad procent wydano na redukcję emisji dwutlenku węgla. Raport Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie jest miażdżący. Politycy obecnej koalicji obiecywali, że przekażą na ten cel 100 procent pieniędzy. Czy to się uda?  

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Źródło:
Fakty TVN

Policjanci ze Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie) zatrzymali 27-latka, który może mieć związek z brutalnym pobiciem księdza. 72-letni proboszcz parafii został zaatakowany na plebanii, służby o napadzie poinformowała gosposia. Stan duchownego jest ciężki.

Brutalne pobicie księdza. Zatrzymano 27-latka

Brutalne pobicie księdza. Zatrzymano 27-latka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN