Niedzielski: cały czas mamy bardzo wysokie poziomy zakażeń, hospitalizacji i zgonów

Źródło:
TVN24, PAP
Niedzielski: poprawia się sytuacja w szpitalnictwie
Niedzielski: poprawia się sytuacja w szpitalnictwieTVN24
wideo 2/5
Niedzielski: poprawia się sytuacja w szpitalnictwieTVN24

Cały czas mamy bardzo wysokie poziomy zakażeń, hospitalizacji i zgonów - mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej dotyczącej obostrzeń. Jak jednak przyznał, wydaje się, że apogeum mamy za sobą. Konferencję relacjonowaliśmy na tvn24.pl.

Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wykluczał wcześniej, że obostrzenia będą znoszone regionalnie. Szef resortu zdrowia wskazywał, że priorytetem jest przywrócenie edukacji, a więc powrót do szkół podstawowych uczniów klas 1-3. Według jego wypowiedzi w dalszej kolejności odmrażanie będą usługi – między innymi branża fryzjerska i kosmetyczna, handel wielkopowierzchniowy, hotele, a na końcu restauracje i siłownie. Zdaniem szefa Ministerstwa Zdrowia większego luzowania obostrzeń należy spodziewać się na przełomie maja i czerwca.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Na tvn24.pl relacjonujemy konferencję:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 16:04

    Zakończyła się konferencja ministra zdrowia. Za tydzień odbędzie się kolejna, także dotycząca obostrzeń. Dziękujemy za uwagę, spokojnego dnia.

    >> Zobcz podsumowanie dzisiejszych decyzji rządu

  • 15:58

    Niedzielski o rekomendacji dla nadchodzących, majowych wyborów prezydenckich w Rzeszowie: Toczy się dyskusja, nie ma tu decyzji.

  • 15:58

    Niedzielski o tym, czy resort zdrowia wie o "praktykach niektórych placówek, które wystawiają skierowanie na szczepienie płatnie": Narodowy Program Szczepień gwarantuje darmowe szczepienie. Jeśli ktokolwiek pobiera za to środki, to są to działania nielegalne. Jeśli takie sygnały do nas dochodzą, to NFZ weryfikuje te informacje.

  • 15:54

    Niedzielski o tym, czy jest zadowolony z aktualnego tempa szczepień: Współpraca z ministrem Michałem Dworczykiem (rządowym pełnomocnikiem ds. szczepień - red.) wyglada bardzo dobrze. Tempo ograniczone jest dostawami. Widać bardzo wyraźny progres, jeśli chodzi o systematyczne zwiększanie liczby szczepień z miesiąca na miesiąc. Z tego jestem bardzo zadowolony.

  • 15:51

    Niedzielski o możliwości otwarcia obiektów na świeżych powietrzu, na przykład ogródków restauracji wobec tego, że możliwy jest sport na świeżym powietrzu: Tutaj mamy zgodę, co do tego, jaka bedzie sekwencja przywracania obostrzeń. Po weekendzie majowym najprawpodobniej otworzymy instytucje kultury.

  • 15:49

    Niedzielski o doniesieniach w sprawie fałszywych szczepionek: Ryzyko tego, żeby w oficjalnym obiegu pojawiła się podróbka szczepionki praktycznie nie istnieje.

  • 15:48

    Niedzielski o potwierdzonych w Polsce mutacjach koronawirusa: Zidentyfikowaliśmy brytyjską, południowoafrykańską i nigeryjską. Nie zidentyfikowaliśmy jeszcze mutacji brazylijskiej.

  • 15:44

    Niedzielski o możliwym znoszeniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu: Dyskutujemy o tym. Głównym kryterium, które będzie decydowało o tym, jest częstotliwość zakażeń. Odniesiemy się do tego w przyszłą środę.

  • 15:42

    Rozpoczynają się pytania do ministra zdrowia.

  • 15:40

    Niedzielski: To pierwsze ruchy. W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan, na cały maj, który obejmie między innymi branżę hotelarską czy gastronomiczną. Zapowiemy także plany co do wesel czy tym podobnych uroczystości.

  • 15:39

    Niedzielski: W pozostałych województwach, od poniedziałku 26 kwietnia, przywracamy działalność salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych.

  • 15:39

    Niedzielski: W pozostałych województwach od najbliższego poniedziałku przywracamy edukację hybrydową w klasach I-III.

  • 15:38

    Niedzielski: Jeśli chodzi o województwa, gdzie mamy trudną sytuację, to w tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia.

    To pięć województw: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie.

  • 15:35

    Niedzielski: Analizując sytuację staramy się patrzeć na regiony. Nadal mamy regiony, gdzie sytuacja, jeśli chodzi o zakażenia, jest trudna. To Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, dalej województwo łódzkie oraz opolskie. Na drugim biegunie mamy Podlasie, Podkarpacie oraz Warmię i Mazury. Rozbieżność, przy średniej krajowej 36,3 (średniej dziennej liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców), jest duża.

  • 15:34

    Niedzielski: To pozytywne informacje, ale te informacje muszą uwzględniać to, że cały czas mamy wysokie poziomy zakażeń, hospitalizacji i zgonów.

  • 15:33

    Niedzielski: Najtrudniejszym parametrem jest liczba zgonów. Tutaj również wydaje się, że apogeum mamy za sobą. Mamy bardzo wysoką liczbę zgonów, ale mniejszą niż tydzień temu.

  • 15:33

    Niedzielski: Wydaje się, że mamy za sobą apogeum zachorowań i hospitalizacji. W obu tych sytuacjach trzeba powiedzieć, że poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie.

  • 15:32

    Niedzielski: Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy także spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Mamy do czynienia z blisko jedną trzecią w okresie ostatnich dwóch tygodni.

  • 15:31

    Konferencję relacjonować będziemy na żywo na antenie TVN24 oraz w internecie.

  • 15:31

    Rozpoczyna się konferencja ministra zdrowia.

  • 15:25

    Obecnie większość obostrzeń obowiązuje do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia zostały otwarte żłobki i przedszkola. Hotele pozostaną nieczynne do 3 maja włącznie.

    Jak zapowiadał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, większego luzowania obostrzeń należy spodziewać się bliżej przełomu maja i czerwca.

  • 15:23

    Szef MEiN Przemysław Czarnek przedstawia właśnie informacje na temat matur i egzaminów ósmoklasistów. Deklaruje, że odbędą się one stacjonarnie i we wcześniej zaplanowanych terminach.

    - Nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed egzaminem. Nie chcemy stresować ani maturzystów ani ósmoklasistów. Obostrzenia sanitarne i reżim wystarczą - oświadczył Czarnek.

  • 15:21

    Wirusolog, profesor Włodzimierz Gut tłumaczył niedawno, że epidemia będzie w pełni pod kontrolą "dopiero przy kilkudziesięciu nowych przypadkach dziennie". Ocenił, że 10 tysięcy potwierdzonych zakażeń dziennie "to wciąż bardzo dużo".

    CZYTAJ WIĘCEJ: Warunek do spełnienia, by epidemię dało się kontrolować

  • 15:19

    Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiadał dziś, że zmiany w ograniczeniach będą wprowadzane wieloetapowo.

  • 15:13

    Doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19 mówił dziś na antenie TVN24, że jeśli chodzi o obostrzenia, powinniśmy myśleć o regionalizacji.

    - Widać, że województwo warmińsko-mazurskie, lubelskie, podlaskie ma znacznie spokojniejszą sytuację. Pośrednimi województwami są Pomorze i Mazowsze, natomiast południe Polski, szczególnie Dolny Śląsk, Śląsk, Małopolska i Wielkopolska, tam sytuacja jest wciąż niespokojna - wymienił.

  • 15:11

    Według zapowiedzi ministra zdrowia, w pierwszej kolejności ma być przywracana edukacja i powrót do szkół dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.

  • 15:09

    Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 13 926 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

  • 15:07

    Dzień dobry! Rozpoczynamy relację w oczekiwaniu na konferencję w sprawie decyzji o obostrzeniach. Głos ma zabrać minister zdrowia Adam Niedzielski.

Andrusiewicz: rozważany jest regionalny wariant luzowania obostrzeń
Andrusiewicz: rozważany jest regionalny wariant luzowania obostrzeńTVN24

Koronawirus w Polsce. Aktualne obostrzenia

Tydzień temu podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że dotychczasowe obostrzenia dotyczące handlu i usług zostaną przedłużone do 25 kwietnia, czyli do najbliższej niedzieli. Z kolei hotele i obiekty noclegowe przynajmniej do 3 maja pozostaną zamknięte.

Od poniedziałku 19 kwietnia wznowiona została pełna działalność żłobków i przedszkoli. Ponadto od poniedziałku obiekty sportowe na otwartym powietrzu mogą działać także na potrzeby sportu amatorskiego, ale obowiązuje limit do 25 osób.

Do 25 kwietnia obowiązują następujące obostrzenia:

- zamknięte szkoły, nauczanie wciąż odbywa się zdalnie, - zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna, - zamknięte baseny, sauny, solaria, - zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie, - zamknięte centra i galerie handlowe (za wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni), - zamknięte sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych,

- limity w placówkach handlowych, na targach czy poczcie: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych oraz 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych, - limity w obiektach kultu religijnego: 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra oraz obowiązku zakrywania ust i nosa.

Autorka/Autor:akw, asty/kg

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policja przeszukuje pas nadmorski w gdańskim Brzeźnie. Na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

W niedzielę rano na drodze ekspresowej S5 w okolicach miejscowości Pierzyska (Wielkopolskie) dachowało auto. Jedna osoba została ranna. Przez kilka godzin trasa w kierunku Bydgoszczy była zablokowana.

Dachowanie na drodze ekspresowej, jedna osoba ranna

Dachowanie na drodze ekspresowej, jedna osoba ranna

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Po emisji filmu Wojciecha Szumowskiego "Rozproszona zagłada" rozmawiali o nim zaproszeni do studia "Superwizjera" goście. Blogerka i nauczycielka historii dr Agnieszka Jankowiak-Maik mówiła między innymi o tym, jak o Holokauście uczy się w polskich szkołach. - Jest pytanie, jak to dobrze robić, by dzieci i młodzieży nie straumatyzować - powiedziała. Autor reportażu stwierdził, że "jesteśmy na początku drogi z pracą, którą należy wykonać". - My żyjemy w tej przestrzeni, która jest naznaczona zagładą i jako społeczeństwo musimy sobie jakoś z tym poradzić - podkreśliła profesor Magdalena Saryusz-Wolska.

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl