Rząd chce przedłużyć zakazy w ruchu lotniczym. Na liście nadal kilkadziesiąt krajów, dwa skreślone

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o przywróceniu ruchu lotniczego
Premier Morawiecki o przywróceniu ruchu lotniczego
TVN24
TVN24Premier Morawiecki o przywróceniu ruchu lotniczego

W związku z pandemią COVID-19 rząd planuje przedłużyć do 25 sierpnia zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym. Według projektu rozporządzenia Rady Ministrów przepisy mają objąć 45 krajów. Dotychczasowe restrykcje miały wygasnąć 11 sierpnia.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym ukazał się w piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. "W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - czytamy w uzasadnieniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak napisano, obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 28 lipca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 11 sierpnia 2020 r. Dodano, że z uwagi na trwający w Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii, "konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie".

Rząd planuje przedłużyć zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczymShutterstock

45 krajów na rządowej liście

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium 45 krajów.

Na rządowej liście znalazły się: Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Rosja, Brazylia, Andora, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Suazi, Meksyk, Izrael, Katar, Kuwejt, Argentyna, Armenia, Azerbejdżan, Chile, Dominikana, Ekwador, Gabon, Gwatemala, Honduras, Irak, Kazachstan, Kirgistan, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Macedonia, Malediwy, Mołdawia, Panama, Peru, Republika Południowej Afryki, Salwador, Serbia, Singapur, Surinam, Republika Zielonego Przylądka, Rumunia, Stany Zjednoczone Ameryki, Oman, Luksemburg, Boliwia, Bahamy.

W porównaniu do rozporządzenia z 28 lipca, z listy państw objętych zakazami zniknęły Portugalia i Szwecja. 

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym >>>

W projekcie zapisano, że zakaz nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów, czy realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy (...) o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Polski oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium.

Jak napisano, rozporządzenie będzie obowiązywało do 25 sierpnia 2020 r.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości