Prezydenci miast nie chcą wyborów. "Nie zamierzam narażać zdrowia i życia tysięcy ludzi"

TVN24 | Polska

Autor:
kz/pm
Źródło:
PAP
Głosowanie nad poprawką PiS zmieniającą Kodeks wyborczyTVN24
wideo 2/35
TVN24Głosowanie nad poprawką PiS zmieniającą Kodeks wyborczy

"Podjąłem decyzję, iż nie podpiszę stosownych dokumentów w sprawie wyborów - nie zamierzam narażać zdrowia i życia tysięcy ludzi" - oświadczył w niedzielę prezydent Będzina Łukasz Komoniewski. O przełożenie daty wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 10 maja, zaapelowali również prezydenci Sosnowca i Wrocławia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W oświadczeniu opublikowanym w niedzielę w mediach społecznościowych prezydent 55-tysięcznego Będzina przypomniał, że za przygotowanie i przeprowadzenie wyborów w dużej mierze odpowiedzialne są samorządy. Ocenił, że w obecnej sytuacji "absolutnie nie da się tego zrobić w sposób bezpieczny". "Mam nadzieję, że inni samorządowcy postąpią podobnie, co być może skłoni rządzących do zastanowienia się nad realnym terminem wyborów" - napisał Komoniewski. Według niego zorganizowanie wyborów prezydenckich 10 maja jest "kompletnie niewykonalne".

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

"Nie pozwolę, aby polityczny interes był ważniejszy od zdrowia"

"W związku z powyższym podjąłem decyzję, iż nie podpiszę stosownych dokumentów w sprawie wyborów - nie zamierzam narażać zdrowia i życia tysięcy ludzi - urzędników, którzy są odpowiedzialni za uruchomienie, przygotowanie i przeprowadzenie całej procedury wyborczej, setek osób, które przez cały dzień i noc miałyby pracować w poszczególnych komisjach, a przede wszystkim mieszkańców naszego miasta, którzy chcąc spełnić swój obywatelski obowiązek przyszliby zagłosować" - czytamy w oświadczeniu. "Mam świadomość tego, że moje stanowisko w tej sprawie może pociągać za sobą pewne konsekwencje. Niemniej jednak zawsze najważniejszą kwestią dla mnie było, jest i będzie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, którzy mi zaufali i dla których każdego dnia z pełnym oddaniem pracuję. Nie pozwolę na to, aby polityczny interes był ważniejszy od zdrowia i życia ludzi" - dodał Komoniewski.

"Mam ludziom wykręcać ręce?"

Również w niedzielę o zmianę terminu wyborów prezydenckich z powodu epidemii koronawirusa zaapelował w liście otwartym prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. "Pełniąc funkcję prezydenta dużego miasta, który przez ostatnie tygodnie podobnie, jak wielu z nas, wszelkie swoje działania powierzył przeciwdziałaniu epidemii COVID-19, nie jestem w stanie znaleźć słów wyrażających złość i gniew, kiedy słyszę o organizacji wyborów w dniu 10 maja. Szczerze mówiąc - powinienem w tym miejscu siarczyście przeklinać" - napisał prezydent tego blisko 200-tysięcznego miasta. W ocenie Chęcińskiego, zapowiadane na 10 maja wybory prezydenckie "to dla nas wszystkich sprawa życia i śmierci. Dla PiS-u - politycznego życia i śmierci, a dla Polaków życia i śmierci w rzeczywistości, czy też - jakby powiedzieli młodsi - w 'realu'".

Apel opublikował też prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. - Już mi 37 lokalizacji przyszłych punktów komisji obwodowych odmówiło. Co, mam ludziom wykręcać ręce? Łamać kręgosłupy, bo wybory są najważniejsze? Staję przed wami i chrzanię o tym, jak ważne jest, żeby zostać w domu, a inny mówi: nie, chodźcie do wyborów - oświadczył w sobotnim wystąpieniu w mediach społecznościowych.

Przed kilkoma dniami z apelem o przesunięcie wyborów prezydenckich wystąpiła do marszałek Sejmu Elżbiety Witek prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Argumentowała, że nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów 10 maja w sposób niezagrażający życiu i zdrowiu. W niedzielę kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska wystosowała list otwarty do pozostałych kandydatów o bojkot wyborów 10 maja i całkowicie zawiesiła swoją kampanię prezydencką.

PiS zmienia Kodeks wyborczy w czasie epidemii

W sobotę rano Sejm uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa i zniwelować jej negatywne skutki dla gospodarki. Wśród przyjętych poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. PO zadeklarowała, że zmierza doprowadzić do rezygnacji z tego ostatniego rozwiązania w Senacie. Opozycja domaga się przesunięcia terminu wyborów.

CO ZAWIERA POPRAWKA PIS ZMIENIAJĄCA KODEKS WYBORCZY? CZYTAJ WIĘCEJ

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska tłumaczyła w rozmowie z PAP, że poprawka do Kodeksu wyborczego była niezbędna, aby w obecnej "szczególnej" sytuacji umożliwić wszystkim obywatelom korzystanie z ich konstytucyjnego prawa wyborczego we wszystkich możliwych wyborach.

Zmieniająca Kodeks wyborczy poprawka PiSTVN24

Autor:kz/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: