Sejmowe spotkanie w sprawie epidemii. Witek widzi "punkty wspólne", Sroka "smutny obraz bezradności"

Źródło:
TVN24, PAP
Witek po sejmowym spotkaniu w sprawie epidemii: dyskusja była rzeczowa
Witek po sejmowym spotkaniu w sprawie epidemii: dyskusja była rzeczowaTVN24
wideo 2/27
Witek po sejmowym spotkaniu w sprawie epidemiiTVN24

Zakończyło się spotkanie szefów klubów i kół w sprawie epidemii COVID-19, które zorganizowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Oceniła, że udało się znaleźć "punkty wspólne" i zapowiedziała, że odbędzie się "spotkanie robocze" z resortem zdrowia. Inni uczestnicy środowej rozmowy - Magdalena Sroka z Porozumienia i Szymon Hołownia z Polski 2050 - skrytykowali jego przebieg. "Nie ma chęci działania, jest chęć dalszego debatowania i przerzucania odpowiedzialności. Smutny obraz bezradności i braku społecznej empatii" - napisała Sroka.

W środę w południe w Sejmie odbyło się spotkanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącymi klubów i kół parlamentarnych. Poza posłami i senatorami w rozmowach wzięli udział m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i przedstawiciele Rady Medycznej przy premierze. Rozmowa miała dotyczyć projektu, który między innymi daje pracodawcy możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Marszałek Sejmu po spotkaniu z opozycją: padały konkretne propozycje

Po spotkaniu Witek zorganizowała briefing. Powiedziała, że spotkanie było "merytoryczne", a dyskusja "rzeczowa". - Padały konkretne propozycje, szczególnie ze strony Koalicji Polskiej, Kukiz'15, Lewicy, Polski 2050 - wyliczała.

Poinformowała, że "propozycja na końcu była taka, żebyśmy spotkali się - już beze mnie - roboczo z resortem zdrowia, gdzie przedstawiciele klubów i kół przedstawią swoje propozycje". - Myślę, że bardzo szybko, w piątek będzie informacja od wiceministra (Waldemara - red.) Kraski, gdzie i w jakim trybie będzie można się spotkać. Ministerstwo i rząd odniesie się do tych propozycji poszczególnych klubów i kół - przekazała.

Powiedziała, że w czasie środowych rozmów było widać "punkty wspólne" dla wszystkich uczestników. - Mam nadzieję, że z tych rozwiązań proponowanych dzisiaj przez kluby i koła może powstać projekt, który będziemy mogli przyjąć ponad podziałami, we współpracy z rządem. (...) Widzę na to szansę - mówiła.

Witek po sejmowym spotkaniu w sprawie epidemii: dyskusja była rzeczowa
Witek po sejmowym spotkaniu w sprawie epidemiiTVN24

Witek: musimy sobie przypomnieć, że ten wirus wciąż między nami jest

Jak przekazała marszałek Sejmu, przedstawiciele opozycji wskazywali m.in., że wszystkie rekomendacje Rady Medycznej przy premierze powinny być "jawne i rząd powinien się tych rekomendacji trzymać, przestrzegać, wtedy byłoby dobrze". Oceniła przy tym, że "te rekomendacje są jawne".

Przekazała, że najnowsza rekomendacja z 22 listopada zaleca, by zachęcać do szczepień. - I zachęcamy, bo szczepienia chronią przede wszystkim tych, którzy się zaszczepili przed ciężką chorobą, przed śmiercią czy hospitalizacją - mówiła Witek.

- Druga sprawa - maseczki. One jednak z dużej mierze, czterokrotnie zmniejszają ilość czy moment, gdy możemy się od kogoś zarazić. One chronią, dlatego trzeba tego (obowiązku noszenia ich - red.) przestrzegać - powiedziała. - Nie zamykamy zakładów pracy, możemy funkcjonować w przestrzeni publicznej, ale jednocześnie to apel do nas i ostrzeżenie, że musimy sobie przypomnieć, że ten wirus wciąż między nami jest i musimy zachować naprawdę te reżimy bezpieczeństwa, które są przez nas czasami zapominane - dodała.

Sroka: smutny obraz bezradności

Rzeczniczka i wiceprzewodnicząca Porozumienia, która również brała udział w spotkaniu, skomentowała je na Twitterze. "Spotkanie potwierdziło nasze obawy. Nie ma chęci działania, jest chęć dalszego debatowania i przerzucania odpowiedzialności. Smutny obraz bezradności i braku społecznej empatii" - napisała.

Hołownia: wzięliśmy raczej udział w czymś w rodzaju słuchowiska

Szymon Hołownia, lider Polski 2050, określił spotkanie mianem "słuchowiska". "Każdy powiedział swoje, a polityczna ramówka idzie dalej". "Opowiedzieliśmy wiceministrowi, jak skutecznie walczyć z COVID-em, na co usłyszeliśmy, że rząd już skutecznie z COVID-em walczy. (...) IV falo witaj".

