Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 396 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i o śmierci dziewięciu osób. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 29 788 osób, spośród których 1256 zmarło.
396 przypadków, o których poinformowało w poniedziałek ministerstwo, dotyczy województw: śląskiego (188), łódzkiego (73), mazowieckiego (56), wielkopolskiego (17), podkarpackiego (14), świętokrzyskiego (14), podlaskiego (13), małopolskiego (dziewięć), opolskiego (osiem), zachodniopomorskiego (dwa), lubelskiego (jeden) i lubuskiego (jeden).
Dobowy bilans nowych zakażeń jest większy niż w niedzielę, kiedy potwierdzono 375 przypadków, ale mniejszy niż w sobotę, kiedy odnotowano ich 440.
Resort przekazał w poniedziałek również informację o śmierci dziewięciu osób w wieku od 57 do 92 lat. Wszystkie te osoby, jak podało ministerstwo, miały choroby współistniejące. Dzień wcześniej, w niedzielę, poinformowano o śmierci 10 osób.
Czytaj więcej: Co wiemy o osobach, które zmarły?
Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 29 788 osób, a 1256 z nich zmarło.
Od 11 czerwca Ministerstwo Zdrowia podaje dobowe statystki dotyczące zakażeń i śmierci pacjentów w jednym komunikacie, publikowanym o godzinie 10.30, a nie tak jak wcześniej w dwóch - rano i popołudniu.
Śląsk epicentrum epidemii w Polsce
Najwięcej zakażeń w Polsce - 11 030 - potwierdzono dotychczas w województwie śląskim. Ponad połowa zakażeń koronawirusem w tym regionie dotyczy górników - ogniskami są kopalnie.
Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>
Ponad 14 tysięcy osób wyzdrowiało
Resort zdrowia w poniedziałek przekazał także codzienny "raport o koronawirusie". Wynika z niego, że:
- 1736 "łóżek COVID-19" jest zajętych, - 78 pacjentów jest podłączonych do respiratorów, - 94 518 osób jest objętych kwarantanną, - 17 966 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 14 383 osoby wyzdrowiały.
Czwarty etap znoszenia obostrzeń
30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń obowiązujących w związku z trwającym w naszym kraju stanem epidemii. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.
Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.
Źródło: tvn24.pl