Chwilę po północy do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym trafił pierwszy pacjent. Premier Mateusz Morawiecki w czwartek podkreślił, że rząd cały czas myśli o tworzeniu nowych jednostek. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że miasto przygotowuje dwa autobusy z tlenem mogące przewozić nawet po 30 pacjentów. Mają odciążyć zespoły ratownictwa medycznego.
Szef rządu odwiedził w czwartek szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie - w środę osiągnął on gotowość operacyjną. - Dzisiaj trafi tutaj do tego szpitala tymczasowego pierwszy pacjent - oświadczył premier. Dodał, że podobnych szpitali w całym kraju "już rośnie kilkanaście". - W większości miast wojewódzkich lub w miastach wybranych do tego celu w poszczególnych województwach - mówił.
W piątek chwilę po północy do szpitala tymczasowego trafił pierwszy pacjent. Kilka minut po przekroczeniu przez ambulans bramy wjazdowej na teren Stadionu Narodowego z megafonu wybrzmiało: "Uwaga! Uwaga! Proszę o opuszczenie strefy COVID. Mamy pierwszego pacjenta".
Na Stadionie Narodowym trwają szkolenia środowiskowe, wdrażane są procedury i załatwiane sprawy formalno-prawne związane z dopuszczeniem do funkcjonowania tego obiektu.
Warszawa przygotowuje autobusy do pomocy w transporcie zakażonych
Warszawa pomoże w transporcie chorych na koronawirusa do szpitala na Stadionie Narodowym - poinformował w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Miasto przygotowuje w tym celu dwa autobusy miejskie, które mają odciążyć karetki. Jak przekazał warszawski ratusz, dostosowywanie dwóch dwunastometrowych autobusów trwa w zajezdni przy ul. Stalowej.
"Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. Zakładamy, że autobus będzie mógł przewieźć jednocześnie ok. 30 pacjentów" - wskazał stołeczny magistrat.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24