Później Hołownia mówił na konferencji w Sejmie, że "wzięliśmy raczej udział w czymś w rodzaju słuchowiska". - Przyznam, że na bardzo wysokim merytorycznym poziomie, ale to było słuchowisko. Każdy wygłosił swoją kwestię, po czym ramówka polityczna będzie z całą pewnością toczyć się dalej - komentował.

Hołownia: wzięliśmy raczej udział w czymś w rodzaju słuchowiska
Hołownia: wzięliśmy raczej udział w czymś w rodzaju słuchowiskaTVN24

Posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek dodała, że jej koło oczekuje "pokazania przez rząd projektu rządowego i na jego bazie możemy pracować i deklarujemy oczywiście współpracę".

- Przynieśliśmy też szereg merytorycznych postulatów, ale postulaty nie zostały położne po to, żebyśmy w Sejmie tworzyli jakiś alternatywny projekt poselski, tylko cały czas czekamy na projekt rządowy - mówiła. Bo - jak argumentowała - "to rząd ponosi odpowiedzialność za walkę z epidemią".

Gill-Piątek: oczekujemy pokazania przez rząd projektu rządowego i na jego bazie możemy pracować
Gill-Piątek: oczekujemy pokazania przez rząd projektu rządowego i na jego bazie możemy pracowaćTVN24

Immunolog profesor Urszula Demkow przedstawiła zaś kilka postulatów, zaprezentowanych na spotkaniu przez Polskę 2050.

To jak najszybsze uchwalenie ustawy o Funduszu Kompensacyjnym, która może zapewnić "pełne bezpieczeństwo osobom, które poddają się szczepieniu", bardziej intensywna kampania zachęcająca do szczepień, uruchomienie "szczepionkobusów", które jeździłyby po całym kraju i oferowały szczepionki, karanie tych, którzy fałszują certyfikaty covidowe; prawo decydowania o zaszczepieniu już od 16. roku życia.

Inne postulaty to refinansowanie przez państwo bezpłatnych testów dla tych, którzy nie mogą się zaszczepić, umożliwianie pracodawcom weryfikacji paszportów covidowych pracowników lub gości.

Gawkowski: minusem brak ministra Niedzielskiego

Krzysztof Gawkowski, który reprezentował Lewicę, napisał, że "ewidentnym minusem" spotkania była nieobecność ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Na późniejszej konferencji w Sejmie mówił zaś, że spotkanie "miało bardziej charakter polityczny niż merytoryczny i to jest główna konkluzja". - Rząd nie był reprezentowany na najwyższym poziomie, bo nie było ministra Niedzielskiego i to jest największy zarzut do dzisiejszego spotkania - dodał.

Jego zdaniem dobrze się stało, że marszałek Sejmu zorganizowała spotkanie, bo dało to przestrzeń do rozmowy "o tym, jakie mamy propozycje".

Dodał, że Lewica przedstawiła cztery punkty działania, które mają doprowadzić do tego, aby "szpitale były mniej obciążone a ludzie nie umierali". Zaznaczył, że jego klub składa na piśmie do Niedzielskiego informację o swoim propozycjach.

Gawkowski: spotkanie miało bardziej charakter polityczny niż merytoryczny
Gawkowski: spotkanie miało bardziej charakter polityczny niż merytoryczny

Kosiniak-Kamysz: minister odniesie się do propozycji i zaprosi na spotkanie

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz mówił po spotkaniu, że jego formacja przedstawiła "propozycje gratyfikacji finansowej za szczepienia, otwarcia prywatnej ochrony zdrowia czy uruchomienia specjalnych dodatków covidowych dla salowych, dla personelu niemedycznego".

- Ustalenie, które dzisiaj zapadło, to to, że w krótkim czasie minister zdrowia odniesie się do propozycji zgłoszonych przez poszczególny kluby parlamentarne - przekazał.

Pytany o projekt ustawy, który miałby między innymi dawać pracodawcy możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony i który miał być omawiany na spotkaniu, ocenił, że "nie warto już o nim rozmawiać". - Bo on nie został zgłoszony, nie był w żaden sposób dyskutowany - powiedział szef ludowców. Kosiniak-Kamysz mówił również, że "nie ustalaliśmy powołania zespołu". - Doszło tylko i wyłącznie do tego ustalenia, że pan minister odniesie się do propozycji i zaprosi na spotkanie - wyjaśniał.

- Myślałem, że przyjdzie Adam Niedzielski, jego nieobecność jest dyskwalifikująca dla niego - oceniał Kosiniak-Kamysz. Podobnie dyskwalifikujący jest zdaniem lidera PSL brak przedstawienia jakichkolwiek propozycji przez ministra zdrowia.

Kosiniak-Kamysz po spotkaniu opozycji z marszałek Sejmu
Kosiniak-Kamysz po spotkaniu opozycji z marszałek SejmuTVN24

Poseł Jacek Protasiewicz powiedział, że przez całe spotkanie przedstawiciele PiS milczeli, tylko wicemarszałek Senatu Marek Pęk powiedział, że przymus nie zdał egzaminu w Austrii i nie zda także w Polsce. - A (wice - red.)minister Kraska, to jest moja opinia, raczej prezentował stanowisko, że wszystko jest świetne, idzie w dobrym kierunku i niedługo szczyt czwartej fali nas ominie - mówił Protasiewicz.

Politycy KP-PSL przyznali przy tym, że atmosfera spotkania była sympatyczna i każdy mógł wypowiedzieć swoje zdanie. - Marszałem Sejmu wzięła na siebie rolę tworzącej jakąś przestrzeń do dyskusji, tego nikt nie robił od ponad roku - powiedział Kosiniak-Kamysz. Protasiewicz ocenił zaś, że "pani marszałek przejęła rolę od premiera, który w sprawie walki z pandemią jest po prostu bierny".

Budka: nie ma tutaj potrzeby prac legislacyjnych

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka mówił natomiast, że "nie usłyszeliśmy żadnego konkretu". Jego zdaniem, "to było spotkanie towarzyskie u pani marszałek".

- Tak naprawdę pani marszałek Witek nie miała niczego konkretnego do zaproponowania, tylko wychwalała rząd, mówiąc, że na całym świecie są problemy z pandemią - powiedział. - Raz jeszcze chcę podkreślić, rząd ma wszystkie narzędzie w swoich rękach, by wprowadzić rekomendacje Rady Medycznej - mówił Budka.

Według niego "największą hipokryzją dzisiaj jest udawanie przez pani marszałek, że potrzeba jest zmian legislacyjnych na poziomie Sejmu". Ocenił, że jest to próba przerzucenia odpowiedzialności za decyzje na opozycję. - Niestety rząd nie ma większości i dlatego usiłuje się ratować udawanymi spotkaniami z opozycją - powiedział przewodniczący klubu KO.

- Pani marszałek chciała powołać jakiś zespół parlamentarny, który nie wiadomo, czym miałby się zajmować. Oczekiwała, że parlamentarzyści opozycji zastąpią rząd i pokażą konkretne rozwiązania - mówił. W jego opinii "dziś nie ma czasu na zespoły parlamentarne, na podkomisje, dzisiaj jest czas na konkretne działania ze strony rządu".

- Oczekujemy, żeby rząd przygotował konkretne rozwiązania, o których wiemy, że takie są rekomendacje Rady Medycznej - oznajmił. - Jesteśmy w stanie te rozwiązania politycznie poprzeć, choć nie ma tutaj potrzeby prac legislacyjnych - dodał.

Budka przyznał, że choć spotkanie niewiele wniosło, "można podziękować pani marszałek, że gdy rząd abdykuje, kiedy premier Morawiecki nie spotyka się z opozycją, kiedy nie ma ministra zdrowia, próbuje w jakiś sposób przejąć inicjatywę".

Konfederacja negatywnie o spotkaniu z marszałek Witek

Poseł Robert Winnicki z Konfederacji mówił zaś, że "dzisiaj nie zostały wypracowane żadne rozwiązania, i nie zostaną prawdopodobnie wypracowane, dlatego że większość elektoratu nie tylko Konfederacji, nie tylko PiS, ale również spora część elektoratu Platformy Obywatelskiej sprzeciwia się systemowi segregacji sanitarnej".

- Gdyby nie było naszego reprezentanta na tym spotkaniu, to oczywiście partie okrągłostołowe dogadałyby się i zaczęłyby forsować system segregacji sanitarnej. W związku z tym, że jesteśmy tutaj, że patrzymy im na ręce, że zabieramy stanowisko, które podziela 40-50 procent Polaków, w związku z tym to porozumienie na rzecz ograniczenia praw Polaków nie zostało i prawdopodobnie nie zostanie zawarte - kontynuował.

Poseł Janusz Korwin-Mikke dodał, że "wszystkie te partie uważają ludzi za bydło, które należy wyszczepić". - I tylko się kłócą między sobą, jak się tym bydłem opiekować. Tylko Konfederacja traktuje ludzi jak ludzi, którzy odpowiadają za siebie. Jak chcą, to się szczepią, a jak nie chcą, to się nie szczepią. Prawica ma zupełnie inne podejście, niż wszystkie partie lewicowe, czy wszystkie inne - powiedział.

