Personel medyczny konfrontowany jest z bardzo dużą liczbą pacjentów. Prawdopodobieństwo zakażenia jest bardzo wysokie - zaznaczył w TVN24 profesor Cezary Szczylik z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku. Zwrócił uwagę na wysoką liczbę infekcji wśród pracowników ochrony zdrowia. Mówił także o sytuacji pacjentów zmagających się w czasie epidemii z chorobami nowotworowymi.
W Polsce odnotowano ponad 9700 przypadków zakażenia koronawirusem. Na zakażenie szczególnie narażone są osoby chore na nowotwory. Profesor Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, mówił w TVN24, że "mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną".
- Pacjent z chorobą nowotworową to nie pacjent, do którego możemy dopasować jedynie rozpoznanie: choroba nowotworowa. Trzeba tu szczególnie położyć nacisk na to, że są to najczęściej pacjenci starsi, powyżej 65., 70. roku życia, którzy dodatkowo mają inne choroby, które są bardzo ważne z punktu widzenia infekcji koronawirusa. To pacjent z równolegle występującymi chorobami układu krążenia, chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca - tłumaczył.
W tym kontekście wymienił badania z Nowego Jorku, gdzie lekarze zbadali, które choroby współistniejące miały "krytyczne znaczenie dla przeżycia chorych". - Któreś miejsce z kolei to choroba nowotworowa, ale na pierwszym miejscu było nadciśnienie, na drugim cukrzyca - powiedział. - Co zaskakujące, w Polsce podnoszono fakt, że to astma, a to tylko pięć procent populacji - dodał.
- Dla lekarzy ogólnych, rodzinnych czy onkologów uwaga o tym, że bardzo groźne jest nadciśnienie, cukrzyca współistniejące z chorobą nowotworową, jest bardzo silnym sygnałem ostrzegawczym - powiedział.
"Z powodu chorób nowotworowych umiera dziennie blisko 300 chorych"
W ten sposób Szczylik zwrócił uwagę na kwestię bezpieczeństwa wśród personelu medycznego. - Prawdopodobieństwo zakażenia personelu medycznego jest bardzo wysokie - dodał. Dlatego - jak mówił - testy wśród pracowników ochrony zdrowia powinny być wykonywane nie jednokrotnie, a co dwa, trzy tygodnie "testami o tak zwanej szybkiej możliwości rozpoznawania". - To jest naprawdę kluczowe - zaznaczył.
Gość TVN24 zwracał uwagę także na braki w kadrach medycznych w specjalizacji onkologicznej. - To jest niespełna tysiąc lekarzy na 160 tysięcy zachorowań rocznie. W Polsce z powodu koronawirusa w ciągu dwóch miesięcy zmarło około 380 chorych, natomiast z powodu chorób nowotworowych umiera dziennie blisko 300 chorych. To tylko obrazuje konfrontowanie dwóch pandemii i mówi, jak bardzo trzeba być uważnym w organizacji opieki zdrowotnej dla pacjentów onkologicznych - zaznaczył.
Źródło: TVN24