Poseł Grzegorz Braun przekonywał, że "rząd będzie szukał okazji, by przedstawić całą rzecz jako konsensus, wielką zgodę narodową wokół programu segregacji sanitarnej".

Pęk: powinna wykazać się również konstruktywną współpracą, a nie tylko krytyką

Reprezentujący na spotkaniu klub PiS senator Marek Pęk powiedział, że to dobre i potrzebne spotkanie, które zapewne będzie kontynuowane, jednak już w nieco innej formule.

- Uważam, że opozycja w tak trudnej sprawie, z którą zmaga się nie tylko rząd polski, ale również cały świat, powinna wykazać się również konstruktywną współpracą, a nie tylko krytyką - powiedział.

Dodał, że niektórzy przedstawiciele klubów opozycyjnych wnieśli propozycje, które będą w najbliższych dniach analizowane - zarówno przez rząd, jak też będą przedmiotem obrad zespołu parlamentarnego, który spotka się za kilka dni.

Marek Pęk po spotkaniu z marszałek Sejmu w sprawie epidemii COVID-19
Marek Pęk po spotkaniu z marszałek Sejmu w sprawie epidemii COVID-19TVN24

Wiceminister zdrowia: chcemy, aby w najbliższy piątek spotkał się zespół roboczy

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, kory podczas rozmów reprezentował swój resort, mówił, że "wszystkie kluby i koła, które się zgłosiły, przyjęły to spotkanie jako dobrą monetę". - Chcieliśmy wysłuchać propozycji poszczególnych klubów i kół parlamentarnych, aby wypracować takie rozwiązania (...), za którymi opowiadałyby się wszystkie kluby parlamentarne. I taki cel miało to spotkanie - podkreślił. Poinformował, że ze strony poszczególnych klubów i kół parlamentarnych padły różne propozycje i zapewnił, że ministerstwo zdrowia pochyli się nad nimi wszystkimi.

- Chcemy, aby w najbliższy piątek zespół roboczy - bo pani marszałek taki zespół roboczy powołała - spotkał się i będziemy nad tymi propozycjami rozmawiać - poinformował. Ocenił, że "wiele uwag, które były podnoszone na tym spotkaniu, były uwagami, nad którymi warto się pochylić i które prawdopodobnie zostaną uwzględnione".

Pytany przez dziennikarzy o projekt ws. weryfikacji szczepień przeciwko COVID-19, Kraska powiedział, że zgodnie z informacjami uzyskanymi od marszałek Witek, projekt ten nie wpłynął do laski marszałkowskiej. - A wiec tego projektu de facto w Sejmie nie ma - zaznaczył.

Waldemar Kraska po rozmowach z opozycją na temat epidemii
Waldemar Kraska po rozmowach z opozycją na temat epidemiiTVN24

Autorka/Autor:ads, akr/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1005 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W Kijowie nad ranem słychać było eksplozje. Według agencji Reutera, Ukraina straciła 40 procent zajętych terenów w rosyjskich obwodzie kurskim. Trwają rozmowy sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej. Władimir Putin chce umarzać kredyty żołnierzom walczącym na froncie i ich żonom. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu izraelskiej ambasady w stolicy Jordanii doszło do strzelaniny. Napastnik został zabity, a trzech policjantów zostało rannych - podała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na źródło w jordańskich służbach bezpieczeństwa.

Strzelanina przy ambasadzie Izraela. Trzech policjantów rannych

Strzelanina przy ambasadzie Izraela. Trzech policjantów rannych

Źródło:
PAP

Prezydent-elekt Donald Trump wybrał Brooke Rollins, prezes America First Policy Institute, na stanowisko sekretarza rolnictwa. To jego wieloletnia bliska współpracowniczka. Jeśli jej kandydaturę zatwierdzi kontrolowany przez republikanów Senat, 52-latka stanie na czele departamentu zatrudniającego w całym kraju 100 tysięcy osób.

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

Źródło:
PAP

W niedzielę w Rumunii odbywa się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W kraju utworzono blisko 19 tysięcy lokali wyborczych, a za granicą - rekordową liczbę 950. Faworytem głosowania jest obecny premier Marcel Ciolacu, jednak przebieg drugiej tury wydaje się trudny do przewidzenia na podstawie sondaży. W wyborach startuje 14 kandydatów.

Rumunia wybiera prezydenta. 14 kandydatów, pięcioro z szansami na drugą turę

Rumunia wybiera prezydenta. 14 kandydatów, pięcioro z szansami na drugą turę

Źródło:
PAP

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Poznaliśmy kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Prawo i Sprawiedliwość ogłosi, kto powalczy o schedę po Andrzeju Dudzie. Policjant zastrzelony podczas interwencji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 24 listopada.

